Ako technológie ovplyvňujú naše životy?

V priebehu rokov moderné technológie zmenili náš svet a každodenné fungovanie. Prakticky vydláždili cestu multifunkčným zariadeniam, ako sú inteligentné hodinky, smartfóny, prstene, televízory, spotrebiče či hlasoví asistenti. Pokrok zaznamenávame aj pri počítačoch, sú rýchlejšie a výkonnejšie ako kedykoľvek predtým. Technológie sa za rekordne krátky čas stali našou neoddeliteľnou súčasťou a výrazne nás ovplyvňujú v rôznych oblastiach. Dostávame sa… Prečítať celé
Vydané 9. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Dostávame sa do štádia, keď sa filmy menia v skutočnosť. Roboti hlásajú, že získali vedomie a boja sa smrti. Chcú sa súdiť o svoje vlastné práva. Autá začali lietať. Že neveríte? Veď jedno také predstavil Slovák. Kedysi to bolo sci-fi, dnes realita.

Mobilné telefóny, počítače, tablety…

Spoločnosť a technológia nie sú dva nesúvisiace pojmy. Vzájomne si pomáhajú a spoločne „rastú“. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Prvým spôsobom, ako technológie ovplyvňujú náš život, je spôsob, akým nám umožňujú komunikovať a získať informácie. Bez telefónu alebo počítača si už nevieme predstaviť deň. Pre mnohých ľudí tieto zariadenia predstavujú zdroj „obživy“ / finančnej slobody. Sociálne siete sú ďalšou podkategóriou, ktorá nám umožňuje prehlbovať vzťahy s priateľmi či rodinou, ktorí sú od nás vzdialení tisícky kilometrov. Rôzne aplikácie nám pomáhajú organizovať náš deň a plánovať si aktivity.

INZERCIA

Medicína a veda

Technológie tiež zohrávajú dôležitú úlohu v medicíne a vede. Napríklad pomocou rôznych zdravotníckych aplikácií môžeme sledovať naše zdravotné dáta a získavať rady od lekárov, ako ďalej postupovať. Inteligentné hodinky sú schopné monitorovať srdcovú frekvenciu, EKG a včas poslať svojho majiteľa na vyšetrenie v prípade, že výsledky nie sú v norme.

Nikdy nebolo jednoduchšie sledovať svoju fyzickú kondíciu a zlepšovať ju. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Pomocou vedeckých/odborných stránok môžeme vyhľadávať a získavať relevantné informácie o rôznych témach. Technológie tiež pomáhajú výskumníkom a vedcom v ich práci a umožňujú im lepšie pochopiť a riešiť problémy vo svete.

Cestovanie je oveľa pohodlnejšie

Cestovanie je teraz omnoho komfortnejšie, ako kedysi a to všetko vďaka technológiám. Časy jazdenia na koni či koči sú dávno preč, nahradilo ich cestovanie v pohodlí a vo veľkom štýle. Nehovoriac o tom, že aj kúpa leteniek je rýchlejšia a častokrát lacnejšia z pohodlia domova.

Papierové mapy sú minulosťou, rovnako GPS-ka. Dnes máme telefón, s ktorým sa nikdy nestratíme, ak sa nevybije. Hovorí sa koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Nuž, ešte že máme tie smartphony, oni sa dohovoria za nás v každej krajine. Umožňujú nám  komunikovať s miestnymi obyvateľmi a lepšie sa orientovať v cudzinej krajine.

Svet podnikania sa navždy zmenil

Každý druh podnikania bol pozitívne ovplyvnený technológiou. Zvýšila sa konkurencie schopnosť, keďže firmy sú schopné jednoduchšie osloviť zákazníkov. Technologický pokrok v obchodných sektoroch však znamená, že dostupnosť tovarov a služieb nebola nikdy na dosah ruky, ako ju máme v súčasnosti. Dnes si objednáme tovar z Číny, o týždeň ho máme na pošte, pričom cely proces sledujeme v aplikácii.

Technológie môžu pomôcť podnikom zvýšiť efektivitu a znížiť náklady. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Okrem toho ďalšími benefitmi sú:

• Automatizácia: Softvér automatizuje rutinné úlohy, čo umožňuje zamestnancom sústrediť sa na dôležitejšie úlohy a zlepšiť tak produktivitu. Na druhej strane nevýhodou je, že pracovná pozícia môže zaniknúť.
  • Zlepšenie komunikácie: E-mail, chatovacie aplikácie, videohovory, telefonovanie umožňujú zamestnancom lepšie komunikovať a spolupracovať bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.
  • Zvýšenie dostupnosti: Cloudové služby ponúkajú zamestnancom možnosť pracovať kdekoľvek a kedykoľvek, teda môžu efektívnejšie využívať svoj čas

Na druhej strane však technológie prinášajú aj určité riziká a výzvy. Napríklad môžu viesť k závislosti, môžu ohroziť naše súkromie a bezpečnosť. Môžeme prísť o pracovné miesto, pretože zamestnávateľ zistí, že umelá inteligencia alebo softvér nás dokáže nahradiť (alebo naopak vďaka nej vznikne nová pozícia). Môžu tiež ovplyvniť spôsob, akým komunikujeme a nadväzujeme sociálne vzťahy. Je dôležité naučiť sa s technológiami zodpovedne zaobchádzať a vedieť, kedy a ako ich používať. Sú dobrým pomocníkom, no nikto nám nedal príručku, ako ich správne používať.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.