CLUB30

„Keď som dostal túto ponuku, neváhal som ani chvíľu,“ hovorí Šulhaň z CLUB30 o výchove lídrov

Club30 je jedinečný slovenský projekt. Má za cieľ nájsť a vychovať novú generáciu lídrov, a to tak, že sami pôjdu príkladom nielen teoreticky, ale aj prakticky.
Vydané 13. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Juraj Šuhlaň, člen CLUB30, chce odovzdať svoje skúsenosti nielen z riadenia značiek AVIS a Payless mladým ľuďom, ktorí majú potenciál stať sa budúcimi lídrami

Toto je štvrtý diel nášho seriálu o projekte Club30 (www.club30.sk). Klub sa venuje hľadaniu a rozvoju výnimočných mladých ľudí, ktorí jedného dňa prevezmú zodpovednosť možno aj za riadenie celej našej krajiny.

Každému členovi klubu položíme rovnakých päť otázok.

Po rozhovore so zakladateľom Vladimírom Orthom  a členom Ing. Michaelou Královičovou PhD pokračujeme ďalším členom, Jurajom Šulhaňom.

Si iný ako ostatní? Dajú ti šancu: Na Slovensko prišiel CLUB30 zameraný na podporu mladých a šikovných

Aké sú podľa vás najväčšie výzvy budúcej generácie slovenských lídrov?

Sme veľmi malý národ a ako napreduje celý svet, zdokonaľujú sa technológie, tak vo svete rastie obrovská konkurencia medzi ľuďmi a firmami, kde stále väčšie množstvo z nich bude mať ambície presadiť sa na globálnej úrovni. Preto naši mladí lídri musia pracovať na sebe a svojej firme ešte tvrdšie, ako tomu bolo v minulosti, musia sa vzdelávať, sledovať svetové trendy, byť inovatívni, ovládať aspoň jeden svetový jazyk. Čím skôr začnú, tým skôr z toho budú ťažiť. Dovolím si povedať, že dynamika zmien je vo svete taká rýchla, že neplatí to, čo platilo už mesiac dozadu, vystupujeme zo stereotypov. Tak rýchlo sa svet posúva vpred. Preto bude dôležité vedieť sa adaptovať na rýchlo sa meniaci svet.

Na čo by sa mali mladí ľudia sústrediť, ak chcú byť v budúcnosti lídrami?

Pravým lídrom sa musíte narodiť, to sa naučiť nedá. Ak budete ale na sebe pracovať, tak viete si osvojiť vlastnosti lídrov a takisto viete byť veľmi úspešný, len to teda máte o niečo ťažšie. Je to určitá forma osobnostnej vlastnosti či dokonca talentu. Líder je ten, komu veria ľudia okolo neho a veria v jeho víziu a nasledujú ho v ľahkých i ťažkých časoch. Líder musí veriť sám sebe, musí mať víziu a mal by vedieť túto víziu ostatným aj „predať“, aby ich dostal na svoju vlnu. O to bude pre neho jednoduchšie prijímať rozhodnutia, s ktorými sú ostatní stotožnení, pretože rozumejú podstate rozhodnutia i dôvodu.

JURAJ ŠULHAŇ

Obchodný riaditeľ AVIS, PAYLESS CAR Slovensko

„Iba na pevných základoch je možné budovať dlhodobo udržateľnú budúcnosť a mať tak naše smerovanie pod kontrolou. Odovzdávať skúseností mladším, menej skúsenejším, je môj záväzok voči spoločnosti a chcem postupne vracať, čo som dostal a dostávam ja – cenné rady, skúsenosti či pomocnú ruku.

Som presvedčený, že každý v sebe máme na niečo talent. Najťažšie býva identifikovať ho a správne s ním narábať, pracovať na ňom a využiť ho prospešne.“

Môže podľa vás jeden človek zmeniť celé Slovensko?

Jeden človek môže zmeniť aj celý svet. 😊 Vidíme to napríklad na silných osobnostiach, ktoré ovplyvnili naše dejiny. Takisto, ak premostím na firmy, tak pozrite sa na silných lídrov, akými sú napríklad Elon Musk, čo všetko stihli vo svojom stále mladom a produktívnom veku vybudovať a aké sú ich vízie. Svojimi myšlienkami pretvárajú svet, ako ho poznáme a posúvajú celé ľudstvo vpred. Odporúčam si prečítať jeho biografiu.

Čo je vašou osobnou motiváciou vstúpiť do projektu CLUB30?

Keď som dostal túto ponuku, neváhal som ani chvíľu. Hovoril som si, keby som mal podobnú možnosť učiť sa od skúsenejších ľudí z biznisu povedzme už počas strednej školy, kde by som bol… určite by ma to ovplyvnilo. Preto by som rád dal šancu svojím mladším ja a túto pomocnú ruku im podal. Samozrejme aj môj vek je stále nízky, preto nebudem hovoriť, že im idem odovzdať nepredstaviteľné množstvo vedomostí a skúseností, ale verím, že mentoring a couching môže niekomu pomôcť objaviť v sebe niečo, čo ani nevedel, že v sebe má. A hlavne, aj mladší človek dostane vďaka skúsenostiam svojho kouča alebo mentora reálnejší pohľad na svet. Pomyselne mu pomôžeme dať si dole ružové okuliare.

Na čo sa ako mentor z Club30 sústreďujete najviac?

Je to individuálne. Vždy máte pred sebou osobnosť, ktorá je iná a tomu treba prispôsobiť aj váš pohľad. Ale v zásade sa snažím objaviť silné stránky u danej osoby a pomôcť mu ich rozvíjať. Takisto upozorniť na slabiny, aby o nich vedel a ak ma záujem, pomôcť mu na nich zapracovať. Dôležitým aspektom mentoringu je z môjho pohľadu naštartovať u vášho zverenca rozmýšľanie, aby si vedel klásť otázky „prečo je to tak“ a na ne aj odpovedať. Potom, čo danej problematike chápe, vie sám prísť s novými nápadmi či vylepšeniami. Inak povedané, aby v tom, čo robil bol dostatočne zbehlý a odborný.

Za poskytnutie rozhovoru ďakujeme a prajeme veľa úspech pri podpore mladých lídrov!

„Výnimoční lídri majú povinnosť postarať sa o ostatných“ | 5 otázok na Vladimíra Ortha, zakladateľa Club30

„Viem, že by som pracovaním pod niekým iba strácala čas“ | 5 otázok na Michaelu Královičovú, člena Club30

Mladí Slováci žijú príliš dlho s rodičmi, sme na 2. mieste v EÚ. Prečo je to tak?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie