Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých. Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.   Moderné technológie, to nie […]

Autor
Dátum zverejnenia 29. apríla 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých. Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

 

Moderné technológie, to nie sú iba telefóny, tablety a hry. Sú to aj platformy, ktoré umožňujú jednotlivcom a skupinám tvoriť a pomáhať. Skvelým príkladom sú najmä americké organizácie, ktoré dokazujú, že inovácie nemusia byť o miliónových investíciách a rokoch vývoja. Občas stačí trocha entuziazmu, snahy zlepšiť svet a aspoň pokročilá technická zdatnosť. Na nasledovných stranách sa dočítate o niektorých projektoch, ktoré využívajú bežne dostupnú modernú techniku k dosahovaniu vyšších cieľov.

 

Empatica Embrance

Empatica Embrance

Smarthodinky sledujúce príznaky epileptického záchvatu

Inteligentné hodinky sú významná inovácia vo svete elektroniky, ktorá ešte stále iba čaká na svoj najväčší rozmach. Už dnes sa ale na trhu objavujú také zariadenia, ktoré dokážu skutočne pomáhať.

Dobrým príkladom takéhoto zariadenia je Embrance, smart náramok so schopnosťou rozpoznať blížiaci sa alebo aj už prebiehajúci epileptický záchvat. Náramok (alebo smarthodinky) s jednoduchým dizajnom a praktickou funkčnosťou vyrobila spoločnosť Empatica a navrhla ich predovšetkým pre deti, ktoré trpia epilepsiou. Zariadenie, ktoré sa dá nosiť na zápästí alebo aj na členku, rozpoznáva zdravotný stav vstavanými senzormi. Keď hodinky zaznamenajú kritický stav, informujú vopred nastavené čísla prostredníctvom správy. Napríklad rodič alebo pedagóg presne vie, kedy sa u dieťaťa epilepsia prejaví a zabezpečí všetko pre to, aby sa mu nič nestalo. Zariadenie funguje spoľahlivo nielen pri deťoch, ale aj pri dospelých a starých ľuďoch.

 

NotImpossible EyeWriter

NotImpossible EyeWriter

Kreslenie očami EyeWriter

Nadácia NotImpossible zo Spojených štátov je vo svete unikátom. Za relatívne malé finančné prostriedky tvorí také produkty, ktoré sú dostupné pre všetkých celkom zadarmo, prípadne iba za niekoľko dolárov. Jeden zo skvelých projektov tejto nadácie je EyeWriter.  

 

EyeWriter sú v podstate obyčajné okuliare bez skiel, na ktoré sú pripevnené malé lacné kamery. Tieto kamery sledujú pohyb zreničiek a prenášajú ho do počítača, ktorého softvér tieto pohyby rozpoznáva a interpretuje ako príkazy. Stačí sa teda naučiť niekoľko štandardných pohybov očami a zrazu aj človek pripútaný na lôžko môže ovládať počítač a komunikovať s okolím. Členovia nadácie NotImpossible technológiu vyvinuli a otestovali v spolupráci s graffity umelcom Tempt One. Ten sa stal obeťou agresívneho typu sklerózy, ktorá sa nazýva aj Lou Gehrigova choroba. Trpí ňou aj populárny fyzik Stephen Hawking a jej prejavom je kompletná paralýza tela vrátane dýchania, prehĺtania a reči.

 

Nadácia svoj vynález poskytla verejnosti celkom zadarmo. Softvér do počítača si môžete stiahnuť kedykoľvek celkom bezplatne a jediné, čo vás môže stáť niekoľko eur, sú kamery sledujúce pohyby očí. Na internete sa všetky súčiastky potrebné pre EyeWriter dajú zakúpiť za približne 13 eur, čo je priam revolučné. Už je potrebné technológiu iba štandardizovať a rozšíriť do sveta tak, aby ju mohol využívať naozaj každý aj bez potreby absolvovať hodiny a hodiny na úradoch a v zdravotných poisťovniach.

 

BioBots

BioBots

3D tlač ľudských orgánov a ciev

Predstavte si svet, v ktorom už nebude musieť niekto zomrieť, aby iný človek dostal nové srdce. Celkom pekná predstava a s modernými 3D tlačiarňami je dnes opäť o niečo reálnejšia. Americká firma BioBots začiatkom tohto roku v Las Vegas ukázala tlačiareň, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút priamo pred vašimi očami vyrobiť funkčnú časť ľudského orgánu alebo dokonca cievy a tepny.

 

Technológia stále potrebuje čas a peniaze na svoj vývoj, avšak je na veľmi dobrej ceste zmeniť svet zdravotnej starostlivosti o pacientov, ktorí sú odkázaní na transplantácie. Materiál, ktorý 3D tlačiareň vrství na podkladovú plochu, obsahuje aj naše vlastné telo ako stavebnú hmotu – kolagén, fibrín, PEG a ďalšie. Výsledný produkt je prekvapivo číry, akoby vyrobený zo silikónu. Výrobca tvrdí, že dnes dokáže so svojou 3D biotlačiarňou vyrobiť dočasné alebo i trvalé náhrady chrupaviek, niektoré časti srdca, dokonca tiež kosti a kratšie cievy.

 

Eksobionics Exoskeleton

Eksobionics Exoskeleton

Exoskeletony už nie sú iba sci-fi

Možno sa slovo exoskeleton javí ako pomerne komplikované, avšak celá tá veda za ním je nepomerne komplikovanejšia a komplexnejšia. Je to elektromechanický oblek, ktorý umožňuje chôdzu, stabilitu alebo aspoň čiastočné zväčšenie sily človeku, ktorý ho má oblečený. Jeden funkčný exoskeleton je výsledkom spojenia mechaniky, elektrotechniky, elektroniky, hydrauliky a softvéru. Nikdy predtým vyrobený byť nemohol, pretože je výsledkom technologického pokroku 20. a 21. storočia.

