Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

Autor
Dátum zverejnenia 17. októbra 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko

Titulná fotografia: ilustračné foto, industriálna výroba, unsplash.com

Tento kolobeh je prirodzený a netreba ho vnímať ako niečo negatívne. Pre laickú predstavu, je to ako keď bežec odbehne preteky v dĺžke xy metrov a následne si potrebuje oddýchnuť a nabrať silu, aby mohol ďalej pokračovať. Priamou úmerou rastu ekonomiky sú rozvoj a inovácie. Priamou úmerou recesie je znižovanie investícií do rozvoja a je typická tým, že sa znižujú výdavky.

Predmetom úvahy je, či majú recesie vplyv na ľudstvo a jeho rast.

Aby sme vedeli posúdiť uvedenú myšlienku, je potrebné pozrieť sa do minulosti a nájsť paralely, ktoré nás dovedú k odpovedi na našu otázku.

 

Obdobia rastu

Skúmaním histórie som došiel k záveru, že vývoj technológií a inovácie majú priamy vplyv na rast ekonomiky a obdobia rastu.

Príkladom je vynájdenie peňazí Sumermi, ktoré nahradili náročné bártrové obchody, kedy si jednotlivé skupiny vymieňali tovary podľa zamerania a geografickej polohy. Následne došlo globálne k nárastu obchodu, ktorý pretrváva dodnes. Okrem toho peniaze umožnili, aby sa  obchod zrýchlil a dosiahol  globálny charakter.

Typickým príkladom je východoindická spoločnosť založená v Holandsku v roku 1602, ktorá patrila v tých časoch medzi najväčšie spoločnosti na svete, nakoľko sa zaoberala dovozom a predajom tovarov dovážaných z Ázie. Jej hodnota po prepočítaní na dnešné ceny by bola 4,8T USD, čo je viac ako 20 najväčších spoločností sveta (Apple, Microsoft, Amazon, ExxonMobil, Berkshire Hathaway, Tencent a Wells Fargo) dovedna.

Vďaka nej prišlo veľmi dlhé obdobie prosperity hlavne v Európe, ktorá vďaka dovozu rozvíjala nové možnosti využitia bohatstva, ktoré týmto spôsobom prichádzalo.

 

Ďalším príkladom skoku vo vývoji ľudstva je industriálna revolúcia. V krátkom okamihu ľudstva na počiatku 19. storočia prišlo k obrovskému technologickému skoku. Parné stroje, nový spôsob prepravy, lokomotívy, automobily, masová manufaktúrna,  výroba a stroje schopné nahradiť manuálnu prácu, objavy chemických prvkov, letectvo. Všetky tieto objavy mali za následok neuveriteľný rast spoločnosti, vytváranie strednej triedy a umožňovali získať bohatstvo širokému spektru obyvateľstva. Práve vtedy prvýkrát vznikla stredná trieda, tak často skloňovaná ako potrebný prvok vyváženej spoločnosti.

Obdobie prosperity trvalo bezmála sto rokov. Prvýkrát obchodovanie a výroba presiahla hranice kontinentov a predaj a výroba tovaru sa stala globálnym artiklom.

 

Posledným známym prvkom rozvoja a inovácie ľudstva boli technológie, ktoré sú dnes súčasťou každého človeka. Elektronika, digitalizácia, internet, mobilné služby, prenos dát rýchlosťou, ktoré nám dnes pomaly 200 rokov starý telegraf môže len závidieť.

Obchodovanie a existencia ľudstva sa extrémne zrýchlili. Obdobia medzi rastom a poklesom, ktoré pred tým trvali desiatky rokov, sa zrýchlili.

Majú vplyv na nás všetkých, žiadna krajina nie je izolovaná. Bez ohľadu na ich politické či ekonomické postavenie, globálny svet sa stal realitou.  Nevyhnutnou na to, aby ľudstvo vedelo napredovať.

 

Obdobia poklesu

Recesie vznikajú a zanikajú, ich priebeh je niekedy krátky, niekedy dlhší. Recesiám predchádzajú krízy, obdobia, keď máme signály, že niečo nie je v poriadku a nič pre ich zvrátenie nerobíme.

Recesie nás vracajú späť v čase až tam, kde sme začali a prehnaný rast nemá opodstatnenie. Nastávajú reálne trhové podmienky. Ak napríklad nehnuteľnosti extrémne rastú, recesia spôsobí ich návrat na ceny, ktoré umožňujú znova nákup pre ľudí, ktorí hľadajú ubytovanie a majú na to prostriedky. Ak stavebné spoločnosti stavajú viac bytov ako je potrebné, recesia uvedený boom zastavuje a obdobie návratu je postupné obsadenie prázdnych bytových jednotiek spolu s rastom obyvateľstva a migráciou.

Ilustračné foto: Výstavba projektu Skypark, Bratislava 2019 © 2019 UNITEDLIFE.SK

 

Nemyslím, že je dobré sa recesiám vyhýbať. Vysvetlím prečo.

