Mesto vs. dedina

Je lepší život v meste alebo na dedine? Porovnali sme pre a proti oboch

Každý z nás, sa aspoň raz v živote ocitne v situácii, keď si môže vybrať svoje ideálne miesto na bývanie. V tom prípade, sa musí rozhodnúť pre život v meste alebo na dedine. Obidve alternatívy ponúkajú určité výhody a nevýhody a ostane večná dilema, že čo je lepšie.   ŽIVOT V MESTE Život v meste,… Prečítať celé
Vydané 6. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Každý z nás, sa aspoň raz v živote ocitne v situácii, keď si môže vybrať svoje ideálne miesto na bývanie. V tom prípade, sa musí rozhodnúť pre život v meste alebo na dedine. Obidve alternatívy ponúkajú určité výhody a nevýhody a ostane večná dilema, že čo je lepšie.

 

ŽIVOT V MESTE

Život v meste, cez celé 20. storočie, bol veľmi príťažlivý, na rozdiel od vidieku. Po priemyselnej revolúcii, sa začínajú stavať továrne v blízkosti veľkých miest, ktoré priťahovali ľudí z dediny, na sťahovanie sa do miest, s cieľom zarobiť peniaze na živobytie. Dá sa povedať, že v minulom storočí prebiehala urbanizácia a mestá, sa stali veľmi atraktívnym miestom na život.

Výhody

Pracovná ponuka – Život v meste ponúka množstvo pracovných príležitostí v rôznych oblastiach. V meste je toľko možností na zamestnanie, že sa ľudia vôbec neboja dať výpoveď, lebo vedia, že už zajtra si môžu nájsť novú prácu. Toto môžu robiť dokola, kým nebudú celkom spokojní so svojím povolaním.

 

Vybavenosť – Keďže je mesto veľké, tak samozrejme, potrebuje mať aj viacero škôl, obchodov, reštaurácií, športovísk, zdravotných centier… S cieľom poskytnúť svojím obyvateľom čo najlepšiu občiansku vybavenosť, každá mestská štvrť sa snaží zabezpečiť, aby bolo všade dostatok už spomenutých záležitostí a aby práve tá časť mesta, bola najlukratívnejšia na bývanie. Pre študentov, je miesto určite ideálnym miestom pre život, keďže tu majú svoje vysoké školy, internáty, kde zažijú ozajstný študentský život.

Inzercia

Sociálny život – Mesto ponúka veľký výber, či už kultúrných manifestácií v rôznych inštitáciách ako sú divadlo, kino, spoločenské a športové podujatia pre deti a dospelých. Môžete každodenne navštíviť rôzne galérie, múzeá, významné pamätníky a podobné národné pamiatky, ktorými sa pýši každé mesto. Okrem toho, každý deň viete zájsť do špičkových reštaurácií na večeru alebo cez deň na kávu a na koláčik. Nočný život je rušný, čiže aj mladí sa vedia poriadne zabaviť. A aj na nákupy zájdete každý deň, keďže v meste je čoraz viac nákupných centier, kde je ponuka naozaj obrovská.

 

Nevýhody

Nedostatok súkromia – V meste nikdy nie ste sami. Väčšinu stavieb v meste činia bytovky, v ktorých sú stiesnené byty. Je to najlepším riešením, lebo také množstvo ľudí, ktoré žije v mestách, by sa inak, na také pozemky, nezmestilo. Život v byte je super, keď človek netúži po veľkej rodine, po veľkom pozemku a hlavne po súkromí. Iste uznáte, že svojích susedov z vedľajšieho bytu, niekedy počujete častejšie, než by ste chceli.

 

Hluk a znečistené životné prostredie – Tým, že v meste žije veľa ľudí, je tam aj viac aút ktoré robia hluk na deň aj v noci. Na tie zvuky si človek možno zvykne, ale horšie je, že dennodenne dýcha vzduch, ktorý je plný neviditeľných častíc z výfuku dopravných prostriedkov. To nie je celkom ideálne prostredie na život, však? A o tých zápchach, radšej ani nehovoríme.

Financie – Platy sú v mestách lepšie, ale aj život drahší. Ceny bytov z roka na rok stúpajú a rovnako sú na tom aj ceny prenájmov. Za služby tiež zaplatíte v meste viac, než na dedine. Čo sa viac oplatí? Dochádzať každé ráno do práce, z dediny do mesta a stráviť hodiny v zápche, alebo žiť v prenájme a dávať ohromné peniaze za niečo čo ani nie je naše?

 

ŽIVOT NA DEDINE

V minulosti prebiehala urbanizácia, čiže trend masového osídľovania veľkých miest. Dnes sa to už pomaličky začína meniť. Ľudia čoraz viac túžia po veľkých pozemkoch a rodinných domoch, po troške pokoja a po miernejšom a útulnejšom živote než ponúka bývanie v meste. Niektorí to vyriešia kúpou chalupy. Iní, zase sťahovaním na vidiek.

Výhody

Väčšie obytné plochy – Na dedine sú bytovky raritou. Ľudia žijú v rodinných domoch, ktoré si zariadia podľa seba. Majú tam dosť súkromia, susedia ich nepočujú a dokonca, si na svojom pozemku vedia dopestovať ovocie a zeleniny. Je tu priestor aj na domáce zvieratá, ktoré nie sú predvídané na život v byte. Parkovanie je bezproblémové, či už vo dvore, alebo pred domom. Na narodeninovej oslave, bude určite dostatok priestoru pre autá všetkých hostí, prípadne aj pred susedovým domom.

 

Medziľudské vzťahy – Zaparkovať niekedy môžeme aj pred susedovým domom, preto že sú na dedine ľudia otvorenejší na kamarátenie. Zatiaľ čo v meste, sa niektorí susedia ani nepoznajú, na dedine sa za susedov považujú aj ľudia z opačných koncov dediny. Vidiečania sú milší, dobrosrdečnejší, láskavejší,priateľskejší a vždy s doboru vôľou na pomoc ostatným. Všetci sa poznajú a všetci sa na ulici zdravia.

Pokojný život a čistejšie ovzdušie – Na dedine je život pomalší a pokojnejší, než v meste. Ľudia majú viac času pre seba a pre svojich najmilších. Na vidieku je omnoho viac zelene, ako v meste. Preto je na dedine, vzduch vždy čistejší a zdravší, než v meste. Bezpečnosť je veľkou výhodou vidieckeho života.

 

Nevýhody

Zlá občianska vybavenosť – Aj v dnešnej dobe, existujú obce, v ktorých nie sú školy, škôlky, ani zdravotné centrá. Zatiaľ čo si v meste, vieme vyberať zo širokej škály ponúk, títo vidiečania sú nutení každodenne, svoje deti voziť do školy do susednej dediny.

 

Každý pozná každého – Aj keď je toto na jednej strane výhodou, na strane druhej, vie byť veľkou nevýhodou. Často sa od susedov dozvieme, že sme v sobotu večer boli opitý v krčme a my sme celý večer strávili v posteli, pred telkou s pukancami v lone. Ľudia si niekedy z nudy, vymyslia o vás rozprávky a za chvíľu ste hlavným aktérom v dedine – aa vy o tom ani neviete.

 

Kultúrny život – Okrem posedení v lokálnej krčme, na dedine veľa akcií nezažijete. Kultúrne sa veľmi pozdvihnúť nedá, keď berieme do ohľadu, že  máme byť vďační za to, že v niektorých dedinách sú aspoň nejaké školy, ktoré stále fungujú.

Takže, život v meste alebo na dedine? Čo by ste si vybrali vy?

 

Zdroje: realitybook.sk, tatrabanka.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.