Film sledujú každú zimu na staniciach v Antarktíde. Prečítajte si zaujímavosti o hororovej klasike The Thing

Obyvatelia americkej vedeckej výskumnej stanice Amundsen-Scott na južnom póle majú zvláštnu tradíciu. Každý rok v prvý zimný večer pozerajú film The Thing o skupine ľudí v Antarktíde, ktorá objavila mimozemský organizmus schopný asimilovať a dokonale napodobniť svoje obete. To je iba jedna z mnohých zaujímavostí o hororovej klasike Johna Carpentera z roku 1982, viac sa… Prečítať celé

Obyvatelia americkej vedeckej výskumnej stanice Amundsen-Scott na južnom póle majú zvláštnu tradíciu. Každý rok v prvý zimný večer pozerajú film The Thing o skupine ľudí v Antarktíde, ktorá objavila mimozemský organizmus schopný asimilovať a dokonale napodobniť svoje obete. To je iba jedna z mnohých zaujímavostí o hororovej klasike Johna Carpentera z roku 1982, viac sa ich dočítate v tomto článku.

The Thing (1982)

Votrelecké tkanivo postupne nahrádza bunky hostiteľa, až kým ho úplne nepohltí a nezostane už len identická kópia. Americký režisér John Carpenter navodzuje hororovú atmosféru temnými polárnymi nocami a stiesnenými priestormi antarktickej základne. Jej členovia vedú zúfalý boj proti narušiteľovi a nedôvera medzi nimi sa začne prehlbovať, keď si uvedomia, že The Thing môže replikovať kohokoľvek z kolegov.

Ideálny výber na filmový večer pre ľudí, ktorí vedia, že posledné lietadlo na niekoľko mesiacov už odletelo a že sú do leta uväznení v Antarktíde. Podobný zvyk majú aj obyvatelia britských antarktických výskumných staníc, The Thing sledujú vždy 21. júna v rámci osláv zimného slnovratu.

Ďalšie zaujímavosti

Tvorcovia potrebovali vytvoriť mrazivé podmienky a štúdio v Los Angeles vychladili na 4,4 stupňa Celzia, hoci vonku bolo vyše 38 stupňov.

Soundtrack zložil taliansky skladateľ Ennio Morricone a nepoužité časti zazneli vo filme The Hateful Eight od Quentina Tarantina z roku 2015. Morriconeho pôvodná hudba bola nominovaná na Zlatú malinu za najhorší soundtrack, zatiaľ čo za hudbu v The Hateful Eight získal Oscara.

Herec Kurt Russell deň po natáčaní scény s plameňometom vyparatil Johnovi Carpenterovi praktický žart. Zabandážoval si tvár a hlavu a predstieral, že sa popálil pri nakrúcaní.

Kurt Russell si bradu, ktorú má jeho postava vo filme, nechal rásť približne rok. Pred niektorými scénami si potiahol z cigarety, aby bol jeho dych viditeľnejší.

Inzercia

John Carpenter sa rozhodol natočiť horor, v ktorom nebude zrejmé, že príšeru hrá človek v prestrojení. To ho vyrušovalo napríklad pri pozeraní slávneho Votrelca z roku 1979.

Jeden z pilotov vrtuľníka ponúkol, že za peniaze s helikoptérou havaruje. V skutočnosti počas letu prenechal riadenie Kurtovi Russellovi. Vo filme je vidieť, že vrtuľník sa kníše – to je moment, keď Russell preberá kontrolu nad strojom.

Kurt Russell vo filme The Thing. Zdroj: screenshot, YouTube

Populárnejší bol E.T.

Snímka mala premiéru v ten istý deň ako Blade Runner od Ridleyho Scotta. Oba filmy sa najprv stretli s negatívnymi hodnoteniami kritikov. Bolo to zapríčinené tým, že len niekoľko týždňov predtým mal premiéru E.T. – Mimozemšťan od Stevena Spielberga, ktorý vykresľoval prítomnosť mimozemského života na našej planéte neškodnejšie.

Magazín Fangoria zorganizoval pred uvedením filmu súťaž, kde mohli ľudia nakresliť, ako bude vyzerať The Thing. Víťaz získal zájazd do štúdií Universalu.

Vo Fínsku bol film pôvodne zakázaný.

Nick Nolte a Jeff Bridges odmietli rolu MacReadyho, ktorú nakoniec stvárnil Kurt Russell. Bill Lancaster napísal scenár pre Harrisona Forda alebo Clinta Eastwooda a o hlavnú úlohu sa uchádzal aj pomerne neznámy herec Fred Ward.

Záverečný súboj s The Thing si vyžadoval asistenciu päťdesiatich technikov.

John Carpenter bol nadšený prácou psa, ktorého vo filme ovládne The Thing. Pes sa v skutočnosti volal Jed a jeho scénu, kde ide po chodbe a hľadá ľudí, nakrútili iba na štyri až päť záberov.

The Thing (1982). Zdroj: screenshot, YouTube

Mac a Windows

Dve postavy vo filme majú prezývky „Mac” (skratka pre MacReady) a „Windows” (vždy mal okuliare). Keďže snímka je z roku 1982, ide o náhodu a mená nemajú nič spoločné so slávnymi produktmi počítačových spoločností Apple a Microsoft.

Originálny film The Thing from Another World z roku 1951 sa odohrával v Arktíde na severnom póle, zatiaľ čo remake The Thing (1982) ja zasadený v Antarktíde na južnom póle.

Magazín Entertainment Weekly zaradil The Thing na dvanáste miesto v rebríčku najstrašidelnejších filmov všetkých čias.

V scéne, kde sa MacReady vyhráža ďalším členom základne dynamitom a svetlicou, sa Kurt Russell musel ponáhľať so svojím textom, aby ho stihol, kým dohorí 90-sekundová svetlica.

Lámaná nórčina

V prvých minútach filmu prichádza na základňu nórsky pilot. Hoci hovorí lámanou nórčinou, jeho slová sú pre Nórov zrozumiteľné: „Se til helvete og kom dere vekk. Det er ikke en bikkje, det er en slags ting! Det imiterer en bikkje, det er ikke virkelig! KOM DERE VEKK IDIOTER!!“ Čo by sa dalo preložiť ako: „Vypadnite odtiaľto. To nie je pes, je to nejaká vec! Imituje to psa, nie je to skutočné! VYPADNITE, VY IDIOTI!!”

 

Zdroje: theconversation.com, imdb.com

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.