Zvolili ste tento rok živý alebo umelý stromček? Zistite, ktorý je viac eco-friendly

Sú stromčeky environmentálnou záťažou? Ak ste tieto Vianoce nad otázkou udržateľnosti nepremýšľali, budúci rok môže byť jednou z rozhodujúcich faktorov pri kúpe. Zatiaľ čo niektorí sa vyžívajú vo vôni skutočného stromčeka a radosti z jeho zberu na miestnej farme, iní uprednostňujú jednoduchosť umelých stromčekov, ktoré môžu znova použiť na nadchádzajúce Vianoce. Podľa CNN vyhodia Američania… Prečítať celé
Vydané 1. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Sú stromčeky environmentálnou záťažou?

Ak ste tieto Vianoce nad otázkou udržateľnosti nepremýšľali, budúci rok môže byť jednou z rozhodujúcich faktorov pri kúpe. Zatiaľ čo niektorí sa vyžívajú vo vôni skutočného stromčeka a radosti z jeho zberu na miestnej farme, iní uprednostňujú jednoduchosť umelých stromčekov, ktoré môžu znova použiť na nadchádzajúce Vianoce. Podľa CNN vyhodia Američania každý týždeň od Dňa vďakyvzdania do Nového roka každý rok 1 milión ton odpadu navyše. Prevažná časť tohto 25-percentného nárastu sa odohráva počas vianočného obdobia a tvoria ho dovolenkové pohľadnice, baliaci papier, darčekové krabičky atď. Ale aspoň časť tohto odpadu obsahuje vyradené vianočné stromčeky – konkrétne falošné.

Kľúčom je uvedomelosť

Spotrebitelia si však čoraz viac uvedomujú klimatické problémy. Zvažovanie toho, ktorý strom má najmenší vplyv na našu rýchlo sa otepľujúcu planétu, sa stalo dôležitou súčasťou dovolenkového rozhodnutia. Navyše, výber stromu priateľského k planéte vás pravdepodobne dostane na Santov dobrý zoznam.

Ktorý druh stromu má teda najnižšiu uhlíkovú stopu – prírodný  alebo ten plastový z obchodu? Dokonca ani odborníci nepoznajú jednoznačnú odpoveď. „Je to oveľa zložitejšie, ako si myslíte,“ povedal pre CNN Andy Finton, riaditeľ ochrany krajiny a lesný ekológ organizácie Nature Conservancy v Massachusetts.

Plusom sú drevené dekorácie či sušené jablká a pomaranče. Vítaná je aj škorica, no ráta sa aj všetko, čo použijete každý rok opakovane. Zdroj: Pexels.com

Je umelý stromček lepšou možnosťou?

Je ľahké si predstaviť, že opätovné použitie umelého stromu rok čo rok je udržateľnejšou možnosťou. Finton však hovorí, že ak sa umelý strom používa šesť rokov – čo je priemerný čas, počas ktorého ho zvyknú ľudia vlastniť – „cena uhlíka je určite vyššia“ ako v prípade prírodného stromu. „Ak sa umelé stromy používajú na dlhšiu životnosť, táto rovnováha sa zmení,“ povedal Finton pre CNN. „A čítal som, že by trvalo 20 rokov, kým by uhlíková bilancia bola približne ekvivalentná.“ 

Umelé stromy zvyčajne vyrábajú z polyvinylchloridového plastu alebo PVC. Plasty sú vyrobené z ropy a vyrábajú sa v petrochemických zariadeniach, ktoré pohlcujú znečistenie. Štúdie tiež spájajú PVC plast s rakovinou a ďalšími rizikami pre verejné zdravie a životné prostredie.

INZERCIA

Doprava, hnojenie a zalievanie = ďalšie aspekty

Potom je tu aspekt dopravy. Podľa ministerstva obchodu USA sa väčšina umelých vianočných stromčekov dováža do USA z Číny, čo znamená, že výrobky sa prepravujú loďami poháňanými fosílnymi palivami cez Tichý oceán a potom sa presúvajú ťažkými nákladnými autami, kým nakoniec pristanú na pultoch distribútora. alebo na prahu spotrebiteľa.

American Christmas Tree Association, nezisková organizácia, ktorá zastupuje výrobcov umelých stromčekov, si v roku 2018 objednala WAP Sustainability Consulting na štúdiu.  Zistili, že ak máte umelý stromček dlhšie ako päť rokov, jeho vplyv na životné prostredie je lepší v porovnaní so živým.

