Najjedovatejšie zvieratá sveta pokope

Prečo je Austrália najsmrteľnejší kontinent?

Prečo práve Austrália a ktoré zvieratá sú tam najväčšou hrozbou? Dočítate sa aj o 5 najjedovatejších hadoch a ďalších zabijakoch.

Ešte viac ako pre svoju nádhernú budovu opery, piesočné pláže alebo farebné útesy si Austrália upevnila svoju povesť ako domov niektorých z najsmrteľnejších zvierat na svete.

Odhaduje sa, že Austrália je hostiteľom 66 jedovatých druhov, pričom sa radí pod krajiny ako Brazília (79 druhov) a Mexiko (80). Ale ak sa počíta množstvo jedu v týchto tvoroch, za „najsmrteľnejšiu krajinu“ môžeme považovať  Austráliu. Jej vnútrozemské hady ako napríklad taipan, medúzy, pavúky s lievikovitými sieťami v Sydney a kamenné ryby patria medzi najjedovatejšie svojho druhu.

 

Najlepšou ilustráciou austrálskeho problému so smrteľnými zvieratami môže byť čeľaď hadov Elapidae:

Jedovatá skupina charakterizovaná krátkymi tesákmi a agilnou povahou. Z 300 elapidných druhov, medzi ktoré patrí taipan, koralový had a mamba, 60 možno nájsť na súši a vo vodách Austrálie. Niektoré sú malé a plaché, zatiaľ čo iné sú veľké a dotieravé.

INZERCIA

Tieto hady zabíjajú bodavým pohybom smerom nadol, „injekciou“ neurotoxického jedu, ktorý spôsobuje okamžitú paralýzu koristi. Po uhryznutí už korisť – medzi ktoré môže u elapidov patriť hlodavce, malé vtáky a dokonca aj iné hady – nie je schopná uniknúť.

Jed uvoľnený jedným uhryznutím taipana, stačí na zabitie 250 000 myší.

 

Hrôzostrašný had (čierny pásový morský had) smrteľne uštipol britského turistu pri desivom útoku. Zdroj: express.co.uk

Kontinentálny drift

Dôvodom, prečo sú takmer všetky austrálske hady jedovaté, je to, že takmer všetky sú z čeľade Elapidae. Výskumníci často používajú teóriu „kontinentálneho driftu“, ktorá predpokladá, že kontinenty Zeme kedysi zažili veľký pohyb smerom od seba.

Keď sa pevniny oddelili, je pravdepodobné, že populácia hadov v Austrálii bola úplne jedovatá. Hoci iné kontinenty si po kontinentálnom rozdelení zachovali populácie jedovatých a nejedovatých hadov, čo má za následok dnešnú rôznorodú hadiu populáciu, súčasné austrálske hady zdieľajú čisto jedovatých predkov – dedičstvo, ktoré vedie k najtoxickejšej skupine hadov na planéte.

 

Tento takmer 10-metrový pytón bol nájdený na toalete v austrálskom Townsville. Zdroj: edition.cnn.com

Aký je počet obetí?

S vývojom antivenínov na boj proti toxínom rôznych druhov sú úmrtia na takéto uhryznutie alebo bodnutie ešte zriedkavejšie. Zo 41 000 ľudí hospitalizovaných v dôsledku jedovatého uhryznutia alebo bodnutia v rokoch 2000 až 2013 prišlo o život iba 64 obetí.

Tieto čísla sú vskutku slušné, napríklad v porovnaní s Indiou, kde počet uhryznutí môže dosiahnuť jeden milión ročne s viac ako 50 000 úmrtiami. Uhryznutie hadom je v Austrálii veľmi zriedkavé a často je to chyba uhryznutej osoby. Väčšina uhryznutí sa vyskytuje, keď sa ľudia snažia hada zabiť alebo sa predvádzajú.

 

Kylie Coates, ktorá žije v austrálskom Townsville, nakrútila najmenej štyri hady, ktoré vtrhli do jej domu a na práčke si podľa jej slov urobili „orgiickú párty“. Zdroj: sputniknews.com

Najnebezpečnejšie hady

Hoci všetky miestne druhy sú potenciálne nebezpečné, tu je výber 5 najnebezpečnejších hadov v Austrálii – niektoré z nich sú veľmi jedovaté, niektoré sú extrémne nervózne, a niektoré s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte, ako sa plazia pri vašom príbytku.

 

TOP 5

Východný hnedý had. Zdroj: flickr.com

1. Východný hnedý had

(Pseudonaja textilis)

 

Rýchlo sa pohybujúci, agresívny a známy svojou zlou povahou – východné hnedé hady spolu s inými hnedými sú v Austrálii každoročne zodpovedné za viac úmrtí ako ktorákoľvek iná skupina hadov. Nielenže je ich jed považovaný za druhý najtoxickejší zo všetkých suchozemských hadov na svete, ale darí sa im v obývaných oblastiach, najmä na farmách a vo vidieckych oblastiach.