Sem tam ľudstvo vojde do slepej uličky a potrebuje sa vrátiť; aby to dokázalo, musí pochopiť, že to čo robilo a robí nie je správne. Je to ako keď sa zdravý človek nevie vžiť do človeka, ktorý je chorý. Chorý ma iný pohlaď na zdravie a svoj život a snaží sa čím skôr uzdraviť a predchádzať ochoreniu. Ak sa chce uzdraviť, musí sa liečiť.

Tie isté paralely máme v ekonomike – ak chceme zabrániť recesii, musíme konať.

Svet nejde samovoľne, svet riadime my všetci, sme skupina. Skupina má pravidlá a tie sa neustále menia. A pokiaľ sa menia, je potrebné sa im prispôsobovať.

Recesia by mala byť signálom zastaviť sa a premyslieť si či to, čo robíme, v čo veríme, čo vieme, je to, čo naozaj chceme. Nemôžeme len stále zrýchľovať a veriť, že je to správne.

 

Trvalý rast je nemožný

V posledných rokoch ľudia toto zrkadlo stratili a väčšina verí v trvalý rast. Naopak, opačná skupina spoločnosti podporuje vznik rôznych platforiem aktivistov, ktoré nás na uvedené problémy upozorňujú. Získavajú si čím ďalej viac podpory u obyvateľstva a dokonca v niektorých krajinách preberajú moc. Jedná sa o fenomén 21. storočia.

Je jasná zmena úrovne vývoja spoločnosti, ktorú sme doteraz nepoznali.

Priama úmera medzi vedeckým pokrokom a rastom je nespochybniteľná. Dôležitým faktorom sú aj zmeny, kedy dochádza k zmene jednotlivých sektorov nahrádzaním nových, ktoré iba vznikajú. Je to obdobie, kedy klesajú investície do starého sektoru a pomaly vzniká sektor, ktorý ten starý nahradí. Čim viac je ten nový sektor novátorský, tým je dlhšie obdobie a prepad medzi investíciami do starých nahradený novými.

Inovácie sú pohonnou jednotkou našej existencie.

Nepravidelnosť  inovácií a zmeny v sektoroch sú jedným z najvýznamnejších dôvodov vzniku recesií. Inovácie nie sú predikovateľné a pokiaľ dochádza k absencii inovácií, je riziko recesie vysoké.

Veľmi výrazným prvkom na udržanie inovatívneho prostredia a záujmu tvoriť je dlhodobosť a stabilita ekonomík. Časté zmeny v dlhodobom plánovaní vládnych ekonomík má vplyv na vývoj inovácií a ich vzostup.

 

Ako zabrániť recesiám?

Aktuálne nemáme nástroje, ktoré vedia zabrániť ich vzniku. Ako ich teda vieme aspoň zmierniť? Určite to už dnes vieme. Hlavným smerom by mala byť podpora podnikateľského prostredia podporou projektov, ktoré majú ekonomický aj ľudský význam. Veľmi dôležitým a vnímaným cieľom je skvalitňovanie životného prostredia.

Myslieť nielen lokálne, ale aj globálne. Vytýčiť si ciele a stanoviť plán. Uskromniť sa a pochopiť, že nemôžeme mať veštci všetko, dnes to už možné nie je. Spolupatričnosť silne ekonomicky vyspelých regiónov s tými slabšími.

Plánovanie tak často zaznávané kvôli predchádzajúcej éry komunizmu bude zažívať renesanciu, pretože jedine plánovanie dokáže obmedziť neobmedzené čerpanie zdrojov, ktoré sú limitované.

 

 

Zdroje:
Aaronson, Daniel a Ellen R. Rissman; Daniel G. Sullivan. „Posúdenie zotavenia bez zamestnania.“ Ekonomické perspektívy. Leto 2004.

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


NEPREHLIADNITE

Globálne ekonomické dopady nového koronavírusu z Číny môžu byť bezprecedentné!

Na šíriaci sa koronavírus doplácajú nielen ľudia, ale aj automobilky, značky s luxusným tovarom i samotná čínska vláda.

27. januára 2020

DC vs Marvel 2020

Komiksy, ktoré sa dostanú na plátna kín v roku 2020

Si fanúšik komiksov a nevieš čo ťa tento rok čaká v kinách? čítaj ďalej a dozvieš sa.

27. januára 2020

Film

Žánrovo pestrý Jojo Králiček vás rozosmeje a aj rozplače (Recenzia)

Jeden z kandidátov na Oskara sa konečne začal premietať aj v našich kinách. Oplatí sa ho vidieť?

25. januára 2020

10 vecí, ktoré by ste v Indonézii nemali vynechať, aby ste zažili jej pravú chuť

Aj napriek veľkej diaľke si Indonézia podmanila Slovákov, a to najmä vďaka svojej okúzľujúcej prírode, exotickým ostrovom, pestrej kultúre či veľmi chutnému jedlu. Tu je zopár tipov, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej cesty touto exotickou krajinou.

25. januára 2020

Autorský komentár

Je v poriadku, keď bohatí neprispievajú na charitu?

Všeobecná mienka je, že bohatí by mali venovať na charitu viac ako stredná vrstva. Nemusí to byť ale správny názor.

24. januára 2020

Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020