Realitný trh počas pandémie.

Kúpiť, či nekúpiť nehnuteľnosť? To je otázka, ktorú si kladú mnohí.

Pandémia ovplyvnila všetky sféry života. Podnikatelia prišli o svoje zisky, zamestnanci o prácu. Experti predpokladali, že sa zopakuje scenár z roku 2008 a ceny nehnuteľností výrazne klesnú. Nehnuteľnosti globálne zdraželi, aj keď svet utrpel najväčší prepad od Veľkej hospodárskej krízy. O domy a byty je obrovský záujem a ceny raketovo vzrástli. Podľa medzinárodnej organizácie pre… Prečítať celé
Vydané 7. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Copywriterka so zameraním na financie, sociálne postavenie a korupciu. 

Na celom svete sa zvýšil predaj nehnuteľností. Slovensko nie je výnimkou.

Pandémia ovplyvnila všetky sféry života. Podnikatelia prišli o svoje zisky, zamestnanci o prácu. Experti predpokladali, že sa zopakuje scenár z roku 2008 a ceny nehnuteľností výrazne klesnú. Nehnuteľnosti globálne zdraželi, aj keď svet utrpel najväčší prepad od Veľkej hospodárskej krízy.

O domy a byty je obrovský záujem a ceny raketovo vzrástli. Podľa medzinárodnej organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), medziročný nárast cien nehnuteľností 37 členských krajín stúpol o 7%. To je najväčší nárast za posledných 20 rokov. Tento fenomén sa stal preto, lebo nastolené opatrenia smerovali k zníženiu úrokov, k dostupnejším hypotékam a takisto boli opatrenia smerované aj na podporu bežných ľudí.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, ale mnoho ľudí aj počas pandémie ušetrilo. Nekupovali sa drahé dovolenky, nemíňali sa peniaze na jedlo a nápoje v drahých podnikoch a aj v dôsledku zatvorených obchodov zostali naše peňaženky plnšie. Panujú aj názory, že prudké zvýšenie dopytu po bytoch a domoch je spôsobené aj tým, že ľudia už viac ako rok strávili väčšinu času doma.

Mnohí túžili po zmene, po záhrade, po väčšom priestore, po lepšej lokalite. Domácnosti bolo potrebné prerobiť na pracovne a na školské učebne. A či už pred tým ľudia uvažovali o novom bývaní alebo nie, lockdown bola posledná kvapka, posledné postrčenie k tomu, aby zmenili svoje bydlisko.

CNN Business uvádza, že v Británii zaznamenali nárast záujmu nehnuteľností v lokalitách v blízkosti Londýna. Ľudia sa sťahovali do priľahlých oblastí, do väčšieho domu, kde si zariadili aj svoju kanceláriu a mohli pohodlne pracovať z domu. Tento trend spozorovali aj u obyvateľov hlavného mesta Francúzska.

INZERCIA

Ako je to na Slovensku?

Situácia realitného trhu na Slovensku nie je odlišná. Podľa údajov Národnej banky Slovenska bola priemerná cena nehnuteľnosti na Slovensku za meter štvorcový v prvom štvrťroku 2021 na hodnote 1930 €, pričom v prvom štvrťroku 2020 bola hodnota metra štvorcového nehnuteľnosti 1671 € a v roku 2019 to bolo 1539 €.  Stúpli ceny bytov, domov, pozemkov a aj rôznych nebytových priestorov.

V každom samosprávnom kraji je za posledný rok zaznamenaný významný rast cien za meter štvorcový:

Inzercia
  • V Bratislavskom kraji o 348 €.
  • V Trnavskom kraji o 47 €.
  • V Nitrianskom kraji o 118 €.
  • V Trenčianskom kraji o 102 €.
  • V Žilinskom kraji o 141 €.
  • V Banskobystrickom kraji o 173 €.
  • V Košickom kraji o 402 €.
  • V Prešovskom kraji o 206 €.

Ceny bytov a domov neustále rastú a zdražovanie bolo zaznamenané aj pri porovnávaní posledného štvrťroku 2020 a prvého štvrťroku 2021. Priemerná cena metra štvorcového sa zvýšila za posledný štvrťrok o 77 €. Najväčší štvrťročný rozdiel bol spozorovaný v Bratislavskom kraji a najmenší nárast bol v Banskobystrickom kraji.

Ako sa vyvíjajú ceny v zahraničí ?

V Spojených štátoch amerických ceny domov vzrástli v roku 2020 o 9%. Počet predajov existujúcich domov v Spojených štátoch dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2006. Ceny naďalej rastú, pričom stredná cena existujúceho domu v marci dosiahla historické maximum 329 100 dolárov. V Nemecku je taktiež silný trh, nakoľko sa nehnuteľnosti predávajú do dvoch týždňov od uvedenia na trh.

Čínu takisto neobišiel tento realitný fenomén. Vo veľkých mestách ako je Peking a Šanghaj  ceny domov medziročne vzrástli o 12 %. Nákupná horúčka nehnuteľností postihla celý svet – Ameriku, Áziu a aj Európu. Obchody, prostredníctvom ktorých sa sprostredkoval predaj nehnuteľnosti, sa uskutočňovali aj naprieč svetom. V niektorých krajinách začali kupovať nehnuteľnosti cudzinci. Sú aj takí, ktorí mesto, kde kupujú svoju nehnuteľnosť nikdy predtým nenavštívili, či dokonca pred kúpou nehnuteľnosť ani nevideli.

V súčasnosti je nedostatok bytov a domov. Odborníci predpokladajú, že rast cien nehnuteľnosti tento rok ešte naberie na sile. Avšak taktiež sa očakáva, že úrokové sadzby globálne zostanú nízke. A ak by sa ceny nehnuteľností zastabilizovali, alebo dokonca by klesli, v tom prípade by sa zvýšilo percento hypotekárneho úroku. Hypotekárne úroky a ceny nehnuteľností sa navzájom ovplyvňujú. Podľa štatistík, v 19 krajinách, ktoré používajú euro, boli hypotekárne úroky v marci v priemere iba na úrovni 1,3%.

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com