Nehnuteľnosti

Je na Slovensku realitná bublina? Vraj nie, aj keď ceny nehnuteľnosti stále rastú

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku za uplynulé roky poukazuje na dramatický rast cien bývania. Za 20 rokov na skoro štvornásobok.

Ceny bytov sú dnes vysoké, nemusí to však nutne znamenať realitnú bublinu. Ľudia si uvedomujú význam vlastného domova, preto majú nehnuteľnosti čoraz vyššiu morálnu a spoločenskú hodnotu.

Porozprávajte sa s takmer akýmkoľvek odborníkom na bývanie a pravdepodobne vám povie, že slovenský trh s nehnuteľnosťami nie je v bubline. A to aj napriek tomu, že ceny nehnuteľnosti v celej krajine stúpajú na historické maximá a niektorí (tiež odborníci) tvrdia presný opak, teda že bublina je tu už celé roky.

Kedy praskne? A má dôvod prasknúť? A je tu teda vôbec nejaká bublina?

Vývoj cien bývania na Slovensku

Cena bývania na Slovensku prepočítaná na štvorcový meter od roku 2014 nepretržite rastie. Zatiaľ čo v roku 2014 ste si štvorcový meter bývania kúpili za 1 219 eur, v roku 2020 to bolo 1 762 eur. A odvtedy cena ďalej rástla, v prvom kvartáli 2021 to bolo už 1 930 eur a v druhom až 2 052 eur za štvorcový meter.

Je nanajvýš pravdepodobné, že tento rastúci trend sa v štatistikách Národnej banky Slovenska potvrdí aj v bilancii tretieho kvartálu tohto roka, ktorý skončil septembrom, ale aj celého roka 2021. Viac ako dvetisíc eur za štvorcový meter, to je suma, ktorá je pre mnohých nielen ťažko predstaviteľná, ale najmä ťažko dosiahnuteľná. Podľa denníka Trend na získanie takejto sumy potrebuje priemerne zarábajúci Slovák pracovať až deväť týždňov.

Pritom ešte v roku 2002, teda pred devätnástimi rokmi, bola cena rovnakej obytnej plochy 592 eur (po prepočte). To znamená, že za rovnaký priestor ste v druhom kvartáli tohto roka zaplatili 3,46-násobok.

INZERCIA

Vývoj priemernej ceny bývania v SR v štvrťrokoch podľa údajov NBS (cena v EUR za štvorcový meter)

Kritici aktuálnej situácie tvrdia, že zatiaľ čo starší trojizbový byt v Bratislave stojí viac ako 160-tisíc, po prasknutí bubliny to má byť iba okolo 100-tisíc eur. Iní zasa tvrdia, že sa už takéto nízke ceny nevrátia, pretože sa celkom zmenila spoločenská hodnota nehnuteľností. Môže za to aj pandémia a zmena hodnotového rebríčka.

Inzercia

V čase pandémie si ľudia uvedomili, akú významnú hodnotu v ich živote má vlastné bývanie. Vlastné bývanie totiž znamená stabilitu, istotu, bezpečnosť, priestor vlastnej slobody.

Kupujúci domov dnes nakupujú z mnohých zdravých dôvodov: Nízke úrokové sadzby, väčšia flexibilita pri práci z domu a zvýšené úspory sú racionálne dôvody na kúpu domu alebo bytu. Šialenstvo poháňané týmito faktormi v kombinácii so strachom z premeškania má však potenciál vytvoriť bublinu,“ povedal pre Forbes.com Ali Wolf, hlavný ekonóm spoločnosti Zonda, ktorá sa zaoberá výskumom bývania.

Bude cena bytov klesať?

Čo sa stane v nasledujúcich mesiacoch či rokoch, bude závisieť od niekoľkých faktorov: tempa novej výstavby, sily ekonomiky, množstva majiteľov nehnuteľností ochotných predávať, vývoj samotného dopytu, dostupnosť hypoték, napokon úrokové miery na hypotékach, ale aj vývoj zamestnanosti a tiež nálada v spoločnosti ako takej. Nikdy nevieme s istotou predpovedať ani to, či sa v našej krajine počas nasledujúcich rokov dramaticky nezmení politická situácia a ako sa premietne do zamestnanosti a záujmu mladých ľudí o život na Slovensku. No a, samozrejme, pandémia ochorenia Covid-19.

Pokiaľ ide o kupujúcich, tak tí, ktorí si mohli dovoliť dom pred Covidom, boli v čase pandémie s najväčšou pravdepodobnosťou stále v dobrej finančnej situácii, aby si kúpili dom alebo byt. Pokles príjmov a strata zamestnania najviac postihli pracovníkov s nízkymi mzdami a tých, ktorí si kúpu nehnuteľnosti nemohli dovoliť ani dovtedy.

Ak potrebujete bývať, riešte svoju situáciu a nie vývoj trhu

Namiesto pokusov o načasovanie trhu alebo čakania na niečo, čo zmení aktuálne reálie, by si záujemcovia o bývanie mali urobiť dôsledný rozpočet a zistiť, aké sú ich možnosti za týchto okolností. Ak cena bytov napokon klesne, bude to výhoda, počítať by však mali s tým, že ceny ešte budú minimálne v dohľadom nasledujúcom období skôr rásť.

Je potrebné uvedomiť si, že za ceny nehnuteľností nie sú zodpovední iba developeri, ktorí podľa niektorých umelo nafukujú ceny. Veď keby ste teraz chceli predať byt vy, tiež by ste nešli pod cenu a pýtali by ste si sumy, ktoré zodpovedajú aktuálnej situácii na trhu. Každý chce vyťažiť čo najviac.

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com