Za únavou a zlým trávením môže byť poškodená pečeň! TIPY NA SKVELÝ DETOX.

Pečeň je dôležitým orgánom tela, ktorý vykonáva širokú škálu funkcií, od odstraňovania toxínov, cez produkciu a vylučovanie žlče, až po aktiváciu enzýmov. Niektoré ďalšie funkcie pečene zahŕňajú: Produkcia základných bielkovín a cholesterolu Uchovávanie minerálov, železa a vitamínu A Ničenie starých červených krviniek Odbúravanie a metabolizmus alkoholu a liekov   Niektoré príznaky, ktoré naznačujú poškodenú pečeň,… Prečítať celé

Pečeň je dôležitým orgánom tela, ktorý vykonáva širokú škálu funkcií, od odstraňovania toxínov, cez produkciu a vylučovanie žlče, až po aktiváciu enzýmov.

Niektoré ďalšie funkcie pečene zahŕňajú:

  • Produkcia základných bielkovín a cholesterolu
  • Uchovávanie minerálov, železa a vitamínu A
  • Ničenie starých červených krviniek
  • Odbúravanie a metabolizmus alkoholu a liekov

 

Niektoré príznaky, ktoré naznačujú poškodenú pečeň, zahŕňajú časté alergie, podvýživu, zlú chuť do jedla, únavu, nepravidelné trávenie, zmenu farby kože, reflux kyseliny a pálenie záhy.

Nezdravé stravovacie návyky, ako je konzumácia nezdravých jedál, vyprážaných jedál, sladkých jedál a alkoholu, spôsobujú prepracovanie a preťaženie pečene.

Detoxikácia pečene môže pomôcť pri zmiernení mnohých z týchto problémov.

 

Obmedzte, alebo ideálne úplne vylúčte alkohol. Zdroj: banyantreatmentcenter.com

 

Ak obmedzíte nezdravé jedlá spolu s alkoholom a fajčením, a budete denne cvičiť, pomôže vám to vyčistiť si pečeň.

Je tiež dôležité konzumovať zdravé tuky, ako sú ľanové a slnečnicové semienka.

Očista pečene môže zahŕňať výber alebo vyhýbanie sa špecifickým jedlám, prípadne pôst so šťavou.

Pečeň je prirodzeným detoxikátorom tela, pretože čistí telo od toxínov a produkuje žlč na podporu zdravého trávenia. Zdravá pečeň dokáže detoxikovať takmer všetko, s čím sa človek stretne.

 

 

Ak ste premýšľali, ako detoxikovať alebo vyčistiť pečeň bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie pofidernými výrobkami, ktroých je na trhu nespočetne, vyskúšajte niektoré z nasledovných tipov na kvalitný a bezpečný detox.

 

Vyskúšajte diétu šetrnú k pečeni a črevám.

Potrebujete vyváženú rastlinnú stravu, ktorá podporuje zdravé zloženie tela a obsahuje rôzne živiny, ktoré podporujú zdravie pečene a čriev.

Vynechajte spracované potraviny a pite viac vody. Vynechajte aj väčšinu balených potravín, nadbytok kofeínu a alkoholu, a zamerajte sa na čerstvé potraviny – vrátane zeleniny, ovocia, celých zŕn fazule, orechov a semien.

 

Poškodená vs. zdravá pečeň. Zdroj: onlymyhealth.com

 

Zvážte vylúčenie bežných zdrojov potravinovej citlivosti a alergénov vrátane lepku, či laktózy.

To môže pomôcť podporiť optimálne zdravie čriev a funkciu pečene, čím sa zníži počet toxínov, ktoré sa dostávajú do krvného obehu (ktoré má v konečnom dôsledku za úlohu filtrovať a odstraňovať vaša pečeň).

Na pitie je ideálna teplá voda (s citrónom alebo bez neho), pretože pomáha podporovať dobré trávenie, a optimálne fungovanie lymfatického systému.

