Technologické pokroky

Elon Musk: Mozgový implantát Neuralink je pomaly pripravený

Keď sa rozprávame o Elonovi Muskovi, hovoríme o jednom z najbohatších mužov sveta, ktorý má v súčasnosti hodnotu nad 150 mil. eur. Či už je bohatý alebo nie – navrhol automobily Tesla s elektrickým pohonom, ktoré dokážu jazdiť až 4500 km (so zastávkami na nabíjanie) a pripravuje Neuralink. Taktiež predstavil technológiu Hyperloop, uzavretú sieť tunelov,… Prečítať celé
Vydané 9. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Keď sa rozprávame o Elonovi Muskovi, hovoríme o jednom z najbohatších mužov sveta, ktorý má v súčasnosti hodnotu nad 150 mil. eur. Či už je bohatý alebo nie – navrhol automobily Tesla s elektrickým pohonom, ktoré dokážu jazdiť až 4500 km (so zastávkami na nabíjanie) a pripravuje Neuralink.

Taktiež predstavil technológiu Hyperloop, uzavretú sieť tunelov, ktorá dokáže prepravovať cestujúcich medzi mestami rýchlejšie ako lietadlá nad 1000 km za hodinu. Chce kolonizovať Mars, jednu z najbližších susedov Zeme, a rozhodol sa na to postaviť raketu so spoločnosťou SpaceX.

Neuralink a Elon Musk

Elon Musk a jeho Neuralink prichádzajú už možno tento rok zdroj: techbyte,.sk

Elon Musk však usporiadal tlačovú konferenciu, kde hovoril o úplne inom projekte, ktorý ľudstvu zaberie len pár milimetrov. Cieľ? Ľudský mozog.

Neuralink

Muskov projekt Neuralink, je založenž v San Franciscu, Amerika. Projekt ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2016, sa snaží spojiť výpočtovú silu s mozgovými signálmi. Aký to bude mať výsledok? Človek, ktorý je ochrnutý by mohol hýbať s danou partiou so svojimi myšlienkami. Jeho víziou je teda prepojenie našej mysle s umelou inteligenciou.

Architektúra Neuralink

Takto sa zmenila architektúra Neuralinku, mozgového implantátu zdroj: dennikn.sk

Ide jednoducho o prepojenie mozgu so strojom, čo vyjadruje skrátka BMI. Tá v tomto prípade znamená „brain-machine interface“. Brain-machine interface má aj iné alternatívne názvy, ktorými sa ale často nespomína, ako BCI (brain-computer interface), NCI )neural-control interface) alebo DNI (direct neurfal interface).

Samozrejme, v tomto implantáte je zabudovaný mikropočítač. Spoločnosť Neuralink vyvíja a bude sa snažiť vyrobiť tieto nové, výkonné počítačové čipy. Čip sa využije ako mozgový implantát, s ktorým bude môcť náš mozog priamo komunikovať.

Opica na Clubhouse

Musk sa vo Februári rozhovoril aj v aplikácii Clubhouse, kde uviedol, že jeho tím implantoval bezdrôtový čip do mozgu opice. Tým umožnil opici hrať s Neuralinkom hru Pong, s ktorou sa pochválil na podcaste. Je presvedčený, že Neuralink bude úspešným projektom. „Máme opice, ktoré s implantátom Neuralink dokážu hrať videohry používaním ich myšlienok“.

Podľa webovej stránky spoločnosti Neuralink má súčasné experimentovanie „potenciál na liečenie širokej škály neurologických porúch, na obnovenie pohybových funkcií a nakoniec na rozšírenie interakcie medzi sebou, so svetom i so sebou samými“.

Opica

Takto prebiehalo testovanie Neuralinku zdroj: observer.com

Vlani v Auguste Musk zverejnil video ošípanej menom Gertrúda, ktorej mozgová aktivita mohla byť sledovaná na obrazovke. Šialené, čo hovoríte? Musk predpovedá, že zariadenia ako Neuralink umožnia ľuďom v budúcnosti ukladať a prehrávať si spomienky, na ktoré by si inak normálne nedokázali spomenúť.

„Je to skvelá technológia – ako by sa dalo očakávať od spoločnosti založenej podnikateľom, ktorý vyrába svoje vlastné elektromobily, obrovské batérie a vertikálne pristávacie rakety,“ rozhovoril sa Christof Koch, hlavný vedec Mindscope, programu pre vedu o mozgovej činnosti.

Ako Neuralink vidí Elon Musk

Ako vysvetľuje Elon Musk, ľudia sú dnes v skutočnosti takmer ako kyborgovia vzhľadom na našu závislosť od počítačov, smartfónov a rôznych ďalších digitálnych zariadení. Interakcia s takýmito zariadeniami pomocou pohybu ruky alebo hlasového ovládania takmer neexistuje.

Musk chce nadviazať priame neurálne spojenie medzi počítačmi a našim mozgom. Takéto spojenie by prebiehalo tak rýchlo, ako ovládame svoje vlastné partie tela. Implantované zariadenie má 23 mm x 8 mm a leží v jednej rovine s lebkou. Obsahuje IMU – inerciálnu meraciu jednotku – ktorá sleduje orientáciu, rýchlosť, tlak a gravitačné sily.

CEO Neuralink Elon Musk

Elon Musk na konferencii

Jedným z odborníkov, ktorý sa špecializuje na neurálne rozhrania, je Andrew Jackson, profesor na univerzite v Newcastle vo Veľkej Británii. Poznamenal, že jedným z kľúčových úspechov projektu Neuralink je, že zvyšuje počet úkonov, ktoré môže zaznamenať. Predchádzajúce experimenty dokázali preniesť maximálne 100 informácií, ale Muskov projekt to navýšil 10-násobne až na 1000.

Samozrejme, technológia Neuralink má aj svojich kritikov. Jedna z najotvorenejších skupín pre práva zvierat kritizovala Muskov projekt. PETA minulý rok na jeseň potrestala Muska a vyzvala ho, „aby sa správal ako normálny človek a implantoval si sam do mozgu čip Neuralink, namiesto toho, aby využíval inteligentné a citlivé ošípané ako v Auguste.“

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.