Prehľad najobľúbenejších filmov za rok 2022: Nájdete medzi nimi aj váš?

Kiná v roku 2022 skutočne zažili akúsi renesanciu, aj napriek zhoršujúcej sa ekonomickej situácii. Či už je to špičková grafika alebo strhujúci príbeh, niektoré tohtoročné filmy zaznamenali rekordy v počte návštev. Koľko z nich ste videli vy?  Vrátili sme sa do kín Po dvoch rokoch, ktoré z časového hľadiska vyzerali ako najzdĺhavejšie, no zároveň najrýchlejšie… Prečítať celé

Kiná v roku 2022 skutočne zažili akúsi renesanciu, aj napriek zhoršujúcej sa ekonomickej situácii. Či už je to špičková grafika alebo strhujúci príbeh, niektoré tohtoročné filmy zaznamenali rekordy v počte návštev. Koľko z nich ste videli vy? 

Vrátili sme sa do kín

Po dvoch rokoch, ktoré z časového hľadiska vyzerali ako najzdĺhavejšie, no zároveň najrýchlejšie obdobie našich životov, sa väčšina z nás vrátila do zabehnutých koľají. Okrem toho však nastala príležitosť naplánovať si program mimo domova. Vďaka tomu prilákali znovuotvorené kinosály množstvo divákov tešiacich sa na odložené premiéry. 

Ako na snímky roku 2022 nazerajú renomovaní odborníci? Prevažuje kvalita nad kvantitou alebo by sa uznanie malo pripísať aj diváckemu úspechu? 

Týždenník Variety už niekoľko rokov po sebe prináša možné nominácie na Oscara. My sme vybrali sedem tých, ktorým sa podľa nášho názoru ujde aspoň jedna soška. 

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE / VŠETKO, VŠADE, NARAZ 

zdroj: www.imdb.com

Zmes akcie, sci-fi a fantasy sleduje, ako sa život Evelyn (Michelle Yeoh) dramaticky zmení, keď začne cestovať naprieč alternatívnymi vesmírmi. Divoký príbeh ukázal, že časové kontinuum nemusia porušiť iba superhrdinské ságy. K obrazovke vás pripúta kreatívne vyhranie sa nielen s vizuálom, ale aj s príbehom. Otázne je, ako dlho sa z neho budete spamätávať. 

 

THE FABELMANS / FABELMANOVCI 

Kto by nepoznal aspoň jedno dielo Stevena Spielberga. Zároveň, kto iný by lepšie dokázal natočiť pútavý film o láske medzi ľuďmi a láske k filmárčine. Spielberg na plátna kín priniesol čiastočne biografickú snímku o Sammym Fabelmanovi (Gabriel LaBelle), ktorý sa napriek prekážkam nemieni vzdať svojho najväčšieho sna.  

TOP GUN: MAVERICK 

zdroj: imdb.com

Koľko času potrebujete na vytvorenie pokračovania, ktoré prekoná všetky očakávania? Podľa úspechu Top Gun: Maverick na to “stačia” tri desaťročia. Napriek tomu, že kúsok z prostredia námorného letectva správne zahral na všetky emočne nabité nostalgické momenty, prilákal do kín všetky vekové kategórie. Často titulovaný ako “film leta”, Maverick sa so ziskom vyše 1,4 miliardy dolárov stal najlepšie zarábajúcim filmom za rok 2022. Pete “Maverick” Mitchell (Tom Cruise) sa vydal na misiu, v ktorej sa správne zmiešali ingrediencie hollywoodskeho blockbusteru: akciou nabité scény, ľahko pochopiteľný príbeh a soundtrack plný hitov. 

 

AVATAR: THE WAY OF WATER 

Maverickovi šliape na päty technicky vyšperkované pokračovanie rozprávania o živote obyvateľov Pandory. Vyše trojhodinový filmový zážitok prekročil dva týždne po uvedení do kín hranicu miliardy dolárov. Zaujímali ľudí osudy hlavných hrdinov alebo ich dobehla zvedavosť, ako bude vyzerať druhá časť trinásť rokov od uvedenia tej prvej? Veľkolepé zábery sa od sledovania osudu Jacka Sullyho (Sam Worthington) vyvíjajú smerom, ktorý jasne ráta s ďalšími pokračovaniami na striebornom plátne.  

https://www.youtube.com/watch?v=F0CIXNJplhY

ELVIS 

zdroj: imdb.com

Životopisné snímky nikdy nevyjdú z módy. O to viac, ak okrem náhľadu do života známej osoby ponúknu veľkolepé a farebné hudobné čísla. Zvoliť menej známeho Austina Butlera sa ukázalo ako dobrý krok, keďže si jeho zosobnenie nesmrteľného Elvisa vyslúžilo chválu od kritikov aj divákov. Nejde o však o typický rozprávačský pohľad, ale čo by to bolo za film o kráľovi rokenrolu, ak by bol iný než originálny. 

 

 

 

 

 

 

BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER / ČIERNY PANTER: WAKANDA NAVŽDY 

Vypísať všetky tohtoročné filmové aj seriálové počiny od Marvelu by si vyžiadalo samostatný článok. Black Panther bol jednoznačne očakávaným superhrdinským filmom, ktorý v sebe niesol spomienku na zosnulého predstaviteľa T’Challu, Chadwicka Bosemana. Hrozba v podobe podmorskej civilizácie a svetových mocností stavia jeho sestru Shuri (Letitia Wright) pred náročné skúšky. Ak ich chce pokoriť a ochrániť obyvateľov Wakandy, nemôže sa spoľahnúť iba na seba. Navyše film opäť priviedol Rihannu do hudobného sveta, ktorá v rámci soundtracku nahrala dve nové skladby. 

THE BANSHEES OF INISHERIN / DUCHOVIA INISHERINU 

2022

zdroj: imdb.com

Írsko-britská dráma komorne hľadí do života ľudí na zabudnutom pobrežnom ostrove. Hneď na úvod sledujeme, ako sa priateľstvo končí, miesto toho, aby sme pozorovali jeho začiatok. Film zatína do živého nielen dialógmi, ale aj atmosférou. Situácia, do ktorej Colm (Brendan Gleeson) dostane Pádraica (Collin Farell) tragikomicky zobrazuje, koľko láskavosti a márnivosti sa v človeku ukrýva. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje: www.csfd.cz, www.vogue.co.uk 

Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com/ autorka článku 

Pokračujte na ďalší príspevok »