Kybernetická kriminalita: Ako chrániť svoje osobné údaje na internete

V súčasnosti sme vďaka technológiám neustále prepojení s internetom a jeho službami. Tým sa stávame prirodzenými cieľmi pre tých, ktorí chcú zhromažďovať naše osobné údaje. Od zvyčajnej online reklamy až po sofistikovanejšie formy kybernetickej kriminality. Naše údaje sú prakticky v nebezpečenstve. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že internet nie je len miestom, kde sa… Prečítať celé
Vydané 27. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Je dôležité, aby sme si uvedomili, že internet nie je len miestom, kde sa môžeme zabaviť. Je aj miestom, kde môžu byť naše citlivé údaje sledované, zhromaždené a zneužité. Preto by sme si uvedomiť, že v online priestore neexistujú žiadne náhody a že by sme mali byť aktívni v ochrane svojich osobných údajov. Len takto sa môžeme ochrániť pred zneužitím, ktoré môže mať nevratné následky.

Informovanosť a prevencia sú kľúčové, aby sme si mohli užívať všetky výhody, ktoré internet ponúka. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Vytvorte si silné heslá

Mnohí z nás sa stále spoliehajú na jednoduché heslá, ktoré sú ľahko uhádnuteľné, ako napríklad dátum narodenia, mená blízkych či telefónne čísla. Tento typ hesiel je však pre „zlodejov“ priam pozvánkou.

Z toho dôvodu by sme si mali dať záležať heslách. Ideálnou možnosťou sú rôzne kombinácie znakov – malé a veľké písmená, čísla a symboly. Jedinečné heslá je náročnejšie uhádnuť, čo nám poskytne výhodu pred „nepriateľom“.

Okrem toho odborníci neodporúčajú používať jedno heslo na viacero stránok (služieb a pod). Dôvod je jednoduchý. Ak niekto získa naše heslo od jednej stránky, tak sa mu odkryjú ďalšie možnosti a my dostaneme „šach-mat“. Prevenciou je takzvaný manažér hesiel, ktorý nám vytvorí a ukladá unikátne heslá pre každú službu.

Opatrnosť na verejnej Wi-Fi

Verejná sieť Wi-Fi sa stala v krátkom čase mimoriadne populárnou. Avšak, mnoho z nás nepozná riziká, ktoré s ňou súvisia.

Tieto siete zvyčajne nevyžadujú heslo a majú veľmi malé alebo žiadne zabezpečenie. To znamená, že ak sa pripojíme k takejto sieti, niekto ďalší (zručnejší ako my) sa môže veľmi ľahko dostať k našim osobným údajom.

Podľa časopisu Forbes sú letiska ideálnymi loviskami pre kyberzločincov. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Správa Norton Wi-Fi Risk Report skúmala tisíce dospelých, ktorí používali verejné Wi-Fi hotpoty v 15 krajinách, a zistila, že cestovatelia nerozmýšľajú nad pripojením k akejkoľvek sieti, ktorá ich dostane na internet. Viac ako polovica (53 percent) dokonca priznala, že nedokáže rozlíšiť zabezpečenú sieť od nezabezpečenej.

Ako teda chrániť svoje osobné údaje na internete? Jedným z najjednoduchších spôsobov je používanie zabezpečených a heslom chránených Wi-Fi sietí. Ak nie sú dostupné, je najlepšie vyčkať a pripojiť sa doma, prípadne využívať mobilné dáta. Ďalšou možnosťou je VPN (virtuálna súkromná sieť), ktorá chráni naše údaje pred nežiaducimi „pohľadmi“.

Pozor na odkazy a prílohy

Kyberkriminalita narastá a phishingové útoky sú čoraz premyslenejšie. Problematika phishingu je mimoriadne obšírna, preto sa zameriame iba na kľúčové opatrenia. Nikdy neotvárame odkazy v e-mailoch alebo na sociálnych sieťach. Napr. príde nám správa od nášho blízkeho, ktorý zrazu používa zvláštnu skladbu vety a emotikony:

„Si to ty na tom videu?  😍“ – plus priloží siahodlhý link na „video“.

Väčšina phishingových útokov sa uskutočňuje cez e-maily, ktoré sa zdajú byť od legitímnych zdrojov, ako sú banky alebo spoločnosti. Akékoľvek chyby v gramatike alebo v pravopise by mohli byť indikáciou toho, že ide o podvodný e-mail.

Ak sa staneme obeťou phishingového útoku, mali by sme okamžite informovať spoločnosť alebo banku, ktorá bola napadnutá, a zmeniť svoje heslá. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Rovnako je dôležité skontrolovať si e-mailovú adresu odosielateľa, či sa zhoduje s oficiálnou e-mailovou adresou spoločnosti.

Okrem toho by sme mali byť obozretní pri zdieľaní našich osobných údajov na internete, ako sú heslá, čísla kreditných kariet alebo rodné čísla. Vždy si overujeme, či webstránka je bezpečná a má platný SSL certifikát.

Minimalizácia rizika

Na to, aby sme mohli bezpečne surfovať po internete, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel. Vytváranie silných hesiel, opatrné používanie verejných Wi-Fi sietí, obmedzenie zdieľania osobných informácií na sociálnych médiách, opatrnosť pri klikaní na odkazy a overenie bezpečnosti webovej stránky pred poskytnutím osobných údajov sú kľúčové kroky na minimalizovanie rizík vystavenia sa kybernetickým hrozbám.