Bezpečnosť

Špehovanie cez mobil je na vzostupe, obeťami sú najmä ženy

Využívanie mobilného stalkerwaru vzrástlo v globále o 67 %, na Slovensku medzi rokmi 2018 a 2019 išlo dokonca o vyše dvojnásobný nárast (112 %)

Prenasledovanie si väčšina z nás spája s fyzickým sledovaním nejakej osoby. Pohnútky obyčajne pramenia v hneve, emocionálnej naviazanosti, prípadne s snahe o diskreditáciu. Avšak aktuálne štatistiky prinášajú šokujúce zistenia a poukazujú na významný nárast používania škodlivého softvéru s názvom stalkerware na mobilných zariadeniach, kedy prenasledovateľ používa napríklad mobil jeho obete.

Text je redakčne upravenou verziou tlačovej správy od bezpečnostnej spoločnosti.

Stalkerware je špeciálny komerčný špionážny softvér nainštalovaný na mobilné zariadenie bez súhlasu jeho majiteľa a slúži na tajné streamovanie osobných informácií obete, vrátane obrázkov, videí, komunikácie či údajov o polohe. Tieto údaje odosiela na riadiaci server a následne ich môže zneužiť voči konkrétnej osobe a spôsobiť jej emocionálnu alebo skutočnú ujmu.

Analýza spoločnosti Kaspersky ukazuje, že globálny počet mobilných používateľov, ktorí boli napadnutí stalkerwarom v minulom roku, vzrástol o 67 %, zo 40 386 používateľov mobilných zariadení v roku 2018 na 67 500 v roku 2019.

5% žien žijúcich v Európskej únii uvádza, že od veku 15 rokov zažili jeden či viac prípadov prenasledovania

Výskum ukazuje, že ženy sa oveľa častejšie ako muži stávajú obeťami online sexuálneho obťažovania a kybernetického prenasledovania, pričom dopady týchto foriem násilia sú pre obete traumatizujúcejšie.

Koalícia proti stalkerwaru

Na konci minulého roka spoločnosť Kaspersky spolu s deviatimi renomovanými organizáciami a združeniami spustila globálnu Koalíciu proti stalkerwaru, aby spojila sily v boji proti softvéru navrhnutému na tieto účely. Táto nová, globálne aktívna pracovná skupina kombinuje svoje odborné znalosti v oblastiach ako pomoc obetiam a kybernetickej bezpečnosti s cieľom pomôcť tým, ktorých zasiahne stalkerware.

Cieľom projektu ako nekomerčnej iniciatívy je spojiť subjekty z neziskových organizácií, odvetvia kybernetickej bezpečnosti a ďalších oblastí, ako je napríklad presadzovanie práva, pod jednu strechu.

Ako sa brániť? Najmä prevenciou

Bezpečnostná spoločnosť zároveň vydala niekoľko tipov na minimalizáciu rizika, aby ste sa nestali obeťou stalkerwaru aj vy:

 • Zablokujte inštaláciu programov z neznámych zdrojov v nastaveniach svojho smartfónu, aby ste sa chránili pred stalkerwarom a malvérom.

 • Používajte spoľahlivé heslo, ku ktorému by nemal mať nikto iný prístup – a to ani v prípade, že ide o rodinných príslušníkov alebo ľudí, ktorým dôverujete.

 • Neukladajte neznáme súbory alebo aplikácie na osobné zariadenia, pretože by to mohlo narušiť vaše súkromie.

 • Ak mal váš bývalý partner prístup k vašim osobným zariadeniam, okamžite po ukončení vzťahu zmeňte nastavenia zabezpečenia na všetkých zariadeniach.

 • Z času na čas skontrolujte všetky svoje aplikácie a zistite, či neboli nejaké podozrivé programy nainštalované bez vášho súhlasu. Odstráňte nepoužívané aplikácie.

 • Nainštalujete si bezpečnostný program, napríklad Kaspersky Internet Security pre Android, ktoré vás informuje napríklad aj o pokuse o inštaláciu spywaru. Aj keď je stalkerware v niektorých krajinách legálny a nie je identifikovaný ako malvér, mnoho bezpečnostných produktov stále varuje používateľov pred týmto typom hrozby, aj keď nejde priamo o škodlivý vírus.

Ako zistiť, že ma už niekto cez mobil špehuje?

1. Zvýšená spotreba dát

 • Špionážne aplikácie vyžadujú prístup na internet, aby mohli prenášať zaznamenané údaje. Ak dôjde k nevysvetliteľnému zvýšeniu spotreby dát, existuje možnosť, že smartfón bol infikovaný stalkerwarom.

2. Slabá batéria a výkon telefónu

 • V dôsledku neustálej aktivity na pozadí vyžadujú aplikácie stalkerwaru dosť pamäte, zaťažujú procesor aj batériu. Preto pravidelne kontrolujte, ktoré z vašich aplikácií využívajú zdroje vášho smartfónu.

3. Neznáme aplikácie

 • Venujte pozornosť aplikáciám, o ktorých si nepamätáte, že ste ich inštalovali. Môže ísť o sledovací softvér nainštalovaný do zariadenia bez vášho súhlasu.

4. Podozrivý hluk na pozadí

 • Ak počas hovoru počujete zvláštne zvuky na pozadí, nemusí to byť vždy iba zlým spojením. Niektoré stalkerwarové aplikácie môžu zaznamenávať telefonické hovory. Ak sa tento problém vyskytuje často, venujte mu aspoň malú pozornosť.

5. Ľudia poznajú informácie z vášho súkromia

 • Ak ľudia, ktorým ste nedali prístup k vašim súkromným údajom alebo účtom, vedia niečo o vašich nedávno urobených fotografiách, navštívených miestach alebo iných osobných údajoch, mohli mať k týmto údajom prístup aj prostredníctvom stalkerwaru.

 

Čo robiť, ak viem, že ma niekto cez mobil sleduje/špehuje?

 • Ihneď kontaktujte organizácie ako je Stalosato.sk, Zastavmenasilie.gov.sk či Linku dôvery, ktoré poskytujú profesionálnu pomoc, prípadne zavolajte na bezplatnú non-stop linku 0800 212 212 určenú pre ženy zažívajúce násilie.

 • Navštívte webovú stránku polície, alebo stránku Koalície proti stalkerwaru. Kontaktujte ich, aby vám poradili, pomohli.

 • Obnovenie továrenských nastavení zariadenia zvyčajne pomáha, ale osoba, ktorá do vášho telefónu nainštalovala stalkerware o tom bude takisto informovaná.

 • Zmeňte všetky heslá pre všetky svoje online účty a vytvorte si aj nové e-mailové adresy, s ktorými vaše účty prepojíte.

S mobilom dnes trávime takmer celý deň a obsahuje množstvo súkromných informácií, ktoré by sme neradi videli v nesprávnych rukách. Prevencia bezpečnosti je preto nesmierne dôležitá.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

 • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
 • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.