Pripravuje sa nukleárna energia novej generácie

Multimiliardové náklady na výstavbu konvenčných jadrových elektrární by mohli byť čoskoro minulosťou. Vznikajú startupy, ktoré chcú spraviť nukleárnu energiu ešte čistejšou a dostupnejšou. Ešte aj dnes, v roku 2018, je nukleárna energia považovaná za jednu z najčistejších na svete. Platí to v prípade, keď berieme do úvahy samotný proces výroby energie, ktorý do ovzdušia uvoľňuje […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Multimiliardové náklady na výstavbu konvenčných jadrových elektrární by mohli byť čoskoro minulosťou. Vznikajú startupy, ktoré chcú spraviť nukleárnu energiu ešte čistejšou a dostupnejšou.

Ešte aj dnes, v roku 2018, je nukleárna energia považovaná za jednu z najčistejších na svete. Platí to v prípade, keď berieme do úvahy samotný proces výroby energie, ktorý do ovzdušia uvoľňuje iba vodnú paru z vody. Tá celý systém chladí a udržiava ho tak v bezpečnom stave. Problémom je rádioaktívny odpad, ktorý vzniká ako produkt nukleárnych reakcií a dodnes ľudstvo nevie, ako s ním bude nakladať. Dnes sa tieto rádioaktívne odpady skladujú za vysokých bezpečnostných štandardov s eventuálnym rizikom, že sa ich rádioaktivita začne uvoľňovať do prostredia. Scenár, ktorý by zahŕňal posielanie tohto rádioaktívneho materiálu do vesmíru, je pri súčasnom stave technológií nereálny. Stačila by jedna havária rakety vynášajúcej odpad do vesmíru, aby vznikli škody nevídaných rozmerov.

 

Problém s aktuálnym technologickým spracovaním nukleárnej energie sa týka aj jej enormnej finančnej nákladnosti. Keby tento typ energie nebol vo významnej miere dotovaný štátmi a vyššími zriadeniami, bol by vrcholne finančne neefektívny. Ako uvádza portál Wired, nedávne skúsenosti Spojených štátov s výstavbou nových jadrových elektrární nie sú priaznivé. V roku 2012 Južná Karolína dostala povolenie na výstavbu jadrovej elektrárne, náklady na jej výstavbu dosiahli závratných 9 miliárd amerických dolárov. Tieto investície sa premietli do ceny energie, ktorá bola pre koncových zákazníkov vyššia až o 18 percent s tým, že nová technológia bude pripravená na prevádzku v roku 2018. Dnes už vieme, že po utopení deviatich miliárd dolárov spoločnosť South Carolina Electric & Gas od projektu ustúpila. Podobný scenár portál uvádza aj pri jadrovej elektrárni vo Fínsku pri meste Olkiluoto, ktorá je po ôsmich rokoch v strate 6,5 miliárd USD.

 

Zmenu do obchodu a využívania nukleárnej energie by mohli vniesť nové startupy a projekty, ktoré s ňou počítajú ako s vhodnou alternatívou pre čistú obnoviteľnú energiu. Aj napriek tomu, že predovšetkým severské krajiny nám prakticky ukazujú, že využitie veternej a solárnej energie môže nadobudnúť rozsiahlych rozmerov, jadrová energia ani zďaleka nepovedala svoje posledné slovo. V Holandsku napríklad všetky vlaky jazdia výlučne na elektrinu získanú z veternej energie. Rovných sto percent. Pre napájanie miest by to však stačiť nemuselo.

 

Nové projekty týkajúce sa získavania energie z jadra by mohli pomôcť krajinám ako India či Čína udržať dodávku energie stále rastúcemu počtu obyvateľov. V článku od Wired sa spomína predovšetkým spoločnosť Terrestrial Energy, ktorá stavia svoje plány na reaktoroch s použitím roztavenej soli. Keď sa štandardne používaná voda vymení za roztavenú soľ, prirodzene sa zvýši bezpečnosť výroby nukleárnej energie. Dnešná úroveň bezpečnosti jadrových elektrární je síce vysoká, ale vyžaduje si aktívne chladenie vodou, čo môže byť problém zachovať napríklad pri prírodných katastrofách (spomeňme si na Fukušimu). Roztavená soľ nezovrie a nevyparí sa, ostáva chladiacim médiom aj v prípade, že elektráreň prestane pracovať úplne. Jadrový reaktor IMSR so soľným chladením by znamenal aj nižšie náklady, modulovateľnosť, menšie rozmery a univerzálnosť. Cena výroby 1 MWh by mala byť nižšia ako pri výrobe energie z fosílnych palív, biomasy či „štandardného jadra“.

Terrestrial Energy by chcelo uviesť do prevádzky reaktor IMSR do roku 2030, na svojej stránke uvádza 20. roky.

 

 

Malý modulovateľný jadrový reaktor IMSR od Terrestrial Energy

Malý modulovateľný jadrový reaktor IMSR od Terrestrial Energy

 

 

Terrestrial Energy nie je ani zďaleka jediná firma, ktorá sa zaoberá modernizáciou získavania nukleárnej energie. Ďalšie spoločnosti chcú riešiť najväčšie problémy súčasnej technológie, ktorými sú rádioaktívny odpad, vysoké náklady, spojitosť so zbraňami a havárie. Niektoré z nich spaľujú už existujúci odpad, iné ničia izotopy, z ktorých možno vyrobiť zbrane. V plánoch odborníkov sú tiež malé reaktory s nízkymi prevádzkovými nákladmi.

 

Jadrová energia môže byť skutočne čistou a bezpečnou, ak bude technológia jej získavania vyvíjaná a zlepšovaná. Možnou budúcnosťou je aj akási liberalizácia jadrových elektrární a jej početnejšie využívanie v menších komunitách, dovtedy sa však vedci budú musieť popasovať s množstvom ťažkých úloh spojených s bezpečnosťou. Vieme, že skôr ako za desaťročie to nebude.

 

 

Zdroje:
https://www.wired.com/story/next-gen-nuclear/
https://www.terrestrialenergy.com/

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

OBNOVITEĽNÉ ZDROJE

Prečo nevyrábame energiu z morských vĺn?

Získavať energiu z morských vĺn je oveľa komplikovanejšie, než by ste si mohli myslieť.

26. júla 2019

Nová generácia veterných turbín je úplne odlišná od súčasných

Veterné turbíny dnes majú dizajn, ktorý pozná doslova každý na svete. Je ikonický, ľahko zapamätateľný a efektívny. Nová generácia veterných turbín ale počíta s oveľa nižšími hmotnosťami, nižšou cenou, lepšou variabilitou a prispôsobiteľnou výkonnosťou. Tieto inovácie prichádzajú prekvapivo z Ruska.   Nové veterné turbíny, ako ich konštruuje ruská spoločnosť DWF, sú tiché, bezpečné, cenovo dostupné […]

3. októbra 2018

Pripravuje sa nukleárna energia novej generácie

Multimiliardové náklady na výstavbu konvenčných jadrových elektrární by mohli byť čoskoro minulosťou. Vznikajú startupy, ktoré chcú spraviť nukleárnu energiu ešte čistejšou a dostupnejšou. Ešte aj dnes, v roku 2018, je nukleárna energia považovaná za jednu z najčistejších na svete. Platí to v prípade, keď berieme do úvahy samotný proces výroby energie, ktorý do ovzdušia uvoľňuje […]

31. júla 2018


Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019

Mapa požiarov

Amazonský prales stále horí a spolu s ním lesy na celom svete

Lesné požiare patria k najväčším prírodným katastrofám.

30. augusta 2019

Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.

28. augusta 2019