Hi-tech

Technologické trendy súčasnosti a čo nás čaká v budúcnosti?

Technologické trendy?
Vydané 5. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Rýchlym tempom sa vyvíjajú nielen štandardné, ale aj špičkové technológie. Minulý rok sa toho zmenilo oveľa viac vďaka prepuknutiu pandémie COVID-19.  Technologické trendy sa neustále menia a kvôli nej si IT odborníci uvedomili, že časť digitálneho sveta už neostane nikdy taká ako predtým. Čo to pre vás znamená? Znamená to zostať v obraze s novými technologickými trendmi.

Blockchain

To znamená, že je potreba sa pozerať na budúcnosť, aby ste vedeli, ktoré zručnosti budete musieť poznať. A prečo? Aby ste si už aj zajtra zabezpečili bezpečnú prácu, a dokonca sa naučiť, ako sa tam dostať. Väčšina sveta ostala zmenená práve kvôli pandémii, ktorá digitalizáciu sveta zrýchlila niekoľkonásobne. Predpokladá sa, že remote práce aj po utíchnutí pandémie ostanú. Ak teda chcete využiť svoj čas, pripravili sme si pre vás technologické trendy ktoré budú nasledovať už onedlho.

Blockchain

Aj keď si väčšina ľudí pomyslí o blockchainovej technológii v súvislosti s kryptomenami ako je Bitcoin, blockchain ponúka také zabezpečenie, ktoré je užitočné aj v mnohých iných odvetviach. V najjednoduchších pojmoch možno blockchain označiť ako údaje, ktoré môžete iba pridávať. Nemôžete ich teda odoberať alebo meniť. Odtiaľ pochádza aj pojem reťazec, pretože v blockchaine vytvárate reťazec údajov.

Práve vďaka tomu, že nemôžete zmeniť predchádzajúce bloky, je blockchain bezpečný. Blockchainy sú navyše riadené konsenzom, takže žiadna entita nemôže prevziať kontrolu nad dátami. S blockchainom nepotrebujete dôveryhodnú tretiu stranu, aby ste mohli dohliadať alebo overovať transakcie.

Počítač

Niekoľko priemyselných odvetví zahŕňa a implementuje blockchain. So zvyšujúcim sa využitím blockchainovej technológie rastie aj dopyt po kvalifikovaných odborníkoch. Z vtáčej perspektívy sa vývojár blockchainu špecializuje na vývoj a implementáciu architektúry a riešení pomocou blockchainovej technológie.

Ak vás Blockchain a jeho aplikácie zaujali a chcete svoju kariéru posunúť ďalej, je ten pravý čas začať. Aby ste sa dostali do Blockchainu, musíte mať praktické skúsenosti s programovacími jazykmi, základmi OOPS, plochými a relačnými databázami, dátovými štruktúrami, vývojom webových aplikácií a vytváraním sietí.

Technologické trendy – Kvantová fyzika

Ako technologické trendy v súčasnosti zaraďujeme aj kvantové výpočty. Je to forma výpočtu, ktorá využíva fenomény ako sú superpozícia a kvantové zapletenie častíc. Tento úžasný technologický trend sa podieľa aj na prevencii šírenia koronavírusu. Na vývoji potenciálnych vakcín pracuje vďaka svojej schopnosti ľahko vyhľadávať, monitorovať, analyzovať a konať podľa údajov bez ohľadu na zdroj.

Ďalšou oblasťou, kde sú kvantové výpočty užitočné, sú bankovníctvo a finančníctvo. Tie slúžia na riadenie kreditného rizika, na vysokofrekvenčné obchodovanie a detekciu podvodov. Kvantové počítače sú teraz mnohonásobne rýchlejšie ako bežné počítače a značky ako Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google a mnoho ďalších sa v súčasnosti podieľajú na inováciách v oblasti kvantovej výpočtovej techniky.

Technologické obrázky - kvantová fyzika

Kvantová fyzika zdroj: stradallc.com

Predpokladá sa, že príjmy na globálnom trhu s kvantovou výpočtovou technikou do roku 2029 presiahnu 200 mil. eur. Aby ste sa mohli presadiť v tejto novej trendovej technológii, musíte mať skúsenosti s kvantovou mechanikou, lineárnou algebrou, pravdepodobnosťou, teóriou informácií a strojovým učením.

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia (AI) už za posledné desaťročie zaznamenala veľký pokrok. Naďalej však zostáva jedným z nových technologických trendov, pretože jej efekt na to, ako žijeme, pracujeme a hráme, je stále iba v počiatočných fázach. AI je už známa svojou nadradenosťou v oblasti rozpoznávania obrazu a reči, navigačných aplikácií, osobných asistentov smartfónov a aplikácií.

Okrem toho sa AI bude ďalej používať na analýzu interakcií s cieľom určiť základné spojenia a poznatky a pomáha aj predpovedať dopyt po bežných službách, ktoré ponúkajú inštitúcie. To pomôže v službách ako sú nemocnice, čo orgánom umožní lepšie rozhodovať o využívaní zdrojov a zisťovať meniace sa správanie zákazníkov analýzou dát v blízkej budúcnosti.

Technologické trendy AI

Trh s umelou inteligenciou do roku 2025 vzrastie na odvetvie s hodnotou 160 miliárd eur, pričom globálne výdavky na systémy umelej inteligencie dosiahnu v roku 2021 viac ako 47 miliárd eur. S rozšírením umelej inteligencie medzi odvetviami sa vytvoria nové pracovné miesta vo vývoji, programovaní, testovaní, podpore a údržbe. Nikdy, nevieme či sa niektoré technológie nestratia navždy a umelá inteligencia aj dokáže uschovávať veľké množstvo dát. Šikovné, čo poviete?

Umelá inteligencia sa tiež uplatňuje vo všetkých druhoch priemyselných odvetví, čo vytvára obrovský dopyt po kvalifikovaných odborníkoch. Predpovedá sa že AI, strojové učenie a automatizácia obsahu vytvoria do roku 2025 9 percent nových pracovných miest. Či už od profesionálov v oblasti monitorovania robotov, vedcov v oblasti dát, špecialistov na automatizáciu a kurátorov obsahu. Tieto technologické trendy sú preto dôležité nie len pre súčasnosť ale aj budúcnosť.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.