Crowdberry spája voľný kapitál s inovatívnymi nápadmi

Slovensko zažíva v poslednom období boom v oblasti budovania startupového ekosystému. Na scéne sa objavuje čoraz viac kvalitných tímov sústredených v startupoch. Vznikajú venture capital investičné firmy. Neustále sa otvárajú nové co-workingové priestory a organizujú sa rôzne eventy zamerané na podporu podnikania. Startupy sa stali skvelou pracovnou príležitosťou pre mladých ambicióznych ľudí a zároveň predstavujú […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Slovensko zažíva v poslednom období boom v oblasti budovania startupového ekosystému. Na scéne sa objavuje čoraz viac kvalitných tímov sústredených v startupoch. Vznikajú venture capital investičné firmy. Neustále sa otvárajú nové co-workingové priestory a organizujú sa rôzne eventy zamerané na podporu podnikania. Startupy sa stali skvelou pracovnou príležitosťou pre mladých ambicióznych ľudí a zároveň predstavujú pre investorov správne dynamické miesto pre vytváranie duševného vlastníctva, autorských práv a patentov.

Aj na základe týchto faktov vznikla pri vzájomnej spolupráci startupového a inovačného štúdia Launcher a Tatra banka Private Banking equity based investičná platforma Crowdberry, ktorá zapĺňa miesto v oblasti financovania early stage startupov. Patrik Horný, spoluzakladateľ projektu vysvetľuje: „Základnou myšlienkou je spojiť startupistov hľadajúcich rastový kapitál s investormi, ktorí majú apetít investovať aj do rizikovejších oblastí. Rizikovejšie investície majú ale na druhej strane potenciál investovaný kapitál aj niekoľkonásobne zhodnotiť.“

Kvalitný výber startupov

Dôležitou charakteristikou platformy Crowdberry sú dôkladne preverené spoločnosti vstupujúce do investičného procesu. Každý záujemca prejde internou due diligence, pri ktorej sú sledované rôzne oblasti konkrétneho podnikateľského zámeru ako napr. trh a jeho dynamika, konkurencia, tím, škálovateľnosť, historické a plánované finančné ukazovatele a možné riziká danej investície. Do platformy je umožnený prístup iba tým startupom, ktoré z odborného pohľadu spĺňajú potenciál ďalšieho rastu a investícia im môže reálne dopomôcť k naplneniu ich strategických cieľov a v konečnom dôsledku k rastu a zvýšeniu ich hodnoty v nasledujúcich rokoch.

 

Návratnosť investície

V prípade investovania do startupov sa vo väčšine prípadov jedná o dlhodobé investovanie v horizonte niekoľkých rokov. Investor realizuje návratnosť svojej investície zväčša cez odpredaj časti alebo všetkých svojich podielov, prípadne prostredníctvom vyplácania zisku spoločnosti svojim majiteľom. Za účelom zvýšenia likvidity plánuje Crowdberry do budúcna poskytnúť svojim členom aj sekundárny trh, kde budú môcť investori vzájomne obchodovať so svojimi podielmi v startupoch.

Prostredníctvom Crowdberry má investor možnosť investovať už od 10.000 € do jednotlivých startupov. Týmto spôsobom môže rozložiť objem svojich celkových investícií do portfólia startupov a diverzifikovať tak investičné riziko prípadného výpadku jednotlivých projektov.

Pred samotným investičným procesom má investor samozrejme k dispozícii kompletnú sadu obchodnej dokumentácie startupu, ako aj možnosť stretnúť sa osobne so zakladateľmi a dozvedieť sa tak detailnejšie informácie. Crowdberry zabezpečuje pre svojich klientov tak isto investičné poradenstvo a samozrejme dodáva komplexnú dokumentáciu a právne náležitosti ako napr. ohodnotenie spoločnosti pripravenej na investovanie, investičné podmienky, detailné investorské práva, zmluvu medzi spoločníkmi resp. akcionármi a novú spoločenskú zmluvu.

 

Crowdberry projekty

1. Ixworx – interaktívne 3D prezentácie komplikovaných, priemyselných resp. luxusných produktov jednoduchým a prehľadným spôsobom.
2. Benjamin Button – vyvíja smart wearable kameru, ktorej cieľom je zachytiť vzácne momenty detí z ich pohľadu a perspektívy. Riešenie zahŕňa auto-editovací softvér a inteligentné zostrihanie záznamu.
3. BatSuite – pripravuje zariadenie pre nevidiacich, ktoré nahrádza slepeckú paličku. Na báze snímania vzdialenosti ultrazvukovými vlnami vytvára pomocou vibrácií zariadenia pocit priestoru, a tak rozširuje vnímanie používateľa.
4. Mentegram – ponúka cloudové softvérove riešenie, ktorého účelom je efektívnejší liečebný proces a komunikácia medzi pacientom a psychiatrom / psychológom.
5. Herbert sirupy – produkcia kvalitných sirupov na prírodnej báze. Diferenciátorom sú inovatívne receptúry a starostlivý výber ingrediencií.

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Boom čínskych startupov

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

Vedeli ste, že Alibaba stojaca za Aliexpressom ponúka v Číne aj úvery pre podnikateľov?

27. augusta 2019


Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019

Mapa požiarov

Amazonský prales stále horí a spolu s ním lesy na celom svete

Lesné požiare patria k najväčším prírodným katastrofám.

30. augusta 2019

Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.

28. augusta 2019