High Heel index a ďalšie netypické ukazovatele ekonomického rastu

Hemlinov index, Barclayov index či High Heel index, to sú niektoré z naozaj netypických ukazovateľov ekonomickej recesie. High Heel index Štúdie ukazujú, že po globálnych krízach bol vždy dopyt po topánkach s vyšším opätkom. Zodpovedajúce exempláre je teraz možné vidieť na prehliadkových mólach. „Pri ekonomickom poklese sa podpätky zvyčajne zdvihnú a zostanú hore. Spotrebitelia sa… Prečítať celé
Vydané 29. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Hemlinov index, Barclayov index či High Heel index, to sú niektoré z naozaj netypických ukazovateľov ekonomickej recesie.

High Heel index

Štúdie ukazujú, že po globálnych krízach bol vždy dopyt po topánkach s vyšším opätkom. Zodpovedajúce exempláre je teraz možné vidieť na prehliadkových mólach.

„Pri ekonomickom poklese sa podpätky zvyčajne zdvihnú a zostanú hore. Spotrebitelia sa obracajú k okázalejšej móde ako prostriedku fantázie a úniku,“ hovorí Trevor Davis, odborník na spotrebné produkty z oddelenia Global Business Services International Business Machines.

To, že dopady krízy majú dôsledky na módu, je vidieť aj na červenom rúži. Štúdie ukazujú, že ženy si zvyčajne dávajú viac make-upu, čím horšie je na tom ekonomika. Leonard Lauder, predseda spoločnosti Estée Lauder, zaviedol do New York Times pojem „Ružový index“ po tom, čo si všimol, že predaj rúžov ​​po teroristických útokoch v roku 2001 prudko vzrástol.


Indikátor dlhých sukní

Hemlinov index ekonomického zdravia je rovnako založený na dámskej móde. Za objavením tohoto indikátoru stojí ekonóm George Taylor. Ten si všimol, že dĺžka sukne sa skracovala počas búrlivých 20. rokov 20. storočia, ale opäť narastala počas Veľkej hospodárskej krízy. Ekonómovia uvádzajú na podporu tejto teórie príklad dlhých šiat, ktoré boli v móde po finančnej kríze v roku 2008.

INZERCIA

Indikátor recesie

R-index je neformálny index vytvorený britským týždenníkom The Economist. Sleduje počet článkov obsahujúcich slovo „recesia“ objavujúcich sa v popredných finančných denníkoch za štvrťrok. Funguje na základe predpokladu, že oficiálna recesia sa zhoduje s nárastom frekvencie slova, ktoré sa objavuje v tlači, ešte pred dvojštvrťovým oneskorením, ktoré je potrebné na to, aby ho krajina tak skutočne nazvala. Index preukázal svoju hodnotu už v minulosti, keď úspešne poukázal na začiatok recesie v USA v rokoch 1990, 2001 a 2007.

recesia, high heel index

(Foto: Cottonbro, Pexels)

Indikátor odpadu

Zdá sa, že odpad z domácností môže veľa prezradiť o ekonomike. Americký indikátor odpadu vytvoril ekonóm Michael McDonough. Indikátor odpadu porovnáva zmenu v objeme odpadu vyprodukovaného krajinou so zmenou v jej HDP, pričom ukazuje silnú koreláciu medzi týmito dvoma veličinami. Ak sa ekonomika zmenšuje, menej ekonomickej aktivity vedie k menšiemu produkovaniu odpadu, zatiaľ čo prosperujúce hospodárstvo pravdepodobne povedie k zvýšenej produkcii odpadu. Ak teda tento ukazovateľ začne smerovať na juh, možno usúdiť, že ekonomike sa nedarí dobre.Tento index mal 82,45 % štatistickú koreláciu s ekonomickým rastom USA v rokoch 2001 až 2012.

Indikátor internetových zoznamiek

Americká online zoznamovacia služba Match.com si všimla vzor v správaní svojich používateľov, ktorý naznačuje, že ľudia vyhľadávajú spoločnosť najmä v ťažkých časoch. Štvrtý štvrťrok roku 2008 bol najrušnejším vzhľadom na používanie webových zoznamiek za posledných sedem rokov. Match.com zažil podobný nárast návštevnosti takisto koncom roka 2001, hneď po útokoch z 11. septembra.

Indikátor rozmachu mrakodrapov

Barclays Skyscraper Index sleduje boom vo výstavbe mrakodrapov ako varovanie pred ekonomickým poklesom. Hovorí, že stavebný boom charakterizovaný výstavbou masívnych mrakodrapov prichádza súčasne so začiatkom hospodárskeho poklesu. Čím vyššia je miera nárastu výstavby, tým dlhšie potrvá pokles. Veľkej hospodárskej kríze v 30. rokoch minulého storočia predchádzala výstavba troch mega budov: 40, Wall Street, Chrysler Building a Empire State Building. Nedávno sa odhalenie mrakodrapu Burdž Chalífa tiež zhodovalo s globálnou recesiou.

Big Mac Indikátor

Tento index meria kúpnu silu medzi dvoma menami pomocou McDonald’s Big Mac burgru. Big Mac index sa získava vydelením ceny Big Macu v jednej krajine (v jej mene) cenou Big Macu v inej krajine (v jej mene).  Táto hodnota sa potom porovná so skutočným výmenným kurzom. Ak je nižšia, potom je prvá mena podhodnotená v porovnaní s druhou. Ak je vyššia, potom je prvá mena nadhodnotená.


Zdroje: EconomicTimes, CNBC, Tellereport

Ilustračná foto: Rodolfo Clix, Pexels

Pokračujte na ďalší príspevok »