BIZNIS | VIDEO

▶️ Filip Orth o knihe ‚Dilema inovátora‘: Náš cieľ je jednotlivec, to on môže zmeniť spoločnosť

Nie je to kniha len pre korporát, ale aj pre jednotlivca, ktorý sa ešte len hľadá, tvrdí náš kolega Filip Orth v televízii TA3 o knihe Dilema inovátora, ktorá len tento mesiac prišla na slovenský trh. Patrí pritom medzi najdôležitejšie knihy sveta, čo sa týka biznisu a manažmentu.

Filip Orth z Nadácie United Philanthropy v relácii Raňajky TA3 hovoril o knihe Dilema inovátora (reprofoto TA3.com, január 2022)

Naučiť niekoho, ako má myslieť, je hodnotnejšie ako učiť, čo si má myslieť,“ napísal Clayton Christensen, keď spätne uvažoval o stretnutí s niekdajším šéfom spoločnosti Intel, Andym Grovom. Vtedy pred rokmi sa podarilo Intelu prekonať konkurenciu tým, že spoločnosť investovala do vývoja produktov, ktoré dovtedy považovala len za marginálne a málo ziskové – do procesorov Celeron.

Pochopiť, že svet sa mení a vývíja, to je hlavný pilier myšlienkových vzorcov, ktoré Christensen využil vo svojom životnom diele Dilema inovátora. Od 10. januára 2022 je toto dielo v predaji aj v slovenskom preklade. Magazín The Economist ju zaradil medzi šesť najdôležitejších publikácií o obchode a podnikaní v histórii. Kniha Dilema inovátora od Claytona Christensena je oprávnene považovaná za povinnú literatúru pre všetkých manažérov, riaditeľov, podnikateľov a vôbec každého, kto sa zaoberá obchodom, službami, výrobou či vývojom. Kľúčovým pojmom jeho práce a teórie je Disruptive Innovation, teda rušivá, v kontexte prevratná inovácia. Christensen ako prvý definoval, aký je mechanizmus ich vzniku, ako si napriek zdanlivo malému potenciálu napokon podmania svet a buď zlikvidujú firmy, naštartujú k novému rastu, alebo dajú šancu konkurencii, hoci dovtedy bezvýznamnej.

Christensen vo svojej teórii overenej praxou dokázal, že intuitívny odhad je v biznise skoro na nič, ak má podnik prosperovať dlhodobo. Dokonca odhalil, že ani samotný podnik nie je tým hlavným, čo musí nutne pretrvať, pretože podstatnejšou sa ukázala schopnosť spozorovať prevratné inovácie včas, investovať do nich, reagovať na zmeny na trhu a nebáť sa radikálnych zmien. Jednou z nich môže byť aj zatvorenie pôvodného podniku, hoci sa to na prvý pohľad zdá ako prehra.

O knihe Dilema inovátora v relácii Raňajky v televízii TA3 povedal viac náš kolega Filip Orth:

INZERCIA

Kúpiť knihu Dilema inovátora hneď teraz