AKÝ ROK BUDE KONIEC SVETA?

Predpovedal Covid-19 aj Francúzsku revolúciu. Čo ešte Nostradamus vedel?

Nostradamus, francúzsky astrológ a lekár, ktorého proroctvá si počas svojho života vyslúžili slávu a lojálnych nasledovníkov, sa narodil v roku 1503. Počas všetkých storočí od jeho smrti mu ľudia pripisovali zásluhy za presné predpovedanie kľúčových udalostí v histórii, od Francúzskej revolúcie až po vzostup Adolfa Hitlera, teroristické útoky z 11. septembra 2001, a dokonca aj… Prečítať celé

Nostradamus, francúzsky astrológ a lekár, ktorého proroctvá si počas svojho života vyslúžili slávu a lojálnych nasledovníkov, sa narodil v roku 1503.

Počas všetkých storočí od jeho smrti mu ľudia pripisovali zásluhy za presné predpovedanie kľúčových udalostí v histórii, od Francúzskej revolúcie až po vzostup Adolfa Hitlera, teroristické útoky z 11. septembra 2001, a dokonca aj koronavírus z roku 2020. Jeho kniha Proroctvá vyšla v roku 1555 a odvtedy mu priniesla celosvetovú slávu. Podľa Nostradama je koniec sveta naplánovaný na rok 3797.

 

Nostradamus a Hitler. Zdroj: flickr.com

Raný život

Nostradamus sa narodil ako Michel de Nostradame 14. alebo 21. decembra 1503 na juhu Francúzska v Saint-Remy-de-Provence. Bol jedným z deviatich detí, ktoré sa narodili Reyniere de St-Remy a jej manželovi Jaume de Nostradame, bohatému obchodníkovi s obilím a notárovi židovského pôvodu. Nostradamov starý otec Guy Gassonet konvertoval na katolicizmus pred polstoročím a zmenil si priezvisko na Nostradame, čiastočne preto, aby sa vyhol prenasledovaniu počas inkvizície.

Málo sa vie o jeho detstve, ale dôkazy naznačujú, že bol veľmi inteligentný, keďže rýchlo pokročil v škole. Na začiatku svojho života ho vychovával jeho starý otec z matkinej strany Jean de St. Remy, ktorý vo svojom vnukovi videl veľký intelekt a potenciál. Počas tohto obdobia sa mladý Nostradame naučil základy latinčiny, gréčtiny, hebrejčiny a matematiky. Verí sa, že jeho starý otec ho tiež zoznámil so starodávnymi obradmi židovskej tradície a nebeskými vedami astrológie, vďaka čomu sa Nostradame prvýkrát zoznámil s myšlienkou neba a toho, ako riadia ľudský osud.

INZERCIA

Vzdelávanie

Vo veku 14 rokov vstúpil Nostradame na univerzitu v Avignone študovať medicínu. Už po roku bol však nútený odísť z dôvodu vypuknutia bubonického moru. Podľa vlastných slov v tomto období cestoval po vidieku, skúmal bylinné prípravky a pracoval ako lekárnik.

V roku 1522 vstúpil na univerzitu v Montpelier, aby dokončil doktorát z medicíny. Niekedy vyjadroval nesúhlas s učením katolíckych kňazov, ktorí odmietali jeho predstavy o astrológii. Existujú správy, že predstavitelia univerzity objavili jeho predchádzajúce skúsenosti ako lekárnika, a našli dôvod na jeho vylúčenie zo školy. Väčšina správ však uvádza, že nebol vylúčený a licenciu na vykonávanie lekárskej praxe dostal v roku 1525. V tom čase polatinizoval svoje meno – ako bolo zvykom mnohých stredovekých akademikov.

Inzercia

 

Nostradamus vytvoril „ružovú pilulku“, bylinnú pastilku vyrobenú zo šípok (bohatých na vitamín C), ktorá poskytla určitú úľavu pacientom s miernymi príznakmi moru.

Nostradamus a mor

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov Nostradamus cestoval po Francúzsku a Taliansku a liečil obete moru. V tom čase nebol známy žiadny liek a väčšina lekárov sa spoliehala na elixíry vyrobené z ortuti, na prax krviprelievania a obliekania pacientov do šiat nasiaknutých cesnakom.

Nostradamus vyvinul niekoľko veľmi progresívnych metód na boj s morom. Svojim pacientom nepúšťal žilou, namiesto toho praktizoval účinnú hygienu a podporoval odstraňovanie infikovaných tiel z ulíc mesta. Stal sa známym tým, že vytvoril „ružovú pilulku“, bylinnú pastilku vyrobenú zo šípok (bohatých na vitamín C), ktorá poskytla určitú úľavu pacientom s miernymi príznakmi moru. Jeho miera vyliečenia bola pôsobivá, aj keď veľa možno pripísať udržiavaniu svojich pacientov v čistote, podávaniu nízkotučných diét a poskytovaniu dostatku čerstvého vzduchu.

 

Časom sa Nostradamus pre svoju liečbu stal miestnou celebritou a dostal finančnú podporu od mnohých občanov Provence. V roku 1531 bol pozvaný, aby spolupracoval s popredným učencom tej doby, Julesom-Cesarom Scaligerom v juhozápadnom Francúzsku. Tam sa oženil a v priebehu niekoľkých rokov mal dve deti.

V roku 1534 jeho manželka a deti zomreli — pravdepodobne na mor — keď cestoval na lekársku misiu do Talianska. Neschopnosť zachrániť manželku a deti spôsobila, že upadol do nemilosti komunity a svojho patróna Scaligera.

 

Nostradamus a okultizmus

V roku 1538 hanebná poznámka o náboženskej soche vyústila do obvinenia Nostradama z kacírstva. Keď dostal príkaz predstúpiť pred cirkevnú inkvizíciu, múdro sa rozhodol opustiť provinciu, aby niekoľko rokov cestoval po Taliansku, Grécku a Turecku. Verí sa, že počas svojich ciest Nostradamus zažil psychické prebudenie. Jedna z legiend o Nostradamovi hovorí, že počas svojich ciest po Taliansku narazil na skupinu františkánskych mníchov, pričom jedného označil za budúceho pápeža. Mních, zvaný Felice Peretti, bol v roku 1585 vysvätený za pápeža Sixta V., čím sa splnila Nostradamova predpoveď.

Nostradamus cítil, že sa zdržal dostatočne dlho na to, aby bol v bezpečí pred inkvizíciou, a tak sa vrátil do Francúzska, aby pokračoval vo svojej praxi ošetrovania obetí moru. V roku 1547 sa usadil vo svojom rodnom meste Salon-de-Province a oženil sa s bohatou vdovou menom Anne Ponsarde, a mali spolu mali šesť detí. Nostradamus v tom čase vydal aj dve knihy o lekárskej vede.

V priebehu niekoľkých rokov po tom, čo sa usadil v Salone, sa Nostradamus začal vzďaľovať od medicíny, a viac smeroval k okultizmu. Hovorí sa, že v noci trávil hodiny vo svojej pracovni meditovaním pred miskou naplnenou vodou a bylinkami.  Verí sa, že vízie boli základom jeho predpovedí do budúcnosti.

V roku 1550 Nostradamus napísal svoj prvý almanach astrologických informácií a predpovedí na nadchádzajúci rok. Almanachy boli v tom čase veľmi populárne, pretože poskytovali užitočné informácie pre farmárov a obchodníkov, a obsahovali predpovede budúceho roka. Nostradamus začal písať o svojich víziách a začlenil ich do svojho prvého almanachu. Publikácia mala veľký ohlas a poslúžila na šírenie jeho mena po celom Francúzsku, čo Nostradama povzbudilo, aby písal viac.

V druhej časti si priblížime jeho ďalšie predpovede a cestu životom.

Pokračujte na ďalší príspevok »