Osobné financie

Ste pravidelne v mínuse a nevychádzate? Pozor na exekúcie

Na Slovensku je evidovaných približne milión exekučných prípadov.
Vydané 20. júna 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Dôvody, pre ktoré sa človek dostane do nezvládateľných dlhov sú rôzne a prípad od prípadu sa môže zásadne líšiť.

Častokrát je to vinou inej osoby, ktorej dôveroval.

Riešenie exekúcie môže byť náročný proces, preto je najlepšie úplne sa jej vyhnúť. Nie je to vždy možné, ale v mnohých prípadoch stačí spraviť včas poriadok vo svojich financiách. Na začiatku každého nešťastného príbehu je totiž obyčajný účet v mínuse, vyčerpaná kreditka alebo zbytočné pôžičky.

Prinášame vám päť rád od odborníka na osobné financie, ako zvrátiť hroziacu exekúciu a narastajúce dlhy.

 


Najčastejší problém, pre ktorý sa ľudia dostanú do exekúcie, je ich neschopnosť platiť pôžičky. Osobne som zažil prípady, kedy si človek zobral pôžičku aby vedel splácať predchádzajúce pôžičky.

INZERCIA

 

Vzniká začarovaný kruh, či skôr špirála zadlžovania.

Inzercia

Plán tohto klienta bol predať nehnuteľnosť a kúpiť si niečo iné, menšie, lacnejšie. Týmto spôsobom by sa na čas stabilizoval. Stratil by svoju vlastnú nehnuteľnosť a musel by sa prispôsobiť okolnostiam, ale dokedy? Kým by mu to ľudská dôstojnosť dovolila? A čo potom?

V skutočnosti by sa na jeho finančnej situácii veľa nezmenilo. Kvôli svojmu spôsobu fungovania by sa čoskoro vrátili finančné problémy a aj hrozby exekúcie.

Na každý problém ale existuje riešenie.

 

1. Uvedomiť si, že mám problém

Prvým krokom k tomu, aby sa človek nedostal do exekúcie je, uvedomiť si a priznať, že má problém. Nie je hanba priznať si, že svojím pričinením som sa dostal do zlej situácie. Každý človek robí chyby. Dôležité však je, či to takto chce nechať alebo nie.

Počas mojej praxe som sa stretol s ľuďmi, ktorí si uvedomili, že majú problém a chceli sa z neho dostať. Ale keď som im pripravil riešenie, ktoré zahŕňalo razantnejšie kroky, vzdali to hneď na začiatku. Neboli totiž ochotní zmeniť doterajšie návyky, ktoré ich do problému dostali. Je ťažké pomôcť niekomu, kto pomoc nechce.

 

2. Ako zjesť obrovské sústo? Kúsok po kúsku

Zázraky neexistujú a dostať sa z vážneho problému nie je záležitosť jedného dňa. Čím vážnejší problém a väčšie dlhy klient má, tým dlhší čas je potrebný na vyriešenie. Preto je potrebné pripraviť si veľkú dávku trpezlivosti a nevzdať sa. Je to beh na dlhé trate a nie šprint. Existujú rôzne možnosti, ale nie všetky spôsoby sú vhodné pre každého.

Trpezlivosť a disciplínu nemá každý človek rovnakú. Preto s mojimi klientmi mávam pravidelné stretnutia, na ktorých hodnotíme schopnosť plniť čiastkové plány.

Stanovením si jasného plánu a kontroly človek vidí, či sa posúva alebo stále stojí na mieste, prípadne či sleduje regres. Potom si musí stanoviť nový plán.

Ak sú zvládnuté prvé dva body zamerané skôr na psychologickú stránku veci, je čas zamerať sa praktické rady.

 

3. Spočítať si príjmy a výdavky

Jasný ukazovateľ stavu, v akom sa človek nachádza, je rozdiel medzi príjmami a výdavkami.

Ak mám na konci mesiaca vždy mínusovú hodnotu, vzniká priestor na optimalizáciu financií.

Je potrebné sadnúť si a zistiť, čo mi berie peniaze a kde sa dá ušetriť. Určiť si prioritu na nevyhnutné a na to, čo môže počkať. Ak máte rodinu, je to značne ťažšie. Určovanie priorít môže byť skľučujúce. Stačí si ale uvedomiť, že v tomto stave pri správnom postupe a dodržaní zásad nikto dlho nezostane.

Pomoc s rozpočtom je jedným z dôležitých aspektov. Keď prechádzam s klientom jeho finančný rozpočet podrobne, je každý jeden prekvapený, koľko mesačne utráca. Na čo sa ale zabúda, sú ročné výdavky, ktoré vždy prídu a vždy každého prekvapia. Ak sa nastavila úprava mesačných aj ročných výdavkov a dosiahneme plusovú hodnotu každý mesiac, je čas na ďalší krok

 

4. Tvorba rezerv

Akonáhle sme sa dostali do plusových čísel, je potrebné vytvárať finančné rezervy. Chybou by bolo, ak by sa volné financie opäť využili na výdavky len preto, že si to môžem dovoliť.

Čím viac rezerv sa vytvorí, tým skôr získate finančnú istotu v prípade neočakávaných udalostí a tiež skôr vytvoríte finančný obnos na vysporiadanie sa z dlhov.

V tomto kroku treba dbať na to, aby sa rezerva tvorila vždy pri výplate. Stanoviť si presnú čiastku, ktorú treba hneď odložiť, druhú časť mať presne rozpočítanú na pravidelné výdavky a poslednú časť rozložiť na náklady na život.

 

5. Ochrana samého seba

Všetky body, ktoré som uviedol, by neboli vôbec platné, ak by nebol ochránený príjem, ktorý má slúžiť na pokrytie životných nákladov, tvorbu rezerv a vyplatenie dlhov. Úprimne, kto sa ale nad touto otázkou zamýšľa?

Stretávam sa s ľudmi, ktorí mi tvrdia, že sú „nesmrteľní”, im sa nič nestane, ochranu nepotrebujú, alebo sa o nich niekto postará.

Ak chcete dodržať postup ozdravovania financií, treba si uvedomiť nasledovné skutočnosti: Ak vychádzam s peniazmi len tak tak, aby som platil dlhy a niečo sa mi ostane, môj príjem počas práceneschopnosti poklesne zásadným spôsobom a naruší všetky doterajšie snahy o ozdravovanie.

Správne nastavenie ochrany príjmu v tomto prípade môže znamenať pre človeka obrovskú pomoc, aby sa nedostal do ďalších problémov alebo dokonca exekúcie kvôli neplateniu dlhov.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »