Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých. Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.   Moderné technológie, to nie […]

Autor
Dátum zverejnenia 29. apríla 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých. Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

 

Moderné technológie, to nie sú iba telefóny, tablety a hry. Sú to aj platformy, ktoré umožňujú jednotlivcom a skupinám tvoriť a pomáhať. Skvelým príkladom sú najmä americké organizácie, ktoré dokazujú, že inovácie nemusia byť o miliónových investíciách a rokoch vývoja. Občas stačí trocha entuziazmu, snahy zlepšiť svet a aspoň pokročilá technická zdatnosť. Na nasledovných stranách sa dočítate o niektorých projektoch, ktoré využívajú bežne dostupnú modernú techniku k dosahovaniu vyšších cieľov.

 

Empatica Embrance

Empatica Embrance

Smarthodinky sledujúce príznaky epileptického záchvatu

Inteligentné hodinky sú významná inovácia vo svete elektroniky, ktorá ešte stále iba čaká na svoj najväčší rozmach. Už dnes sa ale na trhu objavujú také zariadenia, ktoré dokážu skutočne pomáhať.

Dobrým príkladom takéhoto zariadenia je Embrance, smart náramok so schopnosťou rozpoznať blížiaci sa alebo aj už prebiehajúci epileptický záchvat. Náramok (alebo smarthodinky) s jednoduchým dizajnom a praktickou funkčnosťou vyrobila spoločnosť Empatica a navrhla ich predovšetkým pre deti, ktoré trpia epilepsiou. Zariadenie, ktoré sa dá nosiť na zápästí alebo aj na členku, rozpoznáva zdravotný stav vstavanými senzormi. Keď hodinky zaznamenajú kritický stav, informujú vopred nastavené čísla prostredníctvom správy. Napríklad rodič alebo pedagóg presne vie, kedy sa u dieťaťa epilepsia prejaví a zabezpečí všetko pre to, aby sa mu nič nestalo. Zariadenie funguje spoľahlivo nielen pri deťoch, ale aj pri dospelých a starých ľuďoch.

 

NotImpossible EyeWriter

NotImpossible EyeWriter

Kreslenie očami EyeWriter

Nadácia NotImpossible zo Spojených štátov je vo svete unikátom. Za relatívne malé finančné prostriedky tvorí také produkty, ktoré sú dostupné pre všetkých celkom zadarmo, prípadne iba za niekoľko dolárov. Jeden zo skvelých projektov tejto nadácie je EyeWriter.  

 

EyeWriter sú v podstate obyčajné okuliare bez skiel, na ktoré sú pripevnené malé lacné kamery. Tieto kamery sledujú pohyb zreničiek a prenášajú ho do počítača, ktorého softvér tieto pohyby rozpoznáva a interpretuje ako príkazy. Stačí sa teda naučiť niekoľko štandardných pohybov očami a zrazu aj človek pripútaný na lôžko môže ovládať počítač a komunikovať s okolím. Členovia nadácie NotImpossible technológiu vyvinuli a otestovali v spolupráci s graffity umelcom Tempt One. Ten sa stal obeťou agresívneho typu sklerózy, ktorá sa nazýva aj Lou Gehrigova choroba. Trpí ňou aj populárny fyzik Stephen Hawking a jej prejavom je kompletná paralýza tela vrátane dýchania, prehĺtania a reči.

 

Nadácia svoj vynález poskytla verejnosti celkom zadarmo. Softvér do počítača si môžete stiahnuť kedykoľvek celkom bezplatne a jediné, čo vás môže stáť niekoľko eur, sú kamery sledujúce pohyby očí. Na internete sa všetky súčiastky potrebné pre EyeWriter dajú zakúpiť za približne 13 eur, čo je priam revolučné. Už je potrebné technológiu iba štandardizovať a rozšíriť do sveta tak, aby ju mohol využívať naozaj každý aj bez potreby absolvovať hodiny a hodiny na úradoch a v zdravotných poisťovniach.

 

BioBots

BioBots

3D tlač ľudských orgánov a ciev

Predstavte si svet, v ktorom už nebude musieť niekto zomrieť, aby iný človek dostal nové srdce. Celkom pekná predstava a s modernými 3D tlačiarňami je dnes opäť o niečo reálnejšia. Americká firma BioBots začiatkom tohto roku v Las Vegas ukázala tlačiareň, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút priamo pred vašimi očami vyrobiť funkčnú časť ľudského orgánu alebo dokonca cievy a tepny.

 

Technológia stále potrebuje čas a peniaze na svoj vývoj, avšak je na veľmi dobrej ceste zmeniť svet zdravotnej starostlivosti o pacientov, ktorí sú odkázaní na transplantácie. Materiál, ktorý 3D tlačiareň vrství na podkladovú plochu, obsahuje aj naše vlastné telo ako stavebnú hmotu – kolagén, fibrín, PEG a ďalšie. Výsledný produkt je prekvapivo číry, akoby vyrobený zo silikónu. Výrobca tvrdí, že dnes dokáže so svojou 3D biotlačiarňou vyrobiť dočasné alebo i trvalé náhrady chrupaviek, niektoré časti srdca, dokonca tiež kosti a kratšie cievy.

