OBJAVY, ZÁHADY A HISTÓRIA

Existovala Atlantída naozaj alebo je to mýtus?

6 najvýznamjších teórií o Atlantíde 1. Atlantída bola stredoatlantický kontinent, ktorý sa náhle potopil do oceánu. Myšlienka, že Atlantída bola skutočným historickým miestom, a nielen legendou, ktorú vymyslel Platón, sa objavila až koncom 19. storočia. Spisovateľ Ignatius Donnelly vo svojej knihe Atlantis, the Antediluvian World z roku 1882 tvrdil, že úspechy starovekého sveta museli byť… Prečítať celé

6 najvýznamjších teórií o Atlantíde

1. Atlantída bola stredoatlantický kontinent, ktorý sa náhle potopil do oceánu.

Myšlienka, že Atlantída bola skutočným historickým miestom, a nielen legendou, ktorú vymyslel Platón, sa objavila až koncom 19. storočia. Spisovateľ Ignatius Donnelly vo svojej knihe Atlantis, the Antediluvian World z roku 1882 tvrdil, že úspechy starovekého sveta museli byť odovzdané skoršou vyspelou civilizáciou, pretože starovekí ľudia neboli dostatočne sofistikovaní rozvíjať tieto pokroky samostatne.

Za predpokladu, že Atlantický oceán bol hlboký len niekoľko stoviek metrov, Donnelly opísal kontinent zaplavený oceánskymi vodami, presne tam, kde sa podľa Platóna potopil: v Atlantickom oceáne tesne pri „Herkulových stĺpoch“, dvoch skalách, ktoré označujú vstup do Gibraltárskeho prielivu.

Dlho po tom, čo moderná oceánografia a lepšie pochopenie doskovej tektoniky urobili diery v jeho téze o premenlivých vodách, niektorí naďalej lipnú na Donnellyho teórii, najmä kvôli jej pridŕžaniu sa Platónovho umiestnenia Atlantídy v strednom Atlantiku.

Mapa hypotéz o lokalizácii do Atlantídy. Zdroj: commons.wikimedia.org

2. Atlantídu pohltil Bermudský trojuholník.

Mnohí neskorší spisovatelia, inšpirovaní Donnellym, rozšírili jeho teórie a pridali svoje vlastné špekulácie o tom, kde mohla byť Atlantída. Jedným z týchto spisovateľov bol Charles Berlitz, vnuk zakladateľa známych jazykových škôl a autor mnohých kníh o paranormálnych javoch. V 70-tych rokoch Berlitz tvrdil, že Atlantída je skutočný kontinent nachádzajúci sa pri Bahamách, ktorý sa stal obeťou notoricky známeho „Bermudského trojuholníka“, oblasti Atlantiku, kde údajne za záhadných okolností zmizlo množstvo lodí. Priaznivci tejto teórie poukazujú na objav toho, čo vyzerá ako umelo vytvorené steny a ulice, ktoré sa nachádzajú pri pobreží Bimini, hoci vedci tieto štruktúry vyhodnotili, a zistili, že ide o prírodné plážové skalné útvary.

3. Atlantída bola Antarktída.

Ďalšia teória – že Atlantída bola v skutočnosti oveľa miernejšou verziou toho, čo je teraz Antarktída – je založená na práci Charlesa Hapgooda, ktorého kniha Earth’s Shifting Crust z roku 1958 obsahovala predslov Alberta Einsteina.

Podľa Hapgooda sa asi pred 12 000 rokmi zemská kôra posunula, čím sa vytlačil kontinent, ktorý sa stal Antarktídou, z miesta oveľa severnejšieho, ako je dnes. Tento miernejší kontinent bol domovom vyspelej civilizácie, ale náhly posun na súčasnú chladnú polohu odsúdil obyvateľov civilizácie na smrť– Atlanťanov – a ich nádherné mesto bolo pochované pod vrstvami ľadu. Hapgoodova teória vyplávala na povrch skôr, ako vedecký svet úplne pochopil doskovú tektoniku, čo do značnej miery posunulo jeho myšlienku na okraj atlantskej viery.

Ilustračná fotografia (Atlantída). Zdroj: chennainext.com

4. Príbeh o Atlantíde bol mýtickým prerozprávaním potopy Čierneho mora.

Táto teória predpokladá, že samotná Atlantída bola vymyslená, ale príbeh o jej zániku bol inšpirovaný skutočnou historickou udalosťou: prerazením Bosporu Stredozemným morom a následným zaplavením Čierneho mora okolo roku 5600 pred Kristom. V tom čase bolo Čierne more sladkovodným jazerom s polovičnou rozlohou.

5. Atlantída je príbehom minojskej civilizácie, ktorá prekvitala na gréckych ostrovoch približne v rokoch 2500-1600 p.n.l.

Jedna z novších atlantských teórií sa týka civilizácie, ktorá prekvitala na gréckych ostrovoch Kréta a Thera (dnes Santorini) pred viac ako 4000 rokmi: Minojci, pomenovaní po legendárnom kráľovi Minosovi.

Minojci, ktorí sa považovali za prvú veľkú civilizáciu Európy, postavili nádherné paláce, dláždené cesty a boli prvými Európanmi, ktorí používali písaný jazyk (lineárny A). Na vrchole svojej moci však Minojci náhle zmizli z histórie – trvalé tajomstvo, ktoré podnietilo vieru v