Najvšestrannejšie zariadenia súčasnosti? 5 príkladov inovatívneho využitia dronov

Rýchly technologický vývoj znamená pre výrobcov dronov rozšírenie svojho pôsobenia do rôznych oblastí nášho života. Čo všetko nám vedia ponúknuť? Poznáme ich potenciál? Drony sa počas posledných rokov prepracovali aj na domáci trh a mnohokrát žasneme nad úžasnými zábermi, ktoré dokážu vytvoriť. Predovšetkým však slúžia na formovanie vzhľadu miest – používajú sa na plánovanie budov, výstavbu… Prečítať celé
Vydané 6. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Rýchly technologický vývoj znamená pre výrobcov dronov rozšírenie svojho pôsobenia do rôznych oblastí nášho života. Čo všetko nám vedia ponúknuť?

Poznáme ich potenciál?

Drony sa počas posledných rokov prepracovali aj na domáci trh a mnohokrát žasneme nad úžasnými zábermi, ktoré dokážu vytvoriť. Predovšetkým však slúžia na formovanie vzhľadu miest – používajú sa na plánovanie budov, výstavbu a zvyšovanie bezpečnosti.

dronov

Pôsobivé fotografie častokrát vznikajú ako pomôcka pri plánovaní mestskej infraštruktúry. zdroj: pexels.com

Nie každému je známe, že zariadenia bez pilotov sa objavili už počas prvej svetovej vojny. So základnými modelmi začala Veľká Británia a USA. Neskôr vznikali sofistikovanejšie stroje so zlepšenou odolnosťou a schopnosťou udržať si väčšiu výšku.

Napriek ich dlhému vývoju a pôsobeniu na trhu má verejnosť obmedzené znalosti o tom, ako možno drony prakticky použiť. Túto domnienku nedávno potvrdila štúdia ministerstva dopravy Spojeného kráľovstva, preto je dôležité ozrejmiť dopad dronov na našu budúcnosť. Súčasnosť a blízka budúcnosť vkladá nádej do využitia dronov prostredníctvom týchto piatich spôsobov.

Vytváranie digitálnych makiet

Drony dokážu zhotoviť fotografie budov, ktoré sa potom použijú na zostavenie 3D modelov budov v počítačovom softvéri. Tieto modely majú presnosť v rámci jedného centimetra. Kombinujú sa s inými údajmi, napríklad 3D skenmi interiérov, aby poskytli úplne presný obraz o štruktúre pre geodetov, architektov a klientov.

Používanie digitálnych vzorov šetrí čas a peniaze v procese výstavby tým, že predstavuje hlavný zdroj, ktorým sa môžu architekti a plánovači riadiť.

Pomoc pri nebezpečných opravách

Medzinárodný výskumný tím vedený odborníkom na drony Mirkom Kováčom z Empa a Imperial College London sa pri svojom abmicióznom projekte inšpiroval rojom včiel. Výsledkom sa stali kooperatívne drony so zabudovanou 3D tlačou. Pod ľudskou kontrolou tieto lietajúce roboty tímovo pracujú na tlači trojrozmerných materiálov.

Na otestovanie konceptu výskumníci vyvinuli štyri zmesi podobné cementu, s ktorými drony stavajú. Počas celej zostavy v reálnom čase vyhodnocujú stavebný materiál a prispôsobujú svoje správanie tak, aby spĺňali dané špecifiká. Jednou z hlavných požiadaviek bolo, aby výrobná presnosť neprekročila päť milimetrov.

Vedci tvrdia, že na rozdiel od alternatívnych metód, 3D tlač počas letu reálne zvyšuje šancu na opravu zničených miest. Stavby po prírodných katastrofách alebo prístupy k vysokým budovám sa vďaka tomu spustia skôr a bez menších problémov.

Mapuje pamiatky

Tím holandských umelcov Studio Drift používa drony na rôzne kultúrne podujatia, no poskytol ich aj na iné účely. Pomocou dronov vytvorili obrázky svetoznámych pamiatok – Notre Dame v Paríži, Koloseum v Ríme a Gaudího Sagrada Familia v Barcelone. Katedrálu vážne poškodil požiar v apríli 2019, na Koloseu sa podpísal zub času a barcelonská bazilika je najznámejšou nedokončenou stavbou na svete.

Je takmer nemožné predstaviť si baziliku bez vysokých žeriavov. Zmenia to drony so svojou technológiou? zdroj: pexels.com

Drony by v týchto a mnohých ďalších prípadoch pomohli pri reštauračných prácach. Zachytené snímky sa spracujú a vizualizujú dopad stavebných prác na poškodenú alebo čiastočne dokončenú budovu.

Lietajúci poslíček

Kuriérske služby vyhľadáva čoraz viac ľudí, no drony by posunuli vývoj zásielkovní opäť o niečo ďalej. Internetoví predajcovia a doručovacie spoločnosti, ako je Amazon, už prihlasujú patenty na vývoj viacúrovňových zásobovacích centier pre drony, ktoré by dokázali pristáť aj v uzatvorených budovách.

Spomedzi európskych krajín by najefektívnejšie výsledky prinieslo Spojené kráľovstvo, Nemecko, Taliansko a Francúzsko. Používanie dronov na doručovanie zásielok je výhodné najmä kvôli potenciálnemu zníženiu výdavkov. Menšie náklady na vodiča, žiadne zdržanie sa v zápche, a tým pádom aj rýchlejšie dodanie balíka robí z dronov skvelých pomocníkov.

Prítomné aj pri požiaroch

Drony na zemi ovláda pilot pomocou diaľkového ovládača. Zároveň zisťuje mieru škody, ktorú napáchal požiar. zdroj: pixabay.com

Drony sú pre hasičov očami na oblohe. Slúžia ako základný nástroj pre ľudí v hasičských zboroch, najmä v mestských centrách a ich okolí, kde sa vo výškovej budove môže vyskytnúť smrteľné peklo. Prepracovaná technológia sa pridáva k existujúcim zdrojom, ako sú hasičské autá, rebríky, špecializované obleky atď. Hasiči vďaka dronom získavajú  informácie z leteckého pohľadu rýchlym a šetrným spôsobom.

Skôr než na hasenie, drony sa využívajú pri získavaní situačného povedomia o požiari a jeho okolí. Hasiči použijú tieto informácie na kontrolu požiaru a efektívne naplánujú záchrannú akciu.

Zdroje: www.interestingengineering.com, www.flytnow.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.