Stojí novinka od Netflixu za kliknutie?

The Trial of the Chicago 7: Máme dočinenia s novou filmovou klasikou?

Sacha Baron Cohem, Eddie Redmayne, Joseph Gordon-Levitt a Michael Keaton v jednom filme? Vďaka The Trial of The Chicago 7 sa to stalo skutočnosťou.
Vydané 21. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Kiná máme opäť zatvorené a tak nám neostáva nič iné ako ostať doma. Nové filmy však vychádzajú aj napriek zlej situácii vo svete, a to vďaka našim milovaným streamovacím službám, ktoré dnes zažívajú zlatý vek. Aj tento mesiac Netflix pre svojich odberateľov pripravil niekoľko filmových noviniek.

Na začiatku mesiaca to bola komédia Hubbie Halloween s Adamom Sandlerom a len pred zopár dňami vyšiel The Trail of The Chicago 7. Práve druhý menovaný snímok nás bude zaujímať.

Príbeh Chicagskeho Tribunálu (tak znie slovenský preklad) nás zavedie do roku 1968, kedy bola vojna vo Vietname v plnom prúde. Partia nespokojných, ako Abbie Hoffman, Jerry Rubbin, Tom Hayden a Bobby Seal, zorganizujú protest proti vojne, no ten sa zvrhne do nepokojov, ktoré vyústia do krvavého stretu medzi chicagskou políciou a protestujúcimi.

Sedem organizátorov protestu je následne zatknutých a obžalovaných z navádzania k nepokojom. Nasleduje súdny proces, ktorý tvorí väčšinu deja filmu The Trial of Chicago 7. Treba doplniť, že tieto udalosti sa skutočne stali a tak máme dočinenia so snímkou z kategórie „natočené podľa skutočných udalostí“.

Tak, ako nedávny film The Devil All The Time (tiež od Netflix), aj The Trail of The Chicago 7 má najväčšiu silu v hereckom obsadení. Mať v jednom filme hercov ako Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Mark Rylance, Joseph Gordon-Levitt, vynikajúci Michael Keaton, či vychádzajúca hviezda Yahyl Abdul-Mateen II (Aquaman, seriál Watchmen) sa nevidí tak často. Takýto herecký ansábel proste len tak v nejakom filme neuvidíte.

Osoba, ktorú treba rozhodne spomenúť, je aj Aaron Sorkin. Väčšine z vás toto meno veľa nepovie. Ide však o veľmi talentovaného scenáristu, ktorý ma na svedomí množstvo filmových klasík. Kto by nepoznal filmy ako Pár Správnych Chlapov, Sociálna Sieť (za tento film získal aj Oskara) či Moneyball s Bradom Pittom. Sorkin už však má za sebou aj skúsenosť s réžiou. Tú si prvýkrát vyskúšal pred tromi rokmi pri filme Veľká hra s Jessicou Chastain v hlavnej úlohe. Ak ste tento film ešte nevideli, tak to rýchlo napravte. Neoľutujete.

Každý z doteraz vymenovaných sa pričinil o to, že film The Trial of Chicago 7 sa nedá označiť inak ako filmová lahôdka. Sacha Baron Cohen si koleduje minimálne o nomináciu na Oskara. Nejde o jeho prvú vážnejšiu rolu, avšak táto je rozhodne tá najlepšia. Bola mu prisúdená rola jedného z organizátorov protestu, ktorý je však aj stand-up komik a tak väčšina vtipných momentov patrí práve Cohenovi. Eddie Redmayne si taktiež ide svoj vlastný herecký koncert. Eddie patrí k obľúbencom filmových kritikov, no priznám sa, že mňa si získal až v tomto filme. Doteraz som mal pocit, že hrá v každom filme toho istého podivína, no tu sa ukázal v novom svetle.

Pár riadkov však venujem aj Markovi Rylancemu, ktorý je pravdepodobne asi najprehliadanejší a aj najnedocenenejší herec súčasnosti. Meno vám nič nepovie, ale keď uvidíte jeho tvár, bude vám veľmi povedomí. Veď len za posledné roky hral v tak skvelých filmoch ako Ready Player One, Dunkirk či Most špionov. Z tohto krátkeho zoznamu sa dá vyčítať, že ho najčastejšie obsadzujú do svojich filmov najlepší režiséri dneška: Christopher Nolan a Steven Spielberg. Nuž a práve v The Trial of The Chicago 7 podáva pravdepodobne svoj najlepší výkon ako obhajca obžalovaných organizátorov protestu.

Mark Rylance v Trial of the Chicago 7

Scenár Aarona Sorkina sa mal sfilmovať už pred 12 rokmi a nemal sa o to postarať nikto iný ako samotný Steven Spielberg. Osud to však chcel inak. Aj napriek tomu, že filmu The Trial of The Chicago 7 možno toho vyčítať naozaj len veľmi málo, človek má na konci troška pocit, že v rukách Stevena Spielberga by to asi bol ešte o chlp lepší film. Problém v Sorkinovom podaní sa ukazuje na konci filmu. Záver síce budí veľa emócií, no náboj nie je až tak veľký ako by ste čakali. To je však naozaj jediná výčitka.

 

V súčasnosti väčšina z nás trčí doma a ak chcete zabiť čas pri filme, ktorý vám niečo dá, pustite si The Trial of The Chicago 7. Skvelý scenár, skvelá réžia, parádne herecké obsadenie. Čo viac chcieť od dobrého filmu?

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »