Schopnosť adaptovať sa

Zmeny sa vyskytujú každý deň, a keďže prichádzajú často, musíme byť schopní prispôsobiť sa im, zvyknúť si na ne. Veď nie je to kľúčové pre človeka, ak chce v živote uspieť? Rozhodne áno, a najmä v dnešnom svete. Prečo? Vo svete sa odohráva obrovské množstvo zmien a často závratnou rýchlosťou, takže si ich ani neuvedomujeme…. Prečítať celé
Vydané 4. mája 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Head of Sales @ United Technologies Group
Partner @ Wanderer Capital
Student @ Santa Clara University, Silicon Valley
Bratislava, Slovensko

Zmeny sa vyskytujú každý deň, a keďže prichádzajú často, musíme byť schopní prispôsobiť sa im, zvyknúť si na ne. Veď nie je to kľúčové pre človeka, ak chce v živote uspieť? Rozhodne áno, a najmä v dnešnom svete. Prečo? Vo svete sa odohráva obrovské množstvo zmien a často závratnou rýchlosťou, takže si ich ani neuvedomujeme. Ale tí, čo sa neprispôsobia, zväčša zaostanú, a ostatní, čo kráčajú vpred so zmenami, ich pošliapu.

 

Prispôsobiť sa niečomu novému nemusí znamenať, že s tým už budete žiť navždy. Tento postoj však otvára dvere. Kľúčom je byť pripravený a vyladený na premeny. Otvára dvere, pretože táto schopnosť je zásadná – v priebehu dňa veľa vecí vyskočí neočakávane, a ak sa neprispôsobíme, ostaneme na konci dňa aj tak zahltení rozličnými problémami. Je to len otázka času. Podstatné je rozhodovanie, či chcem spraviť zmenu alebo nie, hoci čas tu hrá, prirodzene, obrovskú rolu.

Najdôležitejšie je, že človek, ktorý sa nevie prispôsobiť, ktorý dostatočne nenapreduje, nie je schopný sa zlepšovať, pretože vždy máme pred sebou výzvy, na ktoré musíme reagovať. Rozhodujúce je byť v niečom expertom. V dnešnom svete nás posúvajú vpred inovácie, technológie. Schopnosť adaptácie je podobným príkladom. Veď každý deň je niečo nové, neočakávané, niečo, čo nás vedie k zmene – a to znamená adaptáciu. Ak sme schopní pokroku v našom systéme, v zmysle technológií, ktoré posúvajú ľudstvo vpred, musíme sa aj sami vedieť prispôsobiť.

Existuje nespočetné množstvo prípadov, ako niečo alebo niekto, kto sa neadaptuje na súčasný trend či systém, jednoducho skončí alebo je odstrčený. Ako príklad by sme mohli uviesť technologickú inováciu a firmu, ktorá nechce riskovať alebo sa prispôsobiť. Možno predpokladá, že sa novinka neujme, tak ten krok nespraví. Podobne to mohlo byť v Nokii či v Kodaku. Práve schopnosť zmeny či posunu je rozhodujúca v obrovských spoločnostiach, o ktorých by nikto nepredpokladal, že môžu jednoducho zmiznúť alebo sa dostať do pozadia, ak sa nepremostia do novej fázy, či neprinášajú alebo neprijímajú zmenu.

Adaptácia - Ilustračná fotografia

Adaptácia – Ilustračná fotografia

Niekedy je zmena vytvorená, avšak spoločnosť a ľudstvo nemusia byť na ňu pripravené alebo na ňu nie je ten správny okamih. Zmeny sa odohrávajú v každej chvíli, otázkou je, či ich zaregistrujeme a ako rýchlo. Pokiaľ ide o ľudí, zvyčajným scenárom je jednotlivec v napredujúcej firme, ktorý nie je schopný adaptovať sa na isté zmeny, a tak začne rozmýšľať o odchode alebo ho firma sama prepustí. Zmeny dokonca predurčujú naše budúce kroky.

Niektoré jednoduché zmeny sú nám známe, napríklad meteorit, čo sa zrazil so Zemou, a dôsledkom bolo vyhynutie dinosaurov. Podobná zmena oddelila Zem a Mesiac a Mesiac je tiež dôvodom, prečo máme príliv a odliv v oceánoch. Zmeny ako doba ľadová, keď počasie ohrozilo mnohé druhy alebo spôsobilo ich vyhynutie, zároveň priniesli nové časy. Takže zmeny sa odohrávajú neprestajne, ide o to, čo spôsobia a čo prinesú.

Zmeny môžu byť pozitívne alebo negatívne. Treba však povedať, že dôležité je rozpoznať a rozhodnúť, ktorú zmenu uskutočníte a ktorej sa prispôsobíte, či sa to oplatí alebo či je to tá správna zmena. Novinky nie sú vždy najlepšou cestou, ak však ide o niečo prospešné, je podstatné adaptovať sa a uskutočniť ich aspoň pre vlastné dobro a pre dobro okolia.

Uvádzaním kladov a záporov schopnosti prispôsobiť sa nechcem povedať, že treba byť konformistický alebo kráčať s masami. Ľudia sú schopní zmeny vytvárať, a preto aj niektoré zmeny prijímame, pretože ich tvoria ľudia. Je to výlučne naše rozhodnutie, či zmeny vyvíjame, prispôsobujeme sa im alebo ich nechávame za sebou a netrápime sa nimi. Schopnosť prispôsobiť sa zmene môže byť faktorom, na základe ktorého sa rozhodujeme a na základe ktorého ich vytvárame.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »