Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh komplikuje život deťom aj dospelým

Predstavte si, že cestujete lietadlom alebo vlakom a zrazu pocítite nepríjemné pocity v nohách, ktoré vás nútia pohybovať sa. Jediným riešením je prechádzka, avšak po chvíli sedenia opäť pociťujete brnenie, plazenie, ťahanie a nutkanie hýbať nohami. Dlhé cestovanie predstavuje pre vás muky. Nikde nedokážete dlho obsedieť, ani v kine, ani pri televízore a trhanie a šklbanie v nohách vás pravidelne prebúdza zo sna.

Práve prejavy Syndrómu nepokojných nôh, alebo aj Willis-Ekbomovej choroby, komplikujú život dospelým i deťom po celom svete. Národný inštitút neurologických porúch a mozgovej mŕtvice (NINDS) zároveň odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických trpí toto neurologickou poruchou sedem až desať percent populácie.

Banálny problém? Rozhodne nie

Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com.

Hoci prejavy Syndrómu nepokojných nôh znejú neškodne, spôsobiť môžu vyčerpanie a dennú ospalosť. Nedostatok spánku vedie k zmenám nálady, straty koncentrácie, zhoršenému pracovnému a školskému výkonu a ovplyvňuje aj medziľudské vzťahy.

Pacienti s touto poruchou uvádzajú, že sa často nedokážu sústrediť, majú zhoršenú pamäť alebo nedokážu vykonávať každodenné úlohy. Neliečený Syndróm nepokojných nôh vedie k približne dvadsať percentnému zníženiu produktivity práce a v niektorých prípadoch prispieva k depresii a úzkosti.

Ľudia s miernym priebehom ochorenia príznaky nepociťujú každú noc a tieto pohyby často pripisujú nepokoju, nervozite alebo stresu, avšak ťažkosti sa vekom zvyknú zhoršovať. Najskôr sa nepríjemné pocity menia na dráždivé, neskôr až na bolestivé. Zriedkavo dokonca postihujú aj hrudník a hlavu.

Syndróm nepokojných nôh NINDS definuje ako neurologickú senzorickú poruchu, zároveň aj ako poruchu spánku, pretože viac než osemdesiat percent ľudí, ktorí trpia Syndrómom nepokojných nôh, zároveň zažívajú periodický pohyb končatín v spánku. Ten zapríčiňuje mimovoľné trhanie nôh  každých 15 až 40 sekúnd. Obe poruchy môžu zapríčiniť nedostatok spánku, ktorý vážne ohrozuje psychické i fyzické zdravie.

Syndróm nepokojných nôh trápi aj deti

Deti so Syndrómom nepokojných nôh na rozdiel od dospelých častejšie pociťujú neustále ​​nutkanie pohybovať nohami cez deň. Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com.

Podľa webového portálu healthline.com aj deti môžu pociťovať nepríjemné pocity v nohách, často ich ale nevedia správne opísať. Mravčanie, svrbenie alebo ťahanie vnímajú ako niečo strašidelné a plazivé. Príznaky sa medzi dospelými a deťmi nelíšia. Aj u detí môže porucha spôsobiť nedostatočný alebo nezdravý spánok, ktorý následne zapríčiňuje nepozornosť, podráždenosť a nervozitu počas dňa. V škole sú deti s touto poruchou často považované rušivé alebo hyperaktívne. Včasná diagnostika a liečba pomáha vyriešiť tieto problémy a zlepšiť výkonnosť v škole.

Ako sa diagnostikuje ochorenie?

Lekár diagnostikuje ochorenie len na základe vášho popisu príznakov, keďže podľa webového portálu healthline.com neexistuje žiadny test, ktorý by potvrdil alebo vylúčil Syndróm nepokojných nôh. Aby lekár mohol stanoviť diagnózu, pacient musí potvrdiť všetky tieto skutočnosti:

• nutkanie pohnúť sa, ktoré sprevádzajú zvláštne pocity v končatinách, hlave alebo na hrudníku
  • príznaky sa zhoršujú v noci a začiatkom dňa sa zmierňujú
  • senzorické príznaky sa spúšťajú, keď sa pokúšate uvoľniť alebo spať
  • zmyslové príznaky sa zmierňujú, keď sa pohybujete

Po rozhovore zvyčajne nasleduje fyzické vyšetrenie, pri ktorom lekár skontroluje ďalšie možné neurologické príčiny vašich ťažkostí. Nezabudnite poskytnúť informácie o všetkých liekoch a výživových doplnkoch, ktoré užívate a informujte lekára, ak trpí nejakými chronickými zdravotnými ťažkosťami.

Čo zmierňuje príznaky?

Ak si myslíte, že trpíte Syndrómom nepokojných nôh a pociťujete všetky vyššie spomenuté príznaky, neodkladajte návštevu lekára, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu. Okrem liekov, príznaky môže podľa webového portálu healthline.com zmierniť aj zníženie alebo úplne vyhýbanie sa kofeínu, alkoholu a tabaku, takisto zaspávanie a vstávanie v rovnakom čase každý deň.

Môžete skúsiť aj večerné masírovanie a strečing chodidiel alebo ponorenie nôh do horúceho kúpeľa, jógu či meditácia. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Niektorým pacientom pomáha aj cvičenie, chôdza alebo plávanie. Vyhrievacia podložka alebo ľadový obklad zmierňuje nepríjemné prejavy. Dbajte aj na výživnú stravu s dostatkom železa a vitamínu C.

Príčina tejto poruchy zostáva záhadou

Čo spôsobuje Syndróm nepokojných nôh? Hoci vo väčšine prípadov lekári príčinu nezistia, spúšťačom často býva prostredie alebo genetická predispozícia. Podľa NINDS viac ako 40 percent pacientov s touto poruchou uvádza, že Syndrómom nepokojných nôh trpí aj niekto z rodiny. Ak sa ochorenie vyskytne v rodine, príznaky si človek zvyčajne začne všímať ešte pred dosiahnutím štyridsiatky.

Porucha môže súvisieť aj s prerušením dopamínových dráh v mozgu. Dopamín je potrebný na produkciu hladkej, cieľavedomej svalovej aktivity a pohybu. Prerušenie týchto dráh často vedie k mimovoľným pohybom. S dopamínom súvisí aj Parkinsonova choroba. Podľa niektorých teórií toto spojenie objasňuje fakt, že mnohí pacienti s Parkinsonovou chorobou trpia aj Syndrómom nepokojných nôh. Dokonca niektoré lieky sa využívajú na liečbu oboch ochorení.

Podľa webového portálu healthline.com môže príznaky zintenzívniť kofeín alebo alkohol, takisto aj lieky na liečbu alergie, nevoľnosti, depresie alebo psychózy. Syndróm nepokojných nôh v niektorých prípadoch len sprevádza iné ochorenia, ako napríklad neuropatiu, cukrovku alebo zlyhanie obličiek.