Inzercia

„V štúdii sa skúmali umelé stromy z hľadiska faktorov, ako je výroba a zámorská doprava,“ povedal pre CNN Jami Warner, výkonný riaditeľ ACTA. „Do úvahy sa berie aj výsadba, hnojenie a zalievanie. Živé stromčeky sú na poliach približne sedem až osem rokov.“

Pri výbere živého vianočného stromčeka môžete navyše stráviť príjemné chvíle s rodinou. Zdroj: Pexels.com

Zvolili ste radšej živý?

Hlavným ťahákom skutočných stromov je ich autentickosť. Vyzerajú skutočne, skutočne voňajú a cítia sa ako skutočné.  Čo je ďalším plusom, keďže sa Vianoce každým rokom viac a viac komercializujú. Živé stromčeky tiež nevyžadujú intenzívne uhlíkové emisie, ktoré sú potrebné na výrobu a prepravu umelých stromov. Počas rastu  uvoľňujú kyslík do atmosféry a prijímajú oxid uhličitý, čím problém eliminujú. V USA sú tisíce fariem so stromami a každý rok sa okolo 30 miliónov stromov predá sviatočným nakupujúcim. Príde vám to veľa? Je to nič v porovnaní  s 350 až 500 miliónmi stromov, ktoré sa pestujú na tento účel každý rok.

Čaro stromových fariem

Stromové farmy sú prínosom pre životné prostredie a ľudí, ktorí na nich pracujú a žijú. Vytvárajú pracovné miesta, domovy pre zvieratá, kyslík pre každého a sú slasťou pre oko. Dôležitejšia je skutočnosť, že na rozdiel od umelých sú úplne biologicky rozložiteľné. Môžu sa použiť na rezivo, premeniť na mulč alebo kompostovať a použiť na hnojenie úrody budúceho roka.

Chcete ešte výraznejšie znížiť vplyv živého stromčeka na životné prostredie?  Kúpte si ten, ktorý farmári vypestovali lokálne. Ak nie ste perfekcionistom, opýtajte sa zamestnanca na miestnom trhu s vianočnými stromčekmi, či by vám neukázal aj menej dokonalé stromčeky. Tie väčšinou smerujú priamo k štiepkovaču – kúpou jedného z nich ušetríte mulčované a vo vrecku vám zostanú eurá navyše.

Umelý stromček je skvelou možnosťou, pokiaľ ho vlastníte približne dvadsať rokov. Zdroj: Pexels.com

A najlepšia možnosť?

Dokonalou alternatívou  je jedine živý strom v kvetináči. Akokoľvek to znie zvláštne, mnohé ekologické spoločnosti ponúkajú programy na adopciu stromčekov. Napríklad Friends of the Urban Forest v spolupráci s ministerstvom životného prostredia v San Franciscu predáva tieto živé stromčeky v kvetináčoch známe ako „zelené vianočné stromčeky“, ktoré si môžete nechať vo svojej obývačke. Po sviatkoch organizácia vyzbiera stromčeky z domovov všetkých a presadí ich v lese. Nesú názov „stromy Charlieho Browna“ – ale to im nezabránilo v tom, aby v posledných rokoch neustále rástli v popularite a výnosoch.

Najekologickejšia voľba je stromček v kvetináči. Ten si môžete neskôr posadiť do záhrady. Pokiaľ je možnosť, ponúknite ho vo svojom okolí organizácii, ktorá tieto stromčeky neskôr vysádza do lesov.

Bojovať proti klimatickej kríze dokážeme v každej sfére

Podľa zistení NASA je obnova našich lesov jedným z najúčinnejších spôsobov na spomalenie zmeny klímy. Farmy s vianočnými stromčekmi,  dokážu uskladniť veľa uhlíka – dosť na zníženie emisií uhlíka – až o  tridsať percent, ak ich udržujeme správne. Národná asociácia vianočných stromčekov tvrdí, že za každý zakúpený stromček vysadia farmári na jeho miesto jednu až tri sadenice. To znamená, že v priemere sa ročne vysadí trojnásobok použitých stromov. Možno sa vám živý stromček finančne oplatí menej, no stojí za to. Vaše rozhodnutie ocení nielen naša planéta, ale aj váš domov.

Vysádzať nové stromy musíme už len preto, že v posledných rokoch sa výrazne začali odlesňovať rozsiahle plochy. Zdroj: Pexels.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »