Najmenší priekopníci histórie

6 detských monarchov, ktorí zmenili históriu

6 detských monarchov, ktorí zmenili históriu Ptolemaios XIII Theos Philopator Fulin, cisár Shunzhi Elagabalus (Heliogabalus) Tutanchamón Mary Stuartová Balduin IV. (Jeruzalem)   1. Ptolemaios XIII Theos Philopator 13. vládca egyptskej dynastie Ptolemaiovcov Ptolemaios XIII. Prvýkrát sa mladý faraón dostal k moci v roku 51 p.n.l. vo veku 11 alebo 12 rokov. Čoskoro sa ocitol v… Prečítať celé
Vydané 29. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

6 detských monarchov, ktorí zmenili históriu

  1. Ptolemaios XIII Theos Philopator
  2. Fulin, cisár Shunzhi
  3. Elagabalus (Heliogabalus)
  4. Tutanchamón
  5. Mary Stuartová
  6. Balduin IV. (Jeruzalem)

 

1. Ptolemaios XIII Theos Philopator

13. vládca egyptskej dynastie Ptolemaiovcov Ptolemaios XIII.

Prvýkrát sa mladý faraón dostal k moci v roku 51 p.n.l. vo veku 11 alebo 12 rokov. Čoskoro sa ocitol v tieni svojej slávnej sestry Kleopatry, s ktorou sa oženil v súlade so staroegyptskými zvykmi. Žiarlivý na jej rastúcu popularitu, v roku 48 p.n.l. Ptolemaios rozpútal občiansku vojnu po tom, čo zosnoval sprisahanie s vplyvnými členmi dvora a vyhnal Kleopatru z Egypta.

Ptolemaios sa tiež spojil s rímskym vodcom Pompeiom, ktorý bol vtedy vo vojne s Júliom Caesarom. Keď bol Pompeius porazený a prišiel do Egypta hľadať útočisko, dospievajúci faraón ho nechal zavraždiť v snahe zapôsobiť na Caesara a zavďačiť sa Rímu. Plán sa ukázal ako neúspešný a po príchode do Egypta Caesar prinútil chlapca, vládcu, aby sa zmieril so svojou sestrou. Ptolemaios XIII. nakoniec viedol egyptskú armádu proti Rimanom, ale Caesar udržal svoje sily v bitke, ktorá vyústila do podpálenia slávnej Alexandrijskej knižnice. Predpokladá sa, že sa potom mladý vládca utopil v rieke Níl, keď sa snažil utiecť zo zajatia.

Fulin Shunzhi, Zdroj: en.wikipedia.org

2. Fulin, cisár Shunzhi

Tretí cisár čínskej dynastie Čching, 5-ročný Fulin (nakoniec známy ako cisár Shunzhi), sa dostal k moci v roku 1643 po smrti svojho otca. Keďže bol taký mladý, niekoľko nasledujúcich rokov vládol Číne pod regentom jeho strýka Dorgon. Po Dorgonovej smrti v roku 1650 prevzal vládu nad ríšou 12-ročný Shunzhi. Opatrný pred uchvátením moci zo strany svojich politických nepriateľov čoskoro vytvoril neisté spojenectvo s vplyvnými dvornými eunuchmi a vynaložil úsilie na boj proti korupcii a konsolidáciu impéria pod vládou Čching.

Na cisára Shunzhi sa dnes spomína ako na mimoriadne otvoreného vodcu. Významne sa venoval štúdiu vedy a astronómie a bol tolerantný aj k rôznym náboženstvám. Okolo roku 1652 usporiadal v Pekingu prepracovanú recepciu pre piateho dalajlámu, ale pravidelne sa radil aj s rakúskym jezuitským misionárom Johannom Adam Schall von Bellom. Hoci sa nikdy nestal katolíkom, cisár považoval Schalla za jedného zo svojich najbližších poradcov a dokonca ho označoval za „dedka“. Shunzhi zomrel na kiahne v roku 1661 vo veku 22 rokov. Jeho syn, cisár Kangxi, potom vládol viac ako 60 rokov.

Inzercia

Elgabalus, Zdroj: twitter.com

3. Elagabalus (Heliogabalus)

Rímsky cisár Elagabalus prevzal moc vo veku 15 rokov, ale jeho štvorročná vláda bola všetko, len nie nevinná. Rodák zo Sýrie Elagabalus ovládol Rím v roku 218 po tom, čo jeho matka a stará mama vyvolali vzburu tvrdením, že je nemanželským synom nedávno zavraždeného cisára Caracallu. Mladý vládca strácal málo času vyvolávaním kontroverzií. Ešte predtým, ako prišiel do hlavného mesta, ustanovil sýrskeho boha slnka Elagabala – ktorého kultu vládol ako veľkňaz – za hlavné božstvo Ríma. Následne šokoval verejnosť svojimi sexuálnymi excesmi, medzi ktoré údajne patrilo prezliekanie za ženu, prostitúcia a romantický vzťah so svojím sluhom. Elagabalus si tiež vyslúžil opovrhnutie rímskej politickej triedy tým, že svojej matke dovolil vstúpiť do sály senátu len pre mužov.

Elagabalus, ktorého už mnohí v ríši považovali za skorumpovaného, spôsobil ďalší škandál, keď sa oženil s vestálkou pannou – triedou kňažiek, ktoré mali zostať cudné – a vyhlásil, že ich spojenie prinesie potomstvo ako boh. Jeho zhýralé správanie nakoniec odcudzilo pretoriánsku gardu a v roku 222 bol 18-ročný cisár zavraždený a nahradený jeho bratrancom Alexandrom Severusom.

Elagabalus bol neskôr charakterizovaný ako jeden z najdekadentnejších vodcov Ríma, ale niektorí moderní historici tvrdili, že jeho výstredné správanie pravdepodobne zveličili jeho politickí nepriatelia v snahe zdiskreditovať ho.

 

4. Tutanchamón

Tutanchamón bol egyptský faraón, o ktorom sa predpokladalo, že vládol 10 rokov v 14. storočí pred Kristom. „Kráľ Tut“ zdedil trón vo veku 9 alebo 10 rokov a spočiatku vládol Egyptu pod vedením poradcov kvôli svojmu mladému veku. Zatiaľ čo jeho vláda nebola významným obdobím v egyptskej histórii, Tutanchamón zaviedol niekoľko veľkých spoločenských zmien.

Najdôležitejšie bolo jeho zvrátenie nepopulárnych reforiem jeho otca, „heretického kráľa“ Achnatona. Po opustení Achnatonovho ustanovenia, že boh slnka Aton je jediným božstvom, Tutanchamon obnovil boha Amona a obnovil Théby ako hlavné mesto Egypta.

Kráľ Tut záhadne zomrel vo veku 19 rokov, ale jeho najdôležitejší príspevok k histórii prišiel o 3200 rokov neskôr, keď britský egyptológ Howard Carter odhalil miesto jehoho posledného odpočinku v Údolí kráľov. Tutanchamónova hrobka, jedno z najlepšie zachovaných egyptských pohrebísk, aké kedy boli objavené, pomohla formovať naše moderné chápanie staroegyptských kráľovských zvykov.

Mary Stuart, Zdroj: britishheritage.com

5. Mária, škótska kráľovná

Mary Stuartová – známejšia ako Mária, škótska kráľovná – vládla ako kráľovná dvoch samostatných národov, kým nemala 18 rokov. Mary sa stala kráľovnou Škótska po tom, čo jej otec zomrel iba šesť dní po jej narodení v roku 1542.

V snahe zjednotiť Škótsko a Anglicko v roku 1543 kráľ Henrich VIII. navrhol budúce manželstvo medzi Máriou a jeho synom Edwardom. Politické napätie medzi oboma krajinami viedlo škótsky parlament k odmietnutiu zásnub a Mary bola ukrytá v rôznych hradoch po tom, čo Henrich VIII. napadol Škótsko a pokúsil sa vynútiť si sobáš v tom, čo sa stalo známym ako „drsné navádzanie“.

Aby bola mimo dosahu Angličanov, v roku 1548 bola 5-ročná kráľovná odvezená do Francúzska. V 16 rokoch sa vydala za Františka II. a po Františkovej smrti sa Mária v roku 1561 vrátila do Škótska, aby pokračovala vo svojich povinnostiach ako kráľovná. Ako dospelá sa dvakrát vydala, ale povstanie v roku 1567 ju prinútilo vzdať sa škótskeho trónu a utiecť do Anglicka. Tam bola takmer 19 rokov väznená, než bola popravená za jej nevedomú úlohu v sprisahaní s cieľom zvrhnúť kráľovnú Alžbetu I.

 

6. Balduin IV. (Jeruzalem)

Kráľ Balduin IV vo veku 16 rokov nielenže zachránil Jeruzalem pred zajatím, ale urobil to, keď trpel vyčerpávajúcou chorobou. Balduin IV, narodený v roku 1161, sa dostal k moci vo veku 15 rokov po smrti svojho otca Amalrica I. Napriek tomu, že od detstva trpel leprou, Balduin IV pokračoval v opakovanej obrane svojho kresťanského kráľovstva proti Saladinovi, známemu moslimskému vojenskému taktikovi. ktorý vládol ako sultán Egypta a Sýrie.

Keď sa Saladin v roku 1177 presunul k mestu Ascalon, mladý kráľ Balduin IV. sa ponáhľal na miesto len s malým počtom vojakov a niekoľkými stovkami templárskych rytierov.

Po uzavretí krátkej mierovej dohody so Saladinom sa tínedžer vrátil do Jeruzalema ako hrdina. Po skončení prímeria bojoval v mnohých bitkách proti Saladinovým silám, často cestoval v špeciálnych povozoch, keďže ho malomocenstvo zoslablo natoľko, aby mohol jazdiť na koni. Stav Balduina IV. sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov zhoršoval a nakoniec zomrel v roku 1185 vo veku 23 rokov. O dva roky neskôr Saladin vyhral rozhodujúce víťazstvo v bitke pri Hattine a účinne zvrhol Jeruzalemské kráľovstvo.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.