Skoré príznaky Parkinsonovej choroby: OTESTUJTE SA a podchyťte to včas!

Parkinsonova choroba je porucha, ktorá postihuje nervový systém a časti tela ovládané nervami. Spôsobuje neúmyselné alebo nekontrolovateľné pohyby, ako je trasenie, stuhnutosť a ťažkosti s rovnováhou a koordináciou. Symptómy zvyčajne začínajú pomaly a časom sa zhoršujú. Prvým príznakom môže byť sotva znateľné chvenie jednej ruky. Ako choroba postupuje, ľudia môžu mať problémy s chôdzou a… Prečítať celé

Ako choroba postupuje, ľudia môžu mať problémy s chôdzou a rozprávaním. Môžu mať tiež duševné zmeny a zmeny správania, problémy so spánkom, depresiu, problémy s pamäťou a únavu.

Hoci Parkinsonovu chorobu nemožno vyliečiť, lieky môžu výrazne zlepšiť príznaky. Príležitostne môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti navrhnúť operáciu na reguláciu určitých oblastí mozgu, a zlepšenie príznakov.

Väčšina ľudí s Parkinsonovou chorobou prvýkrát spozoruje túto chorobu po 60. roku života, asi u 5 % až 10 % sa prejaví pred dosiahnutím veku 50 rokov. Skoré formy Parkinsonovej choroby sú často, ale nie vždy, dedičné, a niektoré formy boli spojené so špecifickými génovými mutáciami.

5 štádií Parkinsonovej choroby. Zdoj: thegoldenconcepts.com

Skoré príznaky Parkinsonovej choroby

#1, Chvenie a trasenie

Všimli ste si jemné chvenie alebo tras na prste, palci, ruke alebo brade?

Tremor (tras) v pokoji, je bežným skorým príznakom Parkinsonovej choroby.

Čo je normálne?

Trasenie môže byť normálne po náročnom cvičení, ak ste v strese, alebo ak ste sa zranili.

Trasenie môže spôsobiť napríklad aj liek, ktorý užívate.

#2, Strata čuchu

Všimli ste si, že niektoré jedlá už necítite veľmi dobre?

Ak sa vám zdá, že máte problémy s vôňou viacerých potravín, ako sú napríklad banány alebo kôpor, mali by ste o tom informovať svojho lekára, a opýtať sa na možný súvis s Parkinsonovou chorobou.

Čo je normálne?

Váš čuch môže zmeniť nádcha, chrípka či upchatý nos, no mal by sa vrátiť, keď vám bude lepšie.

#3, Skláňanie alebo hrbenie sa

Nestojíte tak rovno ako predtým?

Ak si vy alebo vaši blízki všimnete, že sa skláňate, nakláňate alebo hrbíte, keď stojíte, môže to byť príznak Parkinsonovej choroby.

Čo je normálne?

Ak máte bolesti zo zranenia alebo ak ste chorý, môže to spôsobiť, že budete stáť krivo. Tiež za tým môže byť problém s kosťami, či kĺbami.

#4, Problémy so spánkom

Hmýrite sa v posteli alebo sa vám snívajú zvláštne sny, keď hlboko spíte?

Náhle pohyby počas spánku môžu byť príznakom Parkinsonovej choroby.

Čo je normálne?

Pre každého je normálne, že má noc, keď sa namiesto spánku „prehadzuje“. Podobne je bežné a často normálne, rýchle trhnutie tela pri zaspávaní alebo pri ľahšom spánku.

Príklad symptómov Parkinsonovej choroby. Zdroj: ayushmanhhs.in

#5, Problémy s pohybom alebo chôdzou

Cítite stuhnutosť tela, rúk alebo nôh?

Všimli si iní, že vaše ruky sa pri chôdzi nekývajú ako kedysi? Niekedy zmizne stuhnutosť pri pohybe.

Ak sa tak nestane, môže to byť príznakom Parkinsonovej choroby. Prvým príznakom môže byť stuhnutosť alebo bolesť v ramene, alebo bedrách.

Ľudia s Parkinsonom niekedy hovoria, že ich nohy sa zdajú byť „prilepené k podlahe“.

Čo je normálne?

Ak ste si zranili ruku alebo rameno, je pravdepodobné, že jeho pohyblivosť, kým sa nezahojí, bude odlišná. Taktiež aj iná choroba, ako je napríklad artritída, môže spôsobiť rovnaké príznaky.

#6, Zápcha

Máte problémy s pohybom čriev?

Namáhanie na pohyb čriev môže byť skorým príznakom Parkinsonovej choroby, a ak ste tento jav spozorovali (v kombinácií s ďalšími prejavmi Parkinsonovej choroby),  mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom.

Čo je normálne?

Ak nemáte v strave dostatok vody alebo vlákniny, môže to spôsobiť problémy s trávením. Tiež niektoré lieky, najmä tie, ktoré sa používajú na bolesť, spôsobujú zápchu.

Ak neexistuje žiadny iný dôvod, ako napríklad diéta alebo liek, ktorý by vám mohol spôsobiť problémy s pohybom čriev, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom.

#7, Zmenený hlas

Povedali vám iní ľudia, že máte veľmi jemný hlas, alebo že zniete zadýchane a/alebo chrapľavo?

Niekedy si môžete myslieť, že iní ľudia strácajú sluch, pričom vy v skutočnosti naozaj hovoríte tichšie.

Čo je normálne?

Prechladnutie hrudníka alebo vírus môže spôsobiť, že váš hlas bude znieť inak, no po odoznení choroby, by sa Váš hlas mal vrátiť do normálu.

#8, Zmena výrazu tváre

Povedali vám, že máte na tvári vážny, depresívny alebo šialený výraz, aj keď nemáte zlú náladu?

Toto sa často nazýva maskovanie tváre.

Čo je normálne?

Niektoré lieky môžu spôsobiť, že budete mať rovnaký typ vážneho alebo upreného pohľadu, no po vysadení liekov, by sa to malo vrátiť do normálu.

#9, Malý rukopis

Zmenšil sa váš rukopis oproti tomu, aký býval v minulosti?

Môžete si všimnúť, že spôsob, akým píšete slová na stránku, sa zmenil, napríklad veľkosť písmen je menšia a slová sú nahustené.

Čo je normálne?

Písanie sa niekedy môže zmeniť, keď starnete, ak máte stuhnuté ruky alebo prsty, alebo slabý zrak.

#10, Závraty alebo mdloby

Všimli ste si, že sa vám často točí hlava, keď vstanete zo stoličky?

Pocit závratu alebo mdloby, môžu byť príznakom nízkeho krvného tlaku, a môžu súvisieť s Parkinsonovou chorobou.

Čo je normálne?

Každý niekedy vstal a cítil závraty, ale ak sa to stáva pravidelne, môže to byť prejav Parkinsonovej choroby.

Pokiaľ ste spozorovali niektoré z uvedených príznakov, mali by ste navštíviť svojho lekára a poradiť sa s ním.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.