 

Základnou myšlienkou vývoja exoskeletonov je snaha o umožnenie samostatnosti a chôdze pre ľudí, ktorí sú paralyzovaní a preto pripútaní na invalidný vozík. Už aj dnes sa dajú najmä v Spojených štátoch zakúpiť funkčné exoskeletony, ktoré skutočne dokážu aj ochrnutému dopriať zážitok z chôdze, hoci stále s použitím barlí.

 

Exoskeletony majú pred sebou ešte dlhú cestu, ale už dnes nachádzame vo svete veľmi uspokojivé riešenia a produkty. Nemusí ísť pritom vždy iba o kompletné obleky na torzo, ruky a nohy – veľký význam má vývoj a stavba aj samostatne použiteľných častí, napríklad len pre ruky alebo nohy. Dobrým príkladom je projekt Titan Arm, ktorý sa oblečie na ruku a umožňuje zväčšovanie sily jeho nositeľa až o 18 kilogramov. Pre ľudí po mozgovej mŕtvici je takýto vynález niečím nesmierne prínosným.

 

Exoskeletony potrebujú ešte nejaký čas na svoj rozvoj. Je potrebné, aby sa ich vývoja ujali aj veľké spoločnosti a aby sa na ich tvorbu špecializovali odborníci z celého sveta. Takto postupnými krokmi dospejeme k svetu, v ktorom už nebude tak veľká priepasť medzi zdravými a hendikepovanými a kde invalidné vozíky nebudú nevyhnutnosťou.

 

EverBlocks Systems

EverBlocks Systems

Stavba domov z legových megakociek

Ak sa dajú z lega postaviť malé domčeky a hrady, prečo by sa nedali postaviť aj skutočné domy? Je to triviálna otázka, ale pritom celkom správna. Je možné, aby sa aj veľké domy stavali z lega, ak sú jednotlivé kocky dostatočne veľké, odolné, trvanlivé a majú aspoň základné tepelno-izolačné vlastnosti.

 

Spoločnosť EverBlocks Systems vyrába a predáva veľké kocky podobajúce sa na populárnu stavebnicu pre deti, ktoré je možné použiť ako stavebný materiál pre provizórne stavby. Uplatnenie nachádza napríklad na miestach postihnutých prírodnými katastrofami, chudobou, ale aj všade tam, kde je záujem o inovatívne spôsoby stavby budov. Podľa výrobcu je materiál Polypropelyne co-polymer celkom bezpečný, dá sa čistiť bežnými domácimi prostriedkami a navyše neprepúšťa žiadne baktérie.

 

Najlepšie na tejto veľkej stavebnici je, že umožňuje mimoriadnu variabilitu a skladá sa veľmi jednoducho. Veď skladať na seba ľahké plastové kocky dokáže aj dieťa.

 

Inšpirujte sa Googlom

Vytvárať veľké a dobré veci nie je iba úlohou pre filantropov a špecialistov na softvér a hardvér. Nech to vyznie akokoľvek, vo svete altruizmu a pomoci sa cení aj samotná snaha, pretože práve ona vedie k výsledkom meniacim svet k lepšiemu. Aj vaša firma môže byť jednou z tých, ktoré vedia pomôcť a nemusí ju to stáť veľa peňazí a ani času navyše. Inšpiráciu nájdete v spoločnosti Google, o ktorej rozsiahlych filantropických aktivitách nepochybne viete aspoň to najpodstatnejšie.

 

Menej známy je projekt tejto spoločnosti s názvom Impact Challenge. Niekoľko tímov amatérov a profesionálov si stanoví určité ciele týkajúce sa pomoci ľuďom, zvyčajne s telesným hendikepom a nasledovných 72 hodín sa skupiny aktívne venujú tomu, aby stanovené ciele naplnili. Cieľ sa môže počas 72 hodín aj zmeniť, pretože výsledkom má byť produkt schopný zlepšiť kvalitu života konkrétnemu človeku alebo celej komunity.

 

Koncom minulého roka Google na projekte Impact Challenge spolupracovalo s firmami Tikkun Olam Makers a United Cerebral Palsy a spoločne hľadali riešenia problémov pre hendikepovaných a chorých. Víťazom tohto “maratónu” sa stal prototyp príslušenstva pre invalidné vozíky, ktorý meria tlak pomocou početných senzorov. Pre ľudí so zníženou citlivosťou na tlak je to veľká vec, pretože priamo na displeji telefónu si môžu kontrolovať, či sedia správne, bezpečne a zdravo.

 


Foto: Empatica, NotImpossible Foundation, BioBots, Eksobionics, EverBlock Systems

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Náročný biznis alebo zlatá baňa?

USA opäť zvažuje zrušenie súkromných väzníc. Ako je to na Slovensku a aké sú pre a proti?

Podobné ústavy prevádzkované súkromnými spoločnosťami sú vo svete pomerne bežné.

20. augusta 2019

Najľahšia forma podnikania?

Zdieľanej ekonomike neujdeme. Je prirodzenou evolúciou modernej spoločnosti

Zdieľaná ekonomika zvalcuje svet, to je isté. Je priamou reakciou je aktívny životný štýl a moderný svet, v ktorom sa točia veľké peniaze.

17. augusta 2019

Boli sme pritom

Premiéra Rýchlo a zbesilo na Slovensku hostila celebrity i najlepšie autá sveta

Film Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw je síce akčná komédia, pri ktorej sa zasmejete, ale je aj vztýčeným ukazovákom o stave súčasnej spoločnosti a spornej budúcnosti.

1. augusta 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019