Technológie

Nehrňte sa do Windowsu 11. Tým, ktorí naozaj pracujú, prinesie skôr problémy

Prvé týždne s Windows 11 ma presvedčili, že Microsoft opäť nespravil to, čo sme všetci od neho očakávali.

 

Určite ste to zachytili aj vy, že spoločnosť Microsoft vydala novú generáciu svojho operačného systému. Windows 11 má byť revolúciou, obrovským skokom vpred, dotiahnutím sa na systémy od spoločnosti Apple. Na YouTube som videl niekoľko videí od technologických vlogerov, ktorí avizovali zásadné vylepšenia doteraz používaného Windowsu 10 a odporúčali prechod na jedenástku.

Pod vplyvom týchto odporúčaní a celkového nadšenia v online technologickej komunite som si oficiálne vylepšil svoj počítač z Windowsu 10 na Windows 11 s vysokými očakávaniami. Ako vždy doteraz, nové vydanie ma Windowsu sklamalo. Postupne objasním, čo ma novom Windowse 11 sklamalo a prečo by som prechod na novinku zatiaľ neodporúčal ľuďom, ktorí, rovnako ja, pracujú na počítači niekedy aj desať hodín denne.

Inštalácia – bez problémov

Napriek úvodnému kritickému zhrnutiu musím uznať, že samotná inštalácia novej generácie Windowsu na môj notebook prebehla úplne bezproblémovo a rýchlo. Používam pomerne nový notebook, 15-palcový HP Pavilion x360 s procesorom Intel i5 a 16 GB pamäťou RAM. Formálne požiadavky Microsoftu na inštaláciu nového systému som spĺňal do posledného kritéria, takže som systém aktualizoval a za asi hodinku sa na počítači spustil už nový Windows 11.

Všetky súbory ostali zachované, vrátane kľúčových nastavení, z tohto hľadiska sa používateľ nemusí ničoho obávať. Problém prišiel vo chvíli, keď som sa chcel prihlásiť do svojho používateľského profilu.

 

Senzor odtlačkov prstov prestal fungovať

Prvé, čo ma zarazilo, bolo znefunkčnenie senzora odtlačkov prstov. Na tento spôsob prihlasovania som si zvykol ako na rýchlejšiu alternatívu k PIN kódu, ten v HP Pavilion x360 je pomerne rýchly a spoľahlivý. Keď som preto vošiel do nastavení, aby som senzor konfiguroval odznova, zistil som, že tento konkrétny typ vraj nie je podporovaný službou Windows Hello. Bol som prekvapený aj nahnevaný – veď iba nedávno som za ten počítač zaplatil skoro tisíc eur a teraz mi nebude fungovať jedna z funkcií, pre ktoré som si ho kúpil.

Inzercia

Senzor odtlačkov prstov na notebooku

Po dvoch dňoch som našiel riešenie, ako ho predsa len spojazdniť. Bolo potrebné otvoriť Správcu zariadení (klik pravým tlačidlom myši na ikonu Štart), tam nájsť Biometrické zariadenia a senzor odtlačkov prstov (v mojom prípade Synapsics WBDI Finterprint Reader – USB 116). Toto zariadenie som musel odinštalovať, následne reštartovať počítač, znova otvoriť Správcu zariadení a dať vyhľadávať zmeny hardvéru. Počítač zistí prítomnosť senzora, nainštaluje ho a zrazu sa už vo Windows Hello použiť dá. Prihlasovanie pomocou odtlačku prsta teraz funguje, ale vyžadovalo si to prácu, na ktorú je priemerný používateľ počítača krátky.

Nový Štart spomaľuje prácu

Jednou z podstatných inovácií nového Windowsu je, že ponuku Štart môžete vycentrovať, prešiel jednoduchou grafickou úpravou a niektoré položky vpravo sú určitým spôsobom zjednotené. Samozrejme, že keď sa dalo, lištu Štart som zarovnal doľava, pretože tam je praktickejšia.

Problémom sa ukázalo, že Microsoft obmedzil funkčnosť tejto lišty. Ak ste ako ja zvykli chytiť myšou súbor na ploche a presunúť ho do ikony programu na lište s tým, že tento súbor sa následne v programe otvoril, odteraz to už fungovať nebude. Musíte sa prekliknúť pomocou skratky Win + Tab.

Lišta Štart má po novom obmedzenú funkčnosť

Lišta Štart po novom nereaguje na myš po celej svojej dĺžke – musíte sa trafiť na miesta, kde sú ikony, inak sa lišta nevysunie. Ak sa nevysunula, musíte na ňu kliknúť. Zbytočne to uberá na plynulosti práce.

