Fascinujúce, no smrteľné zároveň

TOP najjedovatejšie hady sveta

Len málo zvierat vyvoláva v ľuďoch toľko strachu ako hady. Aj keď šanca, že narazíte na jedovatého hada, ktorý vás uhryzne a zomriete na toxín vstreknutý do tela, je minimálna v porovnaní so smrťou na rakovinu, srdcové choroby alebo automobilovú nehodu, tento zdanlivo neopodstatnený strach zostáva pre mnohých ľudí veľmi aktuálny. Hady, ktoré sú tu… Prečítať celé

Len málo zvierat vyvoláva v ľuďoch toľko strachu ako hady.

Aj keď šanca, že narazíte na jedovatého hada, ktorý vás uhryzne a zomriete na toxín vstreknutý do tela, je minimálna v porovnaní so smrťou na rakovinu, srdcové choroby alebo automobilovú nehodu, tento zdanlivo neopodstatnený strach zostáva pre mnohých ľudí veľmi aktuálny.

Hady, ktoré sú tu opísané, žijú predovšetkým v tropických oblastiach, ale niektoré môžu žiť vo výskumných centrách a zoologických záhradách vo vašej blízkosti.

 

Nezvyčajný moment, dve mamby čierne „kamarátky“. Zdroj: africahunting.com

Mamba čierna

(Dendroaspis polylepis)

 

Čierna alebo čiernoústa mamba (Dendroaspis polylepis) obýva skalnatú savanu a často sa s ňou možno stretnúť na zemi, kde obľubuje termitištia.

Inzercia

Napriek názvu sú tieto hady zriedka čierne. Namiesto toho sú olivové, hnedo-sivé alebo khaki, a ich názov je odvodený od sčerneného vnútra úst. Mamba čierna je obávaná, pretože je veľká, rýchla a má mimoriadne silný jed, ktorý zabíja väčšinu ľudských obetí. Po uhryznutí môže človek zomrieť do 30 minút, pretože jed paralyzuje telo obete.

Mamba čierna, ktorá sa živí svojou korisťou. Zdroj: worldatlas.com

Väčšina nedorastá do dĺžky viac ako 3 metre, ale boli hlásené zriedkavé prípady týchto hadov, ktoré merali až 5 metrov!

Na rozdiel od mnohých hadov, keď mamba čierna vychádza z vajíčka, jej tesáky sú plne funkčné. Tieto hady sa môžu pohybovať rýchlosťou až 20 kilometrov za hodinu, a keď sa ponáhľajú, udržia asi 33 % tela zdvihnutých nad zemou!

 

Boomslang. Zdroj: en.wikipedia.org

Boomslang

(Dispholidus typus)

 

Boomslang je jedovatý had pochádzajúci zo subsaharskej Afriky, ktorý meria až 1,6 metra a má jedinečný vzhľad s príliš veľkými očami vo vajcovitej hlave a svetlozeleným vzorovaným telom. Jeho meno znamená v afrikánčine „stromový had“ – loví napodobňovaním konára, pričom prednú časť svojho tela nehybne naťahuje zo stromu.

Má veľmi silný jed, ktorý znemožňuje zrážanie krvi a vedie k vnútornému a vonkajšiemu krvácaniu, ktoré zabíja obeť. Jed je dodávaný cez veľké tesáky umiestnené v zadnej časti čeľuste, ktoré sa pri uhryznutí môžu otvoriť na 170°.

Boomslang je plachý had, ktorý pri ohrození nafúkne krk na dvojnásobok svojej veľkosti a odhalí pestrofarebnú chlopňu kože medzi šupinami. Smrť po uhryznutí boomslangom môže byť hrozná. Obete trpia rozsiahlym krvácaním do svalov a mozgu a navyše krv začne presakovať z každého možného východu, vrátane ďasien a nosných dierok, a dokonca aj tých najmenších rezných rán. Krv začne prechádzať cez telo prostredníctvom stolice, moču, slín a zvratkov obete až do smrti. Našťastie existuje protijed, ak ho obeť dostane včas.

 

Najdlhší jedovatý had na svete

Kobra kráľovská

(Ophiophagus hannah)

 

Kobra kráľovská je najdlhším jedovatým hadom na svete, dorastá do dĺžky až 5,5 metra. Tento druh žije najmä v zalesnených oblastiach Ázie – od Indie cez juhovýchodnú Áziu až po Filipíny a Indonéziu.

S 50% úmrtnosťou na neošetrené ľudské uhryznutie je kobra kráľovská vrcholovým predátorom, ktorý si zaslúži byť vysoko na zozname jedovatých hadov. Jej uhryznutie prináša obrovské množstvo neurotoxínov vyvolávajúcich paralýzu.

Nárok na slávu nemá ani tak kvôli sile jej jedu, ale o niečo podstatnejšie je množstvo vstreknuté obetiam: každé uhryznutie dodá asi 7 mililitrov jedu a had má tendenciu rýchlo zaútočiť tromi alebo štyrmi uhryznutiami. Dokonca aj jediné uhryznutie môže zabiť človeka za 15 minút a dospelého slona len za pár hodín!

Pôsobivý zrak jej umožňuje zbadať pohybujúcu sa osobu na vzdialenosť takmer 100 metrov. Keď je kráľovská kobra ohrozená, použije špeciálne rebrá a svaly na krku, aby otvorila svoju „kapucu“ alebo kožu okolo hlavy – tieto hady môžu tiež zdvihnúť zo zeme asi tretinu dĺžky svojho tela.

 

Východný hnedý had. Zdroj: flickr.com

Východný hnedý had

(Pseudonaja textilis)

 

Je považovaný za druhého najjedovatejšieho suchozemského hada na svete, a je zodpovedný za približne 60 % úmrtí na uhryznutie hadom v Austrálii.

Hlavné účinky jedu ovplyvňujú obehový systém, čo vedie ku krvácaniu, kardiovaskulárnemu kolapsu a zástave srdca.

O tomto hadovi a ďalších hadoch, ktoré patria k najjedovatejším a najnebezpečnejším na svete sa dočítate viac v mojom článku „Prečo je Austrália najsmrteľnejší kontinent?“ TU.

 

 

Had s najsmrteľnejším jedom na svete

Vnútrozemský Taipan

(Oxyuranus microlepidotus)

 

Uhryznutie vnútrozemského taipana vhodne nazývaného aj divoký had – prináša skutočnú čarodejnícku várku toxínov. Jed pozostáva z taipoxínu, komplexnej zmesi neurotoxínov, prokoagulantov a myotoxínov, ktoré paralyzujú svaly, bránia dýchaniu, spôsobujú krvácanie v cievach a tkanivách a poškodzujú svaly.

Jeho uhryznutie je smrteľné vo viac ako 80% neliečených prípadov a môže zabiť človeka za menej ako hodinu. Vnútrozemský taipan je bezpochyby najnebezpečnejším hadom pre ľudí a možno ho považovať za najsmrteľnejšie zviera na planéte.

 

Barba Amarilla. Zdroj: flickr.com

Barba Amarilla

(Bothrops atrox)

 

Tieto stredoamerické a juhoamerické hady sa po španielsky označujú ako „žltá brada“ a vyznačujú sa sploštenými hlavami. Samice, ktoré dorastajú do dĺžky 1,8 metra, sú z tohto druhu tie hrubšie a dlhšie, s väčšími hlavami a väčšími tesákmi.

Barba amarillas sú podráždené a rýchle hady, ktoré majú povesť, že sú nepredvídateľné a útočné. Ich jed je nekrotizujúci, mimoriadne bolestivý a často smrteľný. V kombinácií so schopnosťou premietať sa vzduchom takmer dva metre a hrýzť s hlavou vysoko nad zemou, je ľahké pochopiť, prečo je barba amarilla jedným z najsmrteľnejších jedovatých hadov.

Sú zodpovedné za približne polovicu všetkých otráv jedom hadím uštipnutím v Strednej Amerike. Samica barba amarilla môže naraz porodiť až 90 potomkov!

Pokračujte na ďalší príspevok »