Schopnosť adaptovať sa

Zmeny sa vyskytujú každý deň, a keďže prichádzajú často, musíme byť schopní prispôsobiť sa im, zvyknúť si na ne. Veď nie je to kľúčové pre človeka, ak chce v živote uspieť? Rozhodne áno, a najmä v dnešnom svete. Prečo? Vo svete sa odohráva obrovské množstvo zmien a často závratnou rýchlosťou, takže si ich ani neuvedomujeme. […]

Autor
Dátum zverejnenia 4. mája 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Filip Orth
Študent Santa Clara University, Freelancer
Bratislava, Slovensko

Zmeny sa vyskytujú každý deň, a keďže prichádzajú často, musíme byť schopní prispôsobiť sa im, zvyknúť si na ne. Veď nie je to kľúčové pre človeka, ak chce v živote uspieť? Rozhodne áno, a najmä v dnešnom svete. Prečo? Vo svete sa odohráva obrovské množstvo zmien a často závratnou rýchlosťou, takže si ich ani neuvedomujeme. Ale tí, čo sa neprispôsobia, zväčša zaostanú, a ostatní, čo kráčajú vpred so zmenami, ich pošliapu.

 

Prispôsobiť sa niečomu novému nemusí znamenať, že s tým už budete žiť navždy. Tento postoj však otvára dvere. Kľúčom je byť pripravený a vyladený na premeny. Otvára dvere, pretože táto schopnosť je zásadná – v priebehu dňa veľa vecí vyskočí neočakávane, a ak sa neprispôsobíme, ostaneme na konci dňa aj tak zahltení rozličnými problémami. Je to len otázka času. Podstatné je rozhodovanie, či chcem spraviť zmenu alebo nie, hoci čas tu hrá, prirodzene, obrovskú rolu.

Najdôležitejšie je, že človek, ktorý sa nevie prispôsobiť, ktorý dostatočne nenapreduje, nie je schopný sa zlepšovať, pretože vždy máme pred sebou výzvy, na ktoré musíme reagovať. Rozhodujúce je byť v niečom expertom. V dnešnom svete nás posúvajú vpred inovácie, technológie. Schopnosť adaptácie je podobným príkladom. Veď každý deň je niečo nové, neočakávané, niečo, čo nás vedie k zmene – a to znamená adaptáciu. Ak sme schopní pokroku v našom systéme, v zmysle technológií, ktoré posúvajú ľudstvo vpred, musíme sa aj sami vedieť prispôsobiť.

Existuje nespočetné množstvo prípadov, ako niečo alebo niekto, kto sa neadaptuje na súčasný trend či systém, jednoducho skončí alebo je odstrčený. Ako príklad by sme mohli uviesť technologickú inováciu a firmu, ktorá nechce riskovať alebo sa prispôsobiť. Možno predpokladá, že sa novinka neujme, tak ten krok nespraví. Podobne to mohlo byť v Nokii či v Kodaku. Práve schopnosť zmeny či posunu je rozhodujúca v obrovských spoločnostiach, o ktorých by nikto nepredpokladal, že môžu jednoducho zmiznúť alebo sa dostať do pozadia, ak sa nepremostia do novej fázy, či neprinášajú alebo neprijímajú zmenu.

Adaptácia - Ilustračná fotografia

Adaptácia – Ilustračná fotografia

Niekedy je zmena vytvorená, avšak spoločnosť a ľudstvo nemusia byť na ňu pripravené alebo na ňu nie je ten správny okamih. Zmeny sa odohrávajú v každej chvíli, otázkou je, či ich zaregistrujeme a ako rýchlo. Pokiaľ ide o ľudí, zvyčajným scenárom je jednotlivec v napredujúcej firme, ktorý nie je schopný adaptovať sa na isté zmeny, a tak začne rozmýšľať o odchode alebo ho firma sama prepustí. Zmeny dokonca predurčujú naše budúce kroky.

Niektoré jednoduché zmeny sú nám známe, napríklad meteorit, čo sa zrazil so Zemou, a dôsledkom bolo vyhynutie dinosaurov. Podobná zmena oddelila Zem a Mesiac a Mesiac je tiež dôvodom, prečo máme príliv a odliv v oceánoch. Zmeny ako doba ľadová, keď počasie ohrozilo mnohé druhy alebo spôsobilo ich vyhynutie, zároveň priniesli nové časy. Takže zmeny sa odohrávajú neprestajne, ide o to, čo spôsobia a čo prinesú.

Zmeny môžu byť pozitívne alebo negatívne. Treba však povedať, že dôležité je rozpoznať a rozhodnúť, ktorú zmenu uskutočníte a ktorej sa prispôsobíte, či sa to oplatí alebo či je to tá správna zmena. Novinky nie sú vždy najlepšou cestou, ak však ide o niečo prospešné, je podstatné adaptovať sa a uskutočniť ich aspoň pre vlastné dobro a pre dobro okolia.

Uvádzaním kladov a záporov schopnosti prispôsobiť sa nechcem povedať, že treba byť konformistický alebo kráčať s masami. Ľudia sú schopní zmeny vytvárať, a preto aj niektoré zmeny prijímame, pretože ich tvoria ľudia. Je to výlučne naše rozhodnutie, či zmeny vyvíjame, prispôsobujeme sa im alebo ich nechávame za sebou a netrápime sa nimi. Schopnosť prispôsobiť sa zmene môže byť faktorom, na základe ktorého sa rozhodujeme a na základe ktorého ich vytvárame.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019