Kde sa stala chyba? Najlepšie sa naučíte cudzí jazyk cez rozprávanie, no školy namiesto toho učia hlavne gramatiku

Chcete sa naučiť cudzí jazyk? Zabudnite na spôsob výučby jazykov v škole. Aby ste si z učenia cudzieho jazyka netrhali vlasy a vedeli už od začiatku rozprávať, je treba zvoliť úplne iný prístup.   Prečo škola nie je najlepšie miesto na učenie? Či už sa spýtate detí alebo dospelých, veľa z nich vám odpovie, že… Prečítať celé
Vydané 17. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Chcete sa naučiť cudzí jazyk? Zabudnite na spôsob výučby jazykov v škole. Aby ste si z učenia cudzieho jazyka netrhali vlasy a vedeli už od začiatku rozprávať, je treba zvoliť úplne iný prístup.

 

Prečo škola nie je najlepšie miesto na učenie?

Či už sa spýtate detí alebo dospelých, veľa z nich vám odpovie, že nemá talent na učenie sa jazykov. Odkiaľ to však vedia? Z televízie, od rodičov či spolužiakov? V najčastejšom prípade asi zo školských lavíc. Nie je to tak dávno, čo som opustila brány základnej a strednej školy, a preto viem povedať, že v tomto prostredí sa človek až priveľmi často stretne so zaškatuľkovaním: „Si v matematickej triede, nemáš talent na jazyky!“ „Dievčatá nemajú dobré logické myslenie!“, a tak ďalej.

Ilustračná foto: Kenny Eliason

Až na vysokej škole nám jedna pani profesorka povedala: „Všetci sme sa naučili plynule náš materinsky jazyk, bez školy, bez gramatiky.“ Predstavte si to! Je to naozaj tak! A okrem toho slovenčina zrovna nie je najľahší jazyk. „Preto sa pýtam, naozaj je pravda, že niekto nemá talent na učenie sa jazykov?“

Jazyk vznikol, aby nám uľahčoval život, nie ho strpčoval

Keď sa ľudia začnú učiť druhý jazyk sami od seba, chcú mať niečo, čo je okamžite užitočné a použiteľné. Práve táto motivácia je rozhodujúca. Mať cieľ a chuť cudzí jazyk používať. Čo však robia školy? Školské štúdium je postavené na dosahovaní krátkodobých cieľov, teda dobrých známok. Preto sa stáva, že po 8 rokoch štúdia cudzieho jazyka na základnej alebo strednej škole, vie študent naspamäť 10 rôznych časov, poučky, kedy a kde sa aký čas používa, vyplniť podľa predpísaného vzoru desať rovnakých viet, ale takmer sa nevie dorozumieť.

cudzí jazyk

Ilustračná foto: Towfiqu Barbhuiya

Znalosť gramatiky síce pomáha, ale tráviť väčšinu času memorovaním zložitých gramatických pravidiel nie je najefektívnejší spôsob učenia.

Inzercia

 

Ako sa deti učia jazyk?

Novorodenci sú vnímaví poslucháči. Pozorne počúvajú svoje okolie. Obzvlášť radi počúvajú hlas svojej matky a rýchlo sa ho naučia odlišovať od iných hlasov. Tiež sa učia rozpoznávať zvuky jej jazyka od cudzích.

Komunikácia bábätiek sa sústreďuje na vyjadrovanie emócii, hlavne bolesti a potešenia. A ak budete počúvať veľmi pozorne, všimnete si, že bábätká majú rôzne typy plaču pre rôzne potreby.

Neskôr sa bábätká začnú zapájať do hlasovej hry a bľabocú nezrozumiteľné zvuky. Vždy ich chápanie predbieha ich schopnosť hovoriť. Učia sa stále viac slov.

A neskôr začínajú tvoriť krátke výroky. Jazyková štruktúra sa stáva čoraz komplikovanejšou. Vety sa predlžujú a gramatické chyby sa pomaly odstraňujú. 

Vo veku od dvoch do štyroch rokov dieťa rozpráva svojím materinským jazykom. A až potom sa dieťa učí písať a čítať.

cudzí jazyk

Mysleli sme si, že učenie sa jazyka sa začína v okamihu narodenia. Vedci z Washingtonu, Štokholmu a Helsínk však zistili, že plody v skutočnosti počúvajú už v maternici. (Ilustračná foto: Benson Low)

Tieto štyri body si zapamätajte, ak sa učíte alebo chcete naučiť cudzí jazyk

Pochopenie procesu učenia v ranom detstve má veľký význam pre dospelých učiacich sa cudzí jazyk.

1. Počúvajte

Počúvanie je prvá jazyková zručnosť, ktorú si ľudia osvoja. Využite každú príležitosť a počúvajte jazyk tak, ako ním hovoria rodení hovoriaci. Keď napríklad sledujete film alebo video s učením jazyka, nesústreďte sa len na vizuálnu stimuláciu. Počúvajte skloňovanie, tóny a rytmus slov.

2. Robte chyby

Odkedy sme sa v škole naučili, že robiť chyby znamená horšie výsledky v testoch, bojíme sa ich robiť. 

A tento strach si prenášame aj do dospelosti.

Ako študent sa musíte zmieriť s tým, že budete robiť chyby. Patrí to k tomu a budete to musieť akceptovať. Cesta k plynulosti vedie cez chyby.

3. Opakujte, opakujte, opakujte

Opakovanie je pre učenie nevyhnutné. Opakovanie môže mať podobu opakovaného prehrávania videí, opätovného čítania slovíčok, prepisovania slovnej zásoby, opätovného počúvania podcastov a opakovania hier a cvičení.

Opakujte, kým sa to nestane vaším zvykom.

4. Ponorte sa

Používajte svoje vrodené schopnosti na zovšeobecňovanie, čítanie kontextu, počúvanie rodených hovorcov a napodobňovanie ich reči.

Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť ponorenie, je vystaviť sa čo najväčšiemu množstvu reči rodených hovoriacich.

 

 

Ilustračný obrázok: Unsplash, KOBU agency

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.