 

Eksobionics Exoskeleton

Eksobionics Exoskeleton

Exoskeletony už nie sú iba sci-fi

Možno sa slovo exoskeleton javí ako pomerne komplikované, avšak celá tá veda za ním je nepomerne komplikovanejšia a komplexnejšia. Je to elektromechanický oblek, ktorý umožňuje chôdzu, stabilitu alebo aspoň čiastočné zväčšenie sily človeku, ktorý ho má oblečený. Jeden funkčný exoskeleton je výsledkom spojenia mechaniky, elektrotechniky, elektroniky, hydrauliky a softvéru. Nikdy predtým vyrobený byť nemohol, pretože je výsledkom technologického pokroku 20. a 21. storočia.

 

Základnou myšlienkou vývoja exoskeletonov je snaha o umožnenie samostatnosti a chôdze pre ľudí, ktorí sú paralyzovaní a preto pripútaní na invalidný vozík. Už aj dnes sa dajú najmä v Spojených štátoch zakúpiť funkčné exoskeletony, ktoré skutočne dokážu aj ochrnutému dopriať zážitok z chôdze, hoci stále s použitím barlí.

 

Exoskeletony majú pred sebou ešte dlhú cestu, ale už dnes nachádzame vo svete veľmi uspokojivé riešenia a produkty. Nemusí ísť pritom vždy iba o kompletné obleky na torzo, ruky a nohy – veľký význam má vývoj a stavba aj samostatne použiteľných častí, napríklad len pre ruky alebo nohy. Dobrým príkladom je projekt Titan Arm, ktorý sa oblečie na ruku a umožňuje zväčšovanie sily jeho nositeľa až o 18 kilogramov. Pre ľudí po mozgovej mŕtvici je takýto vynález niečím nesmierne prínosným.

 

Exoskeletony potrebujú ešte nejaký čas na svoj rozvoj. Je potrebné, aby sa ich vývoja ujali aj veľké spoločnosti a aby sa na ich tvorbu špecializovali odborníci z celého sveta. Takto postupnými krokmi dospejeme k svetu, v ktorom už nebude tak veľká priepasť medzi zdravými a hendikepovanými a kde invalidné vozíky nebudú nevyhnutnosťou.

 

EverBlocks Systems

EverBlocks Systems

Stavba domov z legových megakociek

Ak sa dajú z lega postaviť malé domčeky a hrady, prečo by sa nedali postaviť aj skutočné domy? Je to triviálna otázka, ale pritom celkom správna. Je možné, aby sa aj veľké domy stavali z lega, ak sú jednotlivé kocky dostatočne veľké, odolné, trvanlivé a majú aspoň základné tepelno-izolačné vlastnosti.

 

Spoločnosť EverBlocks Systems vyrába a predáva veľké kocky podobajúce sa na populárnu stavebnicu pre deti, ktoré je možné použiť ako stavebný materiál pre provizórne stavby. Uplatnenie nachádza napríklad na miestach postihnutých prírodnými katastrofami, chudobou, ale aj všade tam, kde je záujem o inovatívne spôsoby stavby budov. Podľa výrobcu je materiál Polypropelyne co-polymer celkom bezpečný, dá sa čistiť bežnými domácimi prostriedkami a navyše neprepúšťa žiadne baktérie.

 

Najlepšie na tejto veľkej stavebnici je, že umožňuje mimoriadnu variabilitu a skladá sa veľmi jednoducho. Veď skladať na seba ľahké plastové kocky dokáže aj dieťa.

 

Inšpirujte sa Googlom

Vytvárať veľké a dobré veci nie je iba úlohou pre filantropov a špecialistov na softvér a hardvér. Nech to vyznie akokoľvek, vo svete altruizmu a pomoci sa cení aj samotná snaha, pretože práve ona vedie k výsledkom meniacim svet k lepšiemu. Aj vaša firma môže byť jednou z tých, ktoré vedia pomôcť a nemusí ju to stáť veľa peňazí a ani času navyše. Inšpiráciu nájdete v spoločnosti Google, o ktorej rozsiahlych filantropických aktivitách nepochybne viete aspoň to najpodstatnejšie.

 

Menej známy je projekt tejto spoločnosti s názvom Impact Challenge. Niekoľko tímov amatérov a profesionálov si stanoví určité ciele týkajúce sa pomoci ľuďom, zvyčajne s telesným hendikepom a nasledovných 72 hodín sa skupiny aktívne venujú tomu, aby stanovené ciele naplnili. Cieľ sa môže počas 72 hodín aj zmeniť, pretože výsledkom má byť produkt schopný zlepšiť kvalitu života konkrétnemu človeku alebo celej komunity.

 

Koncom minulého roka Google na projekte Impact Challenge spolupracovalo s firmami Tikkun Olam Makers a United Cerebral Palsy a spoločne hľadali riešenia problémov pre hendikepovaných a chorých. Víťazom tohto “maratónu” sa stal prototyp príslušenstva pre invalidné vozíky, ktorý meria tlak pomocou početných senzorov. Pre ľudí so zníženou citlivosťou na tlak je to veľká vec, pretože priamo na displeji telefónu si môžu kontrolovať, či sedia správne, bezpečne a zdravo.

 


Foto: Empatica, NotImpossible Foundation, BioBots, Eksobionics, EverBlock Systems

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019