Najlepšie miesta na potápanie v klietke so žralokmi (2.časť)

Ostrov Guadeloupe, Mexiko Ostrov Isla de Guadelupe sa nachádza približne 240 km od západného pobrežia Mexika, a je obľúbenou turistickou destináciou. Dôvodom je rozmanitý morský život a možnosti potápania. Ostrov Guadelupe je hlavným potápačským miestom pre potápanie v klietke s veľkým bielym žralokom, pri mexickom pobreží. Je to hotspot pre delfíny, manty, keporkaky a množstvo druhov… Prečítať celé

Ostrov Guadeloupe, Mexiko

Dôvodom je rozmanitý morský život a možnosti potápania.

Je to hotspot pre delfíny, manty, keporkaky a množstvo druhov žralokov.

Potápanie s veľkými bielymi žralokmi v gudelopských vodách. Zdroj: guadalupegreatwhitesharks.com

Veľká biela sezóna trvá od júla do novembra, pričom početné mladé samce prichádzajú pripravené na párenie na začiatku sezóny.

Väčšie samce sa objavujú od konca septembra, a najväčšie samice prichádzajú až v októbri, keď sa počasie začína meniť, a mnohí to považujú za ideálny čas na návštevu.

Guadalupe je tiež jediným miestom, kde sa potápači môžu potápať v klietke pomocou SPOC (Self Propped Ocean Cage).

Tento malý ponorný čln nesie potápačov popri žralokoch pri cestovnej rýchlosti 5 uzlov, čo umožňuje úžasné fotografické príležitosti.

Potápanie s veľkými bielymi v Guadalupe, ponúka bezkonkurenčný pohľad na kŕmenie a párenie tohto druhu, poskytuje cenný výskum a lepšie pochopenie tohto ikonického tvora.

Žralok líščí na ostrove Malapascua. Zdroj: youtube.com

Monad Shoal – Malapascua, Filipíny

S viac ako sedemtisíc ostrovmi majú Filipíny stovky ponorov so žralokmi, počas ktorých môžete pozorovať žraloky veľrybie, útesové a zebrovité.

Milovníci žralokov však poznajú Filipíny najmä pre jeden ponor – Monad Shoal, pri malom ostrove Malapascua.

Tento kút sveta je najlepší na svete, na pozorovanie žralokov líščích.

Ak by ste chceli vidieť tohto prehroteného žraloka s divokým chvostom, utečte do tohto filipínskeho tropického ostrovného raja.

Veľký biely žralok loviaci vo False Bay. Zdroj: divemagazine.com

False Bay, Južná Afrika

False Bay je jedným z najlepších miest, kde môžete byť v priamom kontakte s veľkými bielymi žralokmi.

Breaching je jedinečná technika lovu, kde žraloky využívajú prvok prekvapenia na chytanie tuleňov takou silou, že tulene vyletia z vody.

Potápanie v klietke so žralokmi je v zátoke obľúbené, a mnohí prevádzkovatelia ponúkajú možnosť takéto zážitku.

To umožňuje potápačom pozorovať žraloky vo väčších hĺbkach a dlhší čas.

Potápač, ktorý sa ocitol v klietke s veľkým bielym žralokom, odhaľuje, ako unikol z diery – predtým, ako si uvedomil, že okolo neho na otvorenom oceáne krúžia dva ďalšie žraloky. Zdroj: dailymail.co.uk

Pipin – Jardines de la Reina, Kuba

Záhrady kráľovnej (alebo Jardines de la Reina) na Kube, sa rýchlo stávajú jednou z najlepších destinácií na potápanie so žralokmi na svete.

Táto chránená oblasť sa môže pochváliť niekoľkými neuveriteľnými miestami na potápanie so žralokmi.

Na Pipine môžu potápači plávať spolu s až 30 žralokmi hodvábnymi a karibskými útesovými žralokmi, len v jednom ponore!

Potápanie v klietke s veľkým bielym žralokom v neptúnskych vodách. Zdroj: diveworldwide.com

Neptúnové ostrovy, Austrália

Neptúnove ostrovy sú v skutočnosti zoskupením dvoch ostrovov – Severného Neptúna a Južného Neptúna, ktoré sa nachádzajú pri južnom pobreží Austrálie, neďaleko Adelaide.

Sú bezpečným útočiskom pre veľké biele žraloky, ktoré neustále čelia problémom prežitia na celom svete, v dôsledku ľudských faktorov, ako sú žraločie siete, nadmerný rybolov a ničenie biotopov.

Toto je jediné miesto v Austrálii, kde je povolené potápanie v klietke so žralokmi.

Neptúny sa vyznačujú skalnatým terénom, a sú domovom najväčšej kolónie kožušinových tuleňov v krajine.

Okrem impozantného oceánskeho života sú ostrovy známe aj svojou suchozemskou flórou a faunou, ktorá zahŕňa pôsobivú škálu cicavcov, plazov a vtákov.

Austrália je pôvodným domovom potápania v klietke so žralokmi, a poskytuje autentický zážitok z pozorovania týchto úžasných tvorov, v ich prirodzenom prostredí.

Je tiež domovom niektorých z najlepších vrakov lodí na potápanie.

Pacific Beach, San Diego

S otepľovaním vôd a zvyšovaním vládnej ochrany sa v tejto oblasti darí mnohým mladým žralokom.

Stala sa živnou pôdou pre niekoľko rôznych druhov žralokov.

Žralok líščí so svojou jedinečnou schopnosťou, omráčiť svoju korisť pred jej konzumáciou pomocou pružného chvosta, často navštevuje vody pri pobreží Kalifornie.

Medzi ďalšie druhy žralokov, ktoré navštevujú tieto vody, patrí žralok mako, žralok kladivohlavý a dokonca aj staroveký žralok so siedmimi žiabrami.

Foveauxský prieliv, Nový Zéland

Ďalšou lokalitou pre potápanie so žralokmi, je Foveauxský prieliv medzi Južným ostrovom a Stewartovým ostrovom na Novom Zélande.

Turisti tu môžu pri výjazde vidieť aj albatrosy a mnoho ďalších morských vtákov (pár hodín jazdy po pobreží sú aj tučniaky žltooké, ktoré možno tiež navštíviť).

Medzi žraloky, ktoré sa tu dajú vidieť patrí veľký biely žralok, modrý žralok a mako.

Spoločnosť, ktorá tu ponúka potápanie v klietke so žralokmi, je Shark Experience. Majú 12-ročné skúsenosti a zaviazali sa poskytovať vzdelávanie, ochranu a propagáciu morského prostredia.

Potápanie so žralokmi je tu zábavným zážitkom, no nie je to práve najlacnejšie miesto, kde vidieť predátorov morí.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.