Podpora mladých aj na Slovensku

Si iný ako ostatní? Dajú ti šancu: Na Slovensko prišiel CLUB30 zameraný na podporu mladých a šikovných

V zahraničí je podpora mladých ľudí špičkovými osobnosťami z biznisu tradíciou, u nás zatiaľ nie. S cieľom zmeniť to vznikol jedinečný projekt CLUB30, zisťovali sme o ňom viac.
Vydané 23. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Úspech v obchode či zamestnaní nepochybne nie je tým, čo by mali mladí ľudia považovať za jediný životný cieľ. Lenže ak chceme vytvoriť lepšie Slovensko, musíme mladých a perspektívnych ľudí viesť k tomu, aby do svojho hodnotového rebríčka zaradili aj vyššie priority, ktoré presahujú ich osobný život.

A šikovných, mladých, perspektívnych a ambicióznych ľudí u nás máme dosť, obyčajne sa však stratia v dave všednosti, ktorý ich prinúti vzdať sa veľkých snov a nádeje na lepšiu budúcnosť, lepší život, lepšiu krajinu.

V Spojených štátoch existuje tradícia súkromného podnikania a tiež cieleného vedenia mladých ľudí k úspechu stáročia, čo sa prejavuje v každodennom živote. Nebyť amerických podnikateľov a ich cielene vybraných nasledovníkov, naše životy by boli v mnohých ohľadoch komplikovanejšie – už len pre nedostatok kvalitných počítačov, softvéru a služieb.

Slovensko túto tradíciu podnikania a učenia sa od lepších ešte len buduje, no cielene a so zanietením. Zodpovednosť za túto náročnú úlohu na svoje plecia nevzali štátni predstavitelia a štátne aparáty, ale jednotlivci, ktorí majú za sebou roky úspešného obchodovania či manažmentu.

Platforma pre osobnostný rozvoj

CLUB30 (www.club30.sk) je projekt, ktorý má za cieľ vytvoriť kompaktnú a spoľahlivú platformu pre práve takéto vzdelávanie mladých ľudí. Vybrané osobnosti z podnikateľského prostredia sa zaviazali, že zadarmo formou stáží a priebežného vzdelávania ukážu mladým ľuďom, na čo sa majú sústrediť, ako systematicky pracovať na vlastnej budúcnosti, ako pracovať so sebou i ostatnými ľuďmi. Základom je nielen komunikácia, ale aj uvedomenie si vlastnej hodnoty.

Naším cieľom nie je nahradiť tradičné vzdelanie,“ uvádza Club30 na svojich stránkach. „Naším cieľom je doplniť vzdelanie o praktické skúsenosti a pomôcť odhaliť seba samého. To, čo člena charakterizuje, v čom je jedinečný.“

Ako Club30 ďalej uvádza, jeho zámerom nie je nútiť každého, aby sa stal podnikateľom, ale identifikovať mladých, šikovných a ambicióznych ľudí, ktorí majú chuť zmeniť svet.

Čo to znamená v praxi?

Členovia klubu ponúknu svoje svoje znalosti a skúsenosti adeptom tým, že ich príjmu priamo medzi seba do každodennej práce. Mladí ľudia sa tak zúčastnia samotného chodu firmy, ako aj rozhodovacích procesov a komunikácie, ktorá vo vnútri firmy prebieha. Adepti sa tak bez záväzku, že raz budú v danej firme musieť pracovať ako zamestnanci, môžu oboznámiť s vedením firiem a ľudí ešte skôr, ako im to umožní ich vlastný kariérny postup. Majú možnosť poučiť sa na chybách iných a nájsť si svojho mentora.

Takýmto spôsobom sa môžu vytvoriť dokonalé základy pre úspešnú novú generáciu slovenských lídrov, ktorí raz povedú nielen firmy, ale i celú krajinu.

Doplnkovou formou vzdelávania je aj inšpirovanie sa významnými osobnosťami z podnikateľskej či akademickej pôdy. Doteraz svoje skúsenosti formou videorozhovorov odovzdali ďalej Milan Hán, zakladateľ a ex-country manager SAP Slovensko a Milena Holweg, vedúca divízie Volkswagen v Porsche Slovakia.

 

Prečo práve 30?

Zaujímalo nás, prečo je názve klubu práve číslo tridsať. Je to vekový limit adeptov? Maximálny počet hostí alebo členov? „Celý život sa pohybujem medzi mladými ľuďmi, číslo tridsať teda vyplynulo prirodzene z mojej praxe. Práve tridsiatnici sú vždy považovaní za nástupcov súčasnej generácie, mladú silu,“ hovorí Vladimír Orth, spoluzakladateľ Club30.

Tridsiatka nie je vekovým limitom, ale symbolom mladosti ako takej. Do projektu sa môže zapojiť ako 35-ročný mladý muž, tak aj ambiciózna 20-ročná študentka. Musí ich však spájať odhodlanie, záujem učiť sa od úspešných a budovať lepšiu spoločnosť prostredníctvom seba samého.

Ako sa zapojiť?

Poznáte niekoho, kto je ideálnym adeptom do Club30? Alebo ste to práve vy? Dajte o ňom alebo o sebe vedieť priamo zakladateľom Clubu30 prostredníctvom nasledovného formulára ešte dnesNajprv však absolvujte testy osobnosti, ktoré Club30 vyžaduje. Nejedná sa o testy na päť minút, vyžadujú si dobrú znalosť anglického jazyka a trpezlivosť.

Jedná sa o prvý filter, ktorý oddelí motivovaných ľudí od tých, ktorí len námatkovo skúšajú, kde sa raz možno môžu uplatniť.

Club30 totiž nie je pre každého – je len pre každého perspektívneho, ambiciózneho a ochotného sa učiť.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.