Kryptomeny

Čo je to blockchain?

Kryptomeny so sebou prinášajú veľa neznámych pojmov a moderných technológií. Blockchain je alfou a omegou obchodovania s kryptomenami, ale aj tak túto technológiu nedokážu mnohí ľudia pochopiť. O čo teda ide? Základná definícia Blockchain je v podstate digitalizovaná decentralizovaná verejná kniha transakcí. Zjednodušene si môžete blockchain predstaviť ako trvalý zdieľaný záznamník, ktorý je tiež známy… Prečítať celé
Vydané 6. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Kryptomeny so sebou prinášajú veľa neznámych pojmov a moderných technológií. Blockchain je alfou a omegou obchodovania s kryptomenami, ale aj tak túto technológiu nedokážu mnohí ľudia pochopiť. O čo teda ide?

Základná definícia

Blockchain je v podstate digitalizovaná decentralizovaná verejná kniha transakcí. Zjednodušene si môžete blockchain predstaviť ako trvalý zdieľaný záznamník, ktorý je tiež známy ako digitálna kniha. Ide o databázu, ktorá sleduje transakcie a vytvára zhodu o platnosti údajov. Každá nová transakcia sa automaticky stáva novou položkou v tejto knihe záznamov. 

 

Kedysi mali tradičné databázy jeden hlavný protokol transakcií. Je veľmi jednoduché údaje duplikovať alebo sfalšovať a tak si každá transakcia vyžaduje neustále aktualizácie dôveryhodných strán. Tento úkon musí byť založený na pravidelnosti aktualizácií. 

Blockchain znižuje potrebu centrálneho vedenia záznamov. Nakoľko je účtovná kniha zverejnená, všetci zúčastnení majú jednoduchý prístup. Ide o transparentnosť, ktorá slúži k zvýšeniu bezpečnosti, zrýchleniu procesu overovania a zníženiu potreby funkcií back-office.

Blockchain je verejnou knihou transakcií (zdroj obrázku: canva.com)

Blockchain je verejnou knihou transakcií (zdroj obrázku: canva.com)

INZERCIA

Bezpečnosť blockchainu

Ochrana údajov a bezpečnosť je v technológií blockchain veľmi dôležitá. Každá transakcia si vyžaduje bezpečnostné opatrenie na ochranu totožnosti zmluvných strán. Pre ochranu a zabezpečenie transakcií sú potrebné dva kľúče. Ide o súkromný a verejný kľúč, pričom verejný je v protokole zdieľaný natrvalo. Zvyčajne sa používa najmä na podpísanie alebo šifrovanie správy. Súkromný kľúč poznajú len majitelia a známy je tiež ako PIN kód. Ten sa využíva na dešifrovanie transakcie. Kombináciou týchto dvoch kľúčov sa vytvára digitálny podpis. 

 

Fungovanie kľúčov vám vysvetlíme na jednoduchej situácií. V prípade, že využijete svoj verejný kľúč, môžete prijať kryptomeny. Tie sa následne uzamknú v digitálnom trezore, ktorý sa tiež nazýva blok. Odomknúť ho môžete iba pomocou súkromného kľúča.

A ako teda dosiahneme blockchain? Ak chronologicky spočítate všetky tieto digitálne bloky spolu so všetkými príslušnými transakciami vytvoríte takzvaný blockchain. Okrem toho zaisťuje, že ktokoľvek, kto taktiež blockchain používa, si môže overiť záznam transakcie v sieti peer-to-peer, a nie len v centrálnom orgáne.

Technológia blockchain využíva pre ochranu a bezpečnosť dva kľúče (zdroj obrázku: canva.com)

Technológia blockchain využíva pre ochranu a bezpečnosť dva kľúče (zdroj obrázku: canva.com)

Aké sú výhody blockchainu?

Technológia Blockchain je dôležitá najmä kvôli nespočetným výhodám. Jednou z najdôležitejších je dostupnosť. Tá umožňuje sledovanie a overenie transakcií celý deň, sedem dní v týždni a 365 dní v roku. 

 

Ďalšou výhodou blockchainu je jeho bezpečnosť. Od protistrán nevyžaduje spracovanie treťou stranou a tak sú používatelia menej vystavený problémom so zabezpečením osobných údajov. Aj napriek tomu, že blockchain nie je odolný voči hackerom, nemôžu získať kontrolu nad kryptomenou a jej zodpovedajúcim blockchainom. Tento fakt zabezpečuje najmä decentralizovaná povaha blockchainu. Hackeri sa tak môžu nabúrať len na burzy zodpovedné za nákup a predaj kryptomien. 

 

Obrovskou výhodou blockchainu je riešenie niektorých bankových nedostatkov v súčasnom systéme. Pri prevode peňazí sa eliminuje zdĺhavý proces a blockchain umožňuje jednoducho spracovať platby bez tradičného sprostredkovateľa. Využitie blockchainu teda šetrí čas a najmä náklady. V bankách totiž väčšinou funguje mechanizmus, ktorý si časť prevedených peňazí vezme. 

 

Ďalšou výhodou je vylepšovanie obchodných procesov novej generácie, ktoré radikálne znižujú náklady na dôveru. Z tohto dôvodu potom môže blockchain ponúknuť výrazne vyššie výnosy za každý investovaný dolár. 

 

Mnohé finančné inštitúcie skúmajú ďalšie výhody využitia blockchainu. Snažia sa tiež zistiť, ako by mohli pomocou technológie blockchain prekonať všetky kroky od zúčtovania cez vyrovnanie až po poistenie. Výsledky týchto zistení zatiaľ verejnosti nie sú známe. 

Pokračujte na ďalší príspevok »