Moc nového operačného systému Apple TV

Set-top boxy (skrátene STB) sa v posledných rokoch stali v domácnostiach veľmi populárnymi – najznámejšie sú Apple TV od spoločnosti Apple, Smart TV od Samsungu a Roku. Aj vy pravdepodobne máte doma STB (stačí si spomenúť na Netflix). Začiatkom roka Apple predstavil nový operačný systém tvOS spolu s novou Apple TV. Bežnému zákazníkovi to môže… Prečítať celé
Vydané 6. mája 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Začiatkom roka Apple predstavil nový operačný systém tvOS spolu s novou Apple TV. Bežnému zákazníkovi to môže pripadať len ako konkurencia novému Roku 4 od Roku alebo revízii Smart TV programu od Samsungu – ibaže je to oveľa viac. Pokiaľ ide o vývoj v oblasti set-top boxov, jazyky používané na kódovanie aplikácií pre jednotlivé platformy vývojárov doposiaľ výrazne obmedzovali v kreativite a prinášaní nových nápadov. Podnikali sa menšie pokusy o vyriešenie tohto problému, ale ani jeden nebol dosť radikálny, aby uspel, pretože set-top boxy sa považovali za „dosť dobré“. Developeri teda boli naďalej limitovaní v prinášaní výkonných aplikácií, podobných tým v AppStore pre iPhone alebo v Google Play Store pre Android, a pomaly začínali tieto platformy ignorovať. Aj preto televízia, tak ako ju poznáme, ostala zväčša lineárna a nezmenená. Až doteraz.

Apple TV

Nový operačný systém Apple tvOS umožňuje vývojárom využívať Swift (výkonný a elegantný programovací jazyk Apple, ktorý má teraz otvorený zdrojový kód). Tým sa developerskej komunite odstránila bariéra obmedzeného prístupu k zdrojom a svetu sa otvorili dvere do nového nelineárneho pozerania televízie.

Predstavte si, napríklad, že večer pozeráte televízne noviny a zrazu príde mimoriadny oznam z istej oblasti. Môžete vziať diaľkový ovládač, kliknúť na mapu v hornom rohu a študovať dané územie a moderátor bude neprerušene ďalej čítať správy… Už nie ste obmedzení sledovať televíziu lineárnym spôsobom „od začiatku do konca“, ako je tomu dnes. A sú aj ďalšie možnosti. Počas spravodajstva sa na obrazovke môžu objavovať linky k článkom, kde sa spomínaný problém rozoberá hlbšie. Kliknutím na takýto link otvoríte stránku z Wikipédie, ktorá zaberie iba polovicu obrazovky. Na jednej polovici stále vidíte moderátora, na druhej študujete udalosť, čo vás zaujíma.

Vybudovať takúto aplikáciu na predchádzajúcej generácii set-top boxov, vrátane predchádzajúcej generácie Apple TV boxu, by bolo takmer nemožné a jej udržiavanie by bolo nočnou morou aj pre najostrieľanejšieho vývojára. S tvOS je to nielen uskutočniteľné, ale spoločnosť, ktorá chce takéto aplikácie vyvíjať, môže využiť desaťtisíce developerov, ktorí Swift už poznajú a denne ho používajú pri vyvíjaní iOS aplikácií pre iPhone od Apple.

Budúcnosť televízie nastane pravdepodobne už o niekoľko mesiacov.

Apple TV