Zjednotený panel s nastavením základných funkcií nie je zlý nápad, ale keď chcete vybrať VPN sieť, vyžaduje si to kliknutia navyše, opäť celkom zbytočne. Oceňujem však nastavenie hlasitosti a jasu obrazovky cez tento panel, to je celkom užitočné.

Združený panel funkcií pripomína stavový riadok na Androide.

Za ďalší vážny nedostatok nového Windowsu 11 považujem aj to, že keď vyhľadávate v lište Štart, čokoľvek spojené s webom sa automaticky otvorí v prehliadači Microsoft Edge. Windows 11 úplne ignoruje to, že mám ako predvolený prehliadač nastavený Google Chrome. Preto túto podstatnú vec je pre mňa vyhľadávanie vo Windowse celkom zbytočné a nepoužiteľné.

Vyhľadávanie priamo v Štarte je síce praktické, ale akýkoľvek web je otváraný výhradne cez prehliadač Edge.

Stále dva ovládacie panely

Keď ešte nebol Windows 11 uvedený na trhy, tak som niekde čítal vtipný komentár, že niekomu chýba už len tretí ovládací panel. V Microsofte to asi prijali ako výzvu a tak naozaj Windows 11 obsahuje nový ovládací panel. Volá sa Nastavenia a je pomerne prehľadný, pripomína ten z Androidu, naďalej však máte aj ďalší s názvom Ovládací panel. Keď chcete robiť podrobnejšie úpravy v Nastaveniach, systém vás automaticky presmeruje na Ovládací panel… tak čo vlastne Microsoft vylepšil? Našťastie, že tu nie je ešte aj ten katastrofálny panel nastavení z Windows 10.

Nekonzistentná farebnosť a dva rôzne ovládacie panely.

Problémy s pripojením na externý server cez VPN

Pracujem pre viac klientov a niektorí z nich umožňujú, aby som na ich server pristupoval z môjho notebooku prostredníctvom VPN pripojenia. Toto pripojenie nie je problém nastaviť, ale po aktualizácii systému na Windows 11 prestalo pracovať správne. Pripojenie sa na server začalo byť enormne zdĺhavé, akoby systém nevedel byť zároveň pripojený na lokálnu Wi-Fi sieť a aj k VPN. Ukázalo sa, že tento problém musím riešiť upravením súkromia počítača, doslovne ho sprístupniť komukoľvek v sieti. Dočasne sa to dá, ale musím dbať na to, aby ste sa vždy z VPN odhlásili, aby vám niekto na diaľku nesledoval počítač.

Nekonzistentnosť: Tmavý režim je nedotiahnutý

Skutočnosť, že Microsoft len zobral Windows 10 a upravil v ňom najmä grafiku, svedčí aj to, že síce si v novinke môžete nastaviť svetlý alebo tmavý režim, avšak ten ovplyvňuje systém iba do určitej úrovne. Overiť si to môže tak, že otvoríte napríklad Správcu zariadení alebo podrobné nastavenia hardvéru, zrazu bude počítač ignorovať používateľské nastavenia. Nie je to niečo, čo by doslova kazilo dojem, ale napovedá to o nedostatočnej dôslednosti spoločnosti Microsoft.

Z času na čas mrznú programy a kratšia výdrž batérie

Zatiaľ čo počas práce s Windows 10 som ani jedenkrát nemal problém so zamŕzaním programov alebo systému, po prechode na Windows 11 sa to párkrát stalo. A nepochopiteľne pri celkom bežných prácach, pri písaní textov a prehliadaní webu. Niekto by mohol povedať, že treba v systéme spraviť niekoľko nových nastavení, posťahovať si nové programy a optimalizovať výkon, ale to nie je pravda. Keď už Microsoft oficiálne ponúka Windows 11, má byť tento systém dokonale vyladený a fungovať spoľahlivo. Ukazuje sa, že nie je.

Windows 11 občas spôsobí zamrznutie počítača.

Okrem toho sa mi podstatne skrátila výdrž notebooku na batériu. Namiesto predchádzajúcich asi šiestich hodín vydrží na Windowse 11 len do päť hodín, čo je podstatne menej. Pritom jednou z podstatných vecí, ktoré sa v súvislosti s jedenástkou propagovali, mala byť práve lepšia výdrž na batériu.

Zhodnotenie? Zatiaľ ostaňte s Windows 10

Operačný systém Windows 11 nie je vyslovene zlý, ale ľutujem, že som prešiel na novší systém. Keby som mohol teraz vykonať krok späť na Windows 10, tak by som to spravil, pretože s jedenástkou mám niekoľko problémov, ktoré ma počas dňa zbytočne oberajú o čas. Ak ste ešte neprešli na Windows 11 preto, lebo máte veľa práce a obávate sa ťažkostí po zmene systému, radšej na jedenástku zatiaľ ani neprechádzajte.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.