 

Pite viac vody.

Voda pomáha pečeni presúvať toxíny cez jej vlastné bunkové systémy a urýchliť ich cestu von z vášho tela.

Ale nie len tak hocijaká voda bude mať úplný detoxikačný účinok!

Pite filtrovanú vodu z vodovodu, pri izbovej teplote, v určitých denných intervaloch – po prebudení, medzi jedlami, skoro večer, no nie počas jedenia a nie príliš veľa 2 hodiny pred spaním.

TIP: Pridajte do vody malú štipku soli a korenie kurkuma.

 

Doprajte si dostatok spánku. Zdroj: entrepreneur.com

 

Nešetrite na spánku.

 

Spánok je dôležitou súčasťou regulácie metabolizmu, ako aj zamerania sa na mozgové a neurologické toxíny, a ich presun z pečene.

Spánok je detoxikačný!

Spánok vypína nepodstatné fyzické funkcie, takže telo môže presmerovať svoje energetické zdroje na liečenie, obnovu a detoxikáciu.

Lymfatický systém je systém tela, ktorý pracuje spolu s pečeňou, keď spíte, aby posielal toxíny a zároveň obnovoval kognitívne, fyzické a behaviorálne funkcie, ktoré zlepšujú náladu, sústredenie a vytrvalosť.

 

Doprajte tráviacemu systému nejakých pomocníkov.

Čím efektívnejší je váš tráviaci systém pri odstraňovaní toxínov, tým menej práce potom odovzdá pečeni.

Jedným z najlepších pomocníkov, aký môže tráviaci systém dostať, sú probiotiká!

Tieto maličké prospešné baktérie začnú pracovať, a posúvajú rovnováhu síl v črevách, od škodlivých baktérií, späť k zdravému prostrediu vo vašom tele.

Probiotiká sú ľahko dostupné vo fermentovaných potravinách, ako sú napríklad rôzne fazule, kyslá kapusta, kimchi a nakladaná zelenina. Konzumujte ich v malých množstvách počas dňa.

 

Vhodné potraviny, pre podporu a očistu pečene. Zdroj: fundahigadoamerica.org

 

Obľúbené potraviny, ktoré sú šetrné k pečeni

 

Mandle

Mandle, slnečnicové semienka, arašidy, pšeničné klíčky, losos a avokádo sú skvelými zdrojmi vitamínu E, silného antioxidantu, ktorý podľa výskumov dokáže bojovať proti stresu, a pomáha posilniť zdravie pečene.

 

Artičoky

Žlč pomáha transportovať toxíny, aby mohli byť odstránené z tela, takže zdravý tok žlče je nevyhnutný pre optimálne zdravie pečene a odstránenie toxínov.

Artičok obsahuje fenolové deriváty, ktoré sa po stáročia používajú na stimuláciu toku žlče a pomáhajú chrániť pečeň.

 

Bobule

Bobule, ako sú čučoriedky, černice a maliny, nie sú len nabité vlákninou!

Taktiež obsahujú fytochemikálie nazývané antokyány, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti, ktoré preukázateľne zachytávajú voľné radikály a pomáhajú pri zápalových procesoch.

 

Repa

Repa obsahuje betalaíny, ktoré pomáhajú pri rôznych zápalových reakciách.

Vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam, podporujú bunkovú obnovu v pečeni,

Obsahuje tiež betaín, ktorý pomáha pečeňovým bunkám odstraňovať toxíny, a pektín, typ vlákniny, ktorý pomáha viazať a odstraňovať toxíny.

 

Citrusové ovocie

Citróny, mandarínky a pomaranče obsahujú fytonutrientovú zlúčeninu nazývanú D-limonén.

Popíjanie citrónovej vody počas dňa je tiež skvelý spôsob, ako zostať hydratovaný, čo podporuje pohyb toxínov von z tela.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.