Ak je východný hnedák vyrušený, zdvihne svoje telo zo zeme, vinie sa do tvaru „S“, ústa má otvorené a je pripravený zaútočiť. Jeho jed spôsobuje paralýzu a zastavuje zrážanie krvi, čo si môže vyžadovať veľa dávok protijedu, aby sa predišlo nešťastnému koncu. Obete môžu skolabovať v priebehu niekoľkých minút.

 

Západný hnedý had. Zdroj: pinterest.com

2. Západný hnedý had

(Pseudonaja mengdeni)

 

Západný hnedý had, o ktorom sa hovorí, že je menej agresívny ako jeho východný bratranec, je stále veľmi nebezpečný a patrí do skupiny hadov, ktoré spôsobujú najviac úmrtí v Austrálii. Majú tendenciu sa pohybovať veľmi rýchlo a často sú nervózne.

Hoci ich jed nie je taký toxický ako jed hnedého východného, dodávajú trikrát toľko objemu. Uhryznutie je zvyčajne bezbolestné a ťažko viditeľné kvôli malým stopám po tesákoch. Obete pociťujú bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesti brucha, ťažkú koagulopatiu (porucha zrážania krvi) a niekedy poškodenie obličiek.

 

Pakobra tigria alebo tigrovaní had. Zdroj: flickr.com

3. Tigrovaný had

(Notechis scutatus)

 

Tigrí hadi sú zodpovední za druhý najvyšší počet uhryznutí v Austrálii, pretože sa vyskytujú vo veľmi obývaných oblastiach pozdĺž východného pobrežia vrátane niektorých metropolitných oblastí Melbourne. Priťahujú ich farmy a vonkajšie predmestské domy, kde v noci lovia myši a nič netušiace obete ich môžu v tme ľahko pošliapať.

Ak sa uhryznutie nelieči, je smrteľné a spôsobuje bolesť nôh a krku, mravčenie, necitlivosť a potenie, po ktorých nasledujú dýchacie ťažkosti a paralýza. Jed tiež poškodzuje krv a svaly, čo vedie k zlyhaniu obličiek.

 

Vnútrozemský taipan. Zdroj: flickr.com

4. Vnútrozemský taipan

(Oxyuranus microlepidotus)

 

Vzácny taipan z vnútrozemia sa skrýva vo svojom odľahlom skalnatom prostredí. Jeho jed je vysoko toxický a je považovaný za najsilnejší zo všetkých suchozemských hadov na svete – má potenciál zabiť dospelého človeka do 45 minút.

Vnútrozemský taipan, ktorý loví v stiesnenom priestore nôr dlhosrstého potkana, používa svoj silný jed na rýchle usmrtenie koristi a vstrekuje viac ako 40 000-násobok množstva potrebného na zabitie 200 g potkana.

 

Pobrežný taipan. Zdroj: flickriver.com

5. Pobrežný taipan

(Oxyuranus scutellatus)

 

Pobrežné taipany sú vybavené najdlhšími tesákmi zo všetkých austrálskych hadov (13 mm) a majú tretí najtoxickejší jed spomedzi všetkých suchozemských hadov.

Sú extrémne nervózni a ostražití, a keď sú prekvapení alebo zahnaní do kúta, zúrivo sa bránia. „Zamrznú“ a vrhnú svoje ľahké telo dopredu, aby spôsobili niekoľko bleskovo rýchlych uhryznutí.

Pred zavedením špecializovaného protijedu v roku 1956 bolo uhryznutie taipanom takmer vždy smrteľné a spôsobilo veľa ľudských úmrtí. Jed pôsobí na nervový systém a krv a medzi následky patrí nevoľnosť, kŕče, vnútorné krvácanie, deštrukcia svalov a poškodenie obličiek. V závažných prípadoch môže smrť nastať už za 30 minút.

 

Veľký biely žralok. Zdroj: thejakartapost.com

A čo ostatné zvieratá?

Samozrejme, nie sú to len jedovaté druhy, ktoré môžu byť smrteľné. Žraloky nemajú jed, rovnako ako kazuári, ktorí sú považovaní za snáď najnebezpečnejšie vtáky na svete. Hoci obe zvieratá sú v Austrálii alebo jej okolitých vodách bežné a považujú sa za ohrozujúce, agresia voči ľuďom je u nich stále pomerne zriedkavá.

Útoky žralokov si historicky v priemere vyžiadali menej ako jednu obeť ročne, pričom nefatálne útoky sa v rokoch 2011 až 2020 pohybovali v rozmedzí od 8 do 19 ročne.

Nájdete tu aj pavúka z rodu Atrax v Sydney, ktorého uhryznutie uvoľňuje neurotoxín, ktorý dokáže zabiť dieťa len za 15 minút!

Pokračujte na ďalší príspevok »