AKO ZAČAŤ: binaurálne rytmy a meditácia

Odborníci odhadujú, že denne máme až 70 000 myšlienok, a že až 70 % z nich je negatívnych! Negatívne myšlienky spôsobujú chronický stres, ktorý mení funkciu a štruktúru mozgu. Chronický stres tiež spôsobuje nespočetné množstvo psychických a fyzických zdravotných problémov. Zvuková technológia nazývaná binaurálne rytmy, môže pomôcť rýchlo upokojiť myseľ, a zmierniť stres tým, že… Prečítať celé
Vydané 29. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zvuková technológia nazývaná binaurálne rytmy, môže pomôcť rýchlo upokojiť myseľ, a zmierniť stres tým, že navodí stavy mozgových vĺn, ktoré zažívate počas meditácie.

POUŽÍVANIE BINAURÁLNYCH RYTMOV NA MEDITÁCIU

Každá myšlienka, ktorú máme, mení nervové dráhy a produkciu chemických látok v mozgu, čím vytvára kaskádu účinkov na duševné zdravie a emocionálnu pohodu.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako ovládať negatívne myslenie, je meditácia.

Meditácia vás môže urobiť zdravšími, múdrejšími a šťastnejšími.

Pravidelná meditácia môže znížiť stres, stimulovať tvorbu nových mozgových buniek a spomaliť rýchlosť starnutia mozgových buniek.

Počúvanie binaurálnych rytmov môže znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu až o 70 %, a zvýšiť spánkový hormón melatonín takmer o 100 %.

Ale každý, kto skúsil meditovať, vám môže povedať, že utíšiť myseľ nie je ľahké, a zvládnutie procesu môže trvať roky.

Pre tých, ktorí bojujú so zameraním a koncentráciou, môže byť meditácia frustrujúca a môže sa stať ďalším zdrojom stresu.

Ak máte problémy so sústredením alebo upokojením mysle, binaurálne rytmy môžu pôsobiť ako posilňovač pre vašu meditačnú prax, zlepšiť kvalitu a pomôcť vám rýchlejšie dosiahnuť pokojný stav.

Ak ste fanúšikom riadenej meditácie, mali by ste tieto upokojujúce zvuky vyskúšať.

Jednoduchšia možnosť je počúvanie binaurýlnych rytmov, čo dokáže vyvolať rovnaké stavy mozgových vĺn, ako meditácia.

Používanie binaurálnych rytmov poskytuje jednoduchú skratku k meditatívnemu stavu.

Všetko, čo musíte urobiť, je nasadiť si slúchadlá, relaxovať a počúvať.

Okrem zmeny vzorcov mozgových vĺn, môže počúvanie binaurálnych rytmov zvýšiť mozgovú konektivitu, a odolnosť voči fyzickému a psychickému stresu.

Môže zmeniť našu biochémiu moduláciou produkcie hormónov a neurotransmiterov.

Ilustračná fotografia (muž počúvajúci bianurálne rytmy). Zdroj: highexistence.com

AKO ZAČAŤ

V ideálnom prípade by ste mali počúvať so slúchadlami, aby ste dosiahli plný efekt, ale aj bez nich získate všeobecnú predstavu o tom, ako znejú binaurálne rytmy.

Tento zvuk nie je veľmi príjemný, a preto je väčšina meditačných zvukových súborov binaurálnych rytmov, prekrytá hudbou alebo zvukmi prírody.

Niektoré skladby binaurálnych rytmov sa snažia vyvolať konkrétny stav spojený s meditáciou – zvyčajne alfa alebo theta, alebo niekedy stav gama.

Iné sú navrhnuté tak, aby pomohli zmierniť konkrétne problémy alebo dosiahnuť konkrétne ciele.

Existujú binaurálne zvuky, ktoré sú navrhnuté tak, aby navodili spánok, znížili úzkosť, pomohli schudnúť alebo zlepšili koncentráciu.

Jedným z najneobvyklejších a najkontroverznejších spôsobov použitia technológie binaurálnych rytmov, je podporovať lucidné snívanie, stav vedomia, v ktorom si snívajúci uvedomujú, že snívajú.

Online je k dispozícii množstvo bezplatných binaurálnych meditačných zvukov.

Nižšie frekvenčné rozsahy sú najlepšie na relaxáciu a zníženie bolesti, zatiaľ čo vyššie frekvenčné údery v beta a gama rozsahu, sú užitočné na zlepšenie pamäte.

Dostupný je široký výber meditačných binaurálnych rytmov, ktoré vám pomôžu relaxovať, spať, no aj vyrovnať sa s mnohými špecifickými zdravotnými problémami.

Existujú tiež programy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ciele, ako je zvýšenie motivácie a dodržiavanie zdravých návykov.

Ilustračná fotografia (ako fungujú binaurálne rytmy). Zdroj: 344audio.com

VŠEOBECNÉ VÝHODY BINAURÁLNYCH RYTMOV

• Pomáhajú zlepšiť sebapoznávanie

• Zvyšujú stimuláciu mysle