Príčiny vzniku alergie

Kašeľ, smrkanie a podráždené oči. Prečo trpíme alergiami?

Peľ, roztoče, orechy alebo srsť? Na čo ste alergickí vy? Pacientov s alergiou podľa hovorkyne Národného centra zdravotníckych informácií  (NCZI) Alžbety Sivej na Slovensku pribúda. Môže za to zmena klímy, industrializácia, zmena životného štýlu, ale aj genetika. Informuje TASR. „Ambulancie klinickej imunológie a alergiológie podľa posledných štatistických zistení zaznamenali viac ako milión tristo tisíc návštev… Prečítať celé

Peľ, roztoče, orechy alebo srsť? Na čo ste alergickí vy? Pacientov s alergiou podľa hovorkyne Národného centra zdravotníckych informácií  (NCZI) Alžbety Sivej na Slovensku pribúda. Môže za to zmena klímy, industrializácia, zmena životného štýlu, ale aj genetika. Informuje TASR.

„Ambulancie klinickej imunológie a alergiológie podľa posledných štatistických zistení zaznamenali viac ako milión tristo tisíc návštev pacientov. V pravidelnej starostlivosti bolo podľa posledných ukazovateľov sledovaných viac ako 540 000 osôb,“ pre TASR uviedla Alžbeta Sivá. Väčšinu návštev tvorili pacienti nad devätnásť rokov.

Prečo som alergik?

Počet alergikov úzko súvisí so zmenami klímy. Hovorkyňa NCZI vysvetľuje, že s otepľovaním sa mení aj flóra. Aj preto sa vysoko alergické rastliny rozmnožujú na miestach, kde predtým nerástli. Alergia sa môže rozvinúť aj u ľudí, ktorí chovajú zvieratá v byte.

Dôležitú úlohu pri tom, či budete alergik alebo nie, zohrávajú gény. Alžbeta Sivá vysvetľuje, že ak sú obaja rodičia alergici, u dieťaťa sa s viac než s osemdesiat percentnou pravdepodobnosťou alergia objaví tiež. Avšak genetická je podľa portálu  healthline.com len všeobecná náchylnosť na alergiu. Špecifické alergie sa neprenášajú. Napríklad, ak je vaša matka alergická na roztoče, nemusí to nevyhnutne znamenať, že budete na ne tiež alergickí.

Alergici by sa mali vyhýbať zafajčeným priestorom, nečisteným zvlhčovačom vzduchu, či klimatizácii. Všetko toto totiž zhoršuje prejavy. A čo je najlepšou prevenciou? Nič, čo by nepoznali naši predkovia. Podľa hovorkyne NCZI je život na farme s každodenným kontaktom s hospodárskymi zvieratami najlepším spôsobom, ako sa alergiám vyhnúť.

Alergia alebo precitlivený imunitný systém

Čo je alergia? Podľa portálu healthline.com je alergia prehnanou reakciou imunitného systému na cudzorodú látku– alergén. Úlohou imunitného systému je udržiavať telo zdravé a chrániť ho pred škodlivými patogénmi. Avšak, ani tento systém nie je neomylný. Niekedy sa stanem, že alergén, ktorý je pre telo bežne neškodný, imunitný systém vyhodnotí ako hrozbu. Telo sa bráni vo forme reakcie, a to napríklad kýchaním.

Správne fungujúci imunitný systém sa prostrediu prispôsobuje. Napríklad, keď sa vaše telo stretne s niečím ako srsť domácich zvierat, malo by si uvedomiť, že mu nič nehrozí. Avšak, u ľudí s alergiou na srsť, ju imunitný systém považuje za vonkajšieho útočníka, ktorý ohrozuje telo a napadne ho.

Medzi najčastejšie alergény patrí peľ tráv a stromov, zvieracie srsti, roztoče, uštipnutie a bodnutie hmyzom, niektoré lieky, latex a plesne. Z potravín najviac vyvolávajú alergické reakcie orechy, ovocie, mäkkýše, kravské mlieko a vajcia. Ilustračný obrázok s roztočom. Zdroj: pexels.com.

Jar- postrach alergikov

Vonku rozkvitajú stromy, vaši priatelia sa tešia z prvých slnečných lúčov a vy ani na sekundu nepustíte vreckovku z ruky, hanbíte sa za svoje červené oči alebo kašlete, ako keby ste mali koronavírus. Sezónne peľové alergie zabraňujú naplno si užívať jar. A čo je horšie, rozlíšiť ich od prechladnutia, chrípky, či koronavírusu predstavuje problém.

Výtok z nosa, kýchanie a kašeľ sú bežné príznaky alergie. Avšak, takto sa prejavuje aj prechladnutie, infekcia dutín a v súčasnosti aj koronavírus. Našťastie, vďaka niektorým dodatočným príznakom dokážeme alergiu od zvyšných prípadov odlíšiť. Alergie môžu spôsobiť vyrážky na koži a svrbenie očí. Naopak prechladnutie spôsobuje aj bolesti tela, dokonca horúčku. Infekcia dutín zase zapríčiňuje hustý žltý výtok z nosa. Žiaľ, tieto rozlišujúce symptómy sa nie vždy prejavia. A čo viac, podľa portálu healthline.com alergia zvyšuje riziko prechladnutia.

Najúčinnejším spôsobom ako zvládať alergiu je vyhnúť sa alergénu, ktorý ju spôsobuje. Samozrejme, nie vždy sa to dá. Niektoré typy liekov, ako napríklad antihistaminiká, nosové spreje, pleťové krémy a inhalátory, dokážu zmierniť príznaky. Pacientom s veľmi závažnými alergiami lekár môže odporučiť liečbu nazývanú imunoterapia. V tomto prípade je alergik niekoľko rokov postupne vystavený alergénu. Ak je liečba účinná, telo si naň zvykne a reakcia sa zmierni. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »