Najväčší bankrot v histórii USA

Od bankrotu Lehman Brothers prešlo už 12 rokov. Kto ju založil a prečo musela skončiť?

Všetci poznáme slávnu banku Lehman Brothers a jej spektakulárny bankrot v septembri 2008. Pád tejto banky ovplyvnil celý svet, nás však teraz viac ako jej história zaujali jej zakladatelia bratia Lehmanovci.
Vydané 22. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Miestnosť „partnerov“ v Lehman Brothers | Zdroj: Courtesy of the Center for Creative Photography, The University of Arizona. Photo by Dan Weiner; Copyright John Broderick

Banka Lehman Brothers fungovala pod správou rodiny Lehmanovcov v rokoch 1850 až 1969.

Správy o založení rodinnej firmy informujú o roku 1850, avšak iba šesť rokov predtým prišiel prvý z bratov Lehmanovcov do Spojených štátov z Bavorska.  Bol to Henry Lehman a v roku 1844 mal iba 23 rokov. Usadil sa v meste Montgomery, štát Alabama, kde si otvoril obchod s rôznym tovarom. V roku 1847 do krajiny prišiel aj jeho brat Emanuel a ich spoločný obchod sa premenoval na H. Lehman and Bro a po príchode ich najmladšieho brata Mayera v roku 1850 sa ich spoločný biznis ustálil s pomenovaním Lehman Brothers.

Všetci traja bratia pochádzali zo židovskej rodiny a po emigrovaní do Spojených štátoch využili trh s bavlnou, ktorý bol v tom čase stále veľmi lukratívny.

Umožňovali totiž, aby ich zákazníci v obchode platili práve pomocou surovej bavlny, čo sa ukázalo ako správny krok. Postupom času obchod rástol a bol úspešný.

Rok 1858 bol pre firmu Lehman Brothers prelomový, pretože sa presťahovala na juh New Yorku a začala podnikať aj v ďalších oblastiach, neskôr sa stala členom Coffee Exchange a  začala obchodovať na New York Stock Exchange.

Veľkolepý bankrot banky Lehman Brothers napokon v roku 2008 sledoval celý svet a celkom nie je vyšetrený ani dodnes.

Bola jednou z bánk, ktoré ťažko zasiahlo zrútenie amerického trhu s nehnuteľnosťami. 15. septembra 2008 oznámila, že požiada o ochranu pred veriteľmi, čím vytvorila rekordný bankrot v americkej histórii. Nasledujúci deň jej časť kúpila britská banka Barclays. [zdroj]

O záchrane banky pred krachom konala newyorská pobočka americkej centrálnej banky Fed. Okrem Barclays, ktorá nakoniec časť banky kúpila, sa špekulovalo aj o Bank of America, záujem prejavila tiež kórejská štátna banka Korea Development Bank. [zdroj]

Šéf skrachovanej banky, Richard Fuld, si podľa BBC za osem rokov v najvyššej funkcii zarobil asi 300 až 500 miliónov dolárov . Bol nútený vysvetľovať americkým poslancom a komisii správanie vedenia banky, ktoré zarábalo astronomické sumy, čo údajne tiež firmu priviedlo k bankrotu. Predseda senátnej komisie Henry Waxman uviedol, že si mal Fuld do roku 2000 zarobiť 480 miliónov dolárov, ale sám Fuld hovoril „iba“ o 300 miliónoch. Fuld podľa vyjadrenia pre BBC necítil za krach banky vinu, aj keď sa vraj cítil „hrozne“ a údajne až do smrti neprestane premýšľať, prečo americká vláda pomoc Lehman Brothers odmietla. [zdroj]

Herbert Henry Lehman (1822 –17.11.1855)

Syn Abrahama Lehmana sa narodil v meste Rimpar v nemeckom regióne Franconia. Jeho pôvodné meno bolo Hayum, to si však zmenil po príchode do Spojených štátov v roku 1844. Usadil sa v meste Montgomery v štáte Alabama a otvoril si tam obchod s rôznym tovarom, pričom sa k nemu neskôr pridali aj jeho dvaja bratia.

Hoci bol zakladateľom firmy, nepôsobil v nej dlho – iba päť rokov. V roku 1855 totiž zomrel na žltú horúčku počas cesty do New Orleans.

Emanuel Lehman (15.2.1827 – 10.1.1907)

Rovnako, ako jeho brat Henry, aj Emanuel sa narodil s iným menom. Pôvodne Mendel prišiel do Spojených štátov v roku 1847 a v budovaní obchodu sa mu darilo dobre. Zdroje neuvádzajú veľa, zdôrazňujú však jeho filantropickú činnosť. V roku 1897 venoval sumu 100-tisíc amerických dolárov (dnes približne 2,8 milióna USD) detskému domovu Hebrew Orphan Asylum of New York, čo bolo v tej dobe mimoriadne záslužné.

V máji 1859 sa oženil s Pauline Sondheim, dcérou Louis Sondheim z New Yorku. Manželstvo netrvalo dlho, už v roku 1871 Pauline zomrela a Emanuelovi zostali štyri deti: Milton, Philip, Harriet Philip a Eveline Philip. Philip Lehman sa neskôr ujal riadenia rodinného podniku.

Emanuel Lehman zomrel vo veku 79 rokov v New Yorku.

Mayer Lehman (9.1.1830 – 21.6.1897)

Mayer je jediným z troch bratov, ktorý si ponechal svoje rodné krstné meno. Do Spojených štátov prišiel vo veku iba 17 rokov a najmä preto je považovaný za amerického podnikateľa, hoci s nemeckým pôvodom. Mayer videl veľkú príležitosť na obchodný rozmach otvorený trh s bavlnou, tá sa neskôr stala grom ich biznisu.

Zdroje uvádzajú, že mal čiastočne aj filantropické aktivity, bol darcom v  Mount Sinai Hospital, ale podrobnejšie informácie k tejto časti Mayerovho života nie sú k dispozícii. Je pravdepodobné, že v skutočnosti žiadne humanitárne či filantropické aktivity nerobil, pretože o ne jednoducho nemal záujem. Myslíme si to najmä preto, že v Americkej občianskej vojne podporoval Juh a “vlastnil” sedem otrokov,  troch mužov a štyri ženy vo veku od 5 do 50 rokov. Bol členom rádu Emanu-El reformovanej židovskej kongregácie v New Yorku a elitného klubu Harmonie Club.

Mayer Lehman patrí k jedným z iniciátorov  New York Cotton Exchange, najstaršej komoditnej burzy v New Yorku, pôsobil aj ako jej riaditeľ. Vedúce pozície zastával aj v spoločnostiach The Hamilton Bank, The American Cotton Oil Company, The Union Oil Company of Providence, Rhode Island a The N.K. Fairbank Company of Chicago.

Mayer mal osem detí so svojou manželkou Babetta Newgass, pričom jedno dieťa sa nedožilo vlastnej dospelosti. Zomrel v roku 1897.