Rokoko+ Pop

Raketový vzostup umelkyne Flory Yukhnovich

Flora Yukhnovich sa stáva naozajstnou umeleckou ikonou. Jej obrazy s cukríkovými farbami a rokokovým nádychom pôsobia historicky a zároveň moderne. Toto netradičné spojenie je vskutku podmanivé a púta oči kritikov aj klientov. Pri tvorbe svojich veľkorozmerných diel čerpá umelkyňa inšpiráciu od starých majstrov aj zo súčasnej ikonografie. „Moja práca sa často zaoberá spojením medzi rokokom… Prečítať celé
Vydané 1. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,
Yukhnovich

Portrét Flory Yukhnovich (Artuk)

„Moja práca sa často zaoberá spojením medzi rokokom a popovou kultúrou. Vždy hľadám obrazy, ktoré akoby vychádzali z rokoka.“ Flora Yukhnovich

INZERCIA

Kariéra

Flora sa narodila v Norwichi v Spojenom kráľovstve. V súčastnosti žije v Londýne. Študovala výtvarne umenie na City & Guilds of London Art School a na The Heatherley School of Fine Art v Londýne, kde získala diplom v odbore portrét. Neskôr presedlala z portrétu na abstraktné umenie, v ktorom sa postupne prepracovala na špičku. Yukhnovich má za sebou samostatné výstavy v galériách ako Victoria Miro, Leeds Arts, Parafin a Brocket Gallery. V prvej polovici roka 2021 sa jej diela na papieri predávali za 16 500 libier (19 000 Eur) alebo na plátne za 120 000 libier (140 000 Eur). Prešlo len pár mesiacov a prekonala rekordy. Jej dielo I’ll Have What She’s Having sa predalo za rekordných 2,2 milióna libier! Tento úspech vyvolal otázku: Kto je Flora Yukhnovich a ako sa jej podarilo získať takú popularitu zdanlivo cez noc?

Za rapídnym nárastom jej cien stojí prudko rastúci dopyt. Najväčší záujem prišiel hlavne z Ázie, kde bohatí zberatelia zvyšujú ceny na nevídanú úroveň.

„Je to móda, je to nové, je to pastva pre oči!“ Uviedla Michaela Neumeister de Pury, monacká poradkyňa pre umenie, ktorá umiestnila Florine obrazy u troch ázijských klientov.

V roku 2022 galéria Victoria Miro venuje samostatnú výstavu tejto súčasnej majsterke v tvorbe (ako ju opisuje katalóg Sotheby’s).

Inšpirácia

Yukhnovich sa podľa popisu od Galerie magazínu špecializuje na veľkorozmerné diela, ktoré pozostávajú z abstraktnej zostavy energických ťahov štetcom, vyznačujú sa žiarivou svetelnosťou, snovou farebnou paletou a zmyslom pre elegantnú ľahkosť. Spočiatku sa umelkyňa inšpirovala francúzskymi rokokovými majstrami, ako sú Jean-Honoré Fragonard a François Boucher, no potom si obľúbila Talianov, najmä diela Giovanniho Battistu Tiepola.

Rokoko

Rokoko je štýl hlavne v interiérovom dizajne, dekoratívnom umení, maliarstve, architektúre a sochárstve. Vznikol v Paríži začiatkom 18. storočia, ale čoskoro sa ujal v celom Francúzsku a neskôr aj v ďalších krajinách, najmä v Nemecku a Rakúsku. Vyznačuje sa ľahkosťou, eleganciou a bujným využívaním zakrivených prírodných foriem v ornamentoch. Termín rokoko sa taktiež používa na označenie ľahkej, elegantnej a vysoko ornamentálnej hudby komponovanej na konci obdobia baroka. Raná hudba Josepha Haydna a mladého Wolfganga Amadea Mozarta sa tak môže označovať ako rokoko, hoci väčšina diel týchto skladateľov patrí skôr do klasicistického štýlu.

„Musela som sa naladiť na rokokovú estetiku, pretože som si ju začala všímať všade okolo seba: v reklame, obchodoch, kreslených filmoch, detských hračkách, hudobných videoklipoch. Čoskoro som si uvedomila, že väčšina týchto vecí je nejakým spôsobom zameraná na ženy a dievčatá. Myslím, že práve preto ma Fragonardove maľby tak zaujali. Na jednej strane sa mi páčila ich sladkosť, ale zároveň som sa cítila nesvoja, pretože ma priťahovalo niečo tak stereotypne ženské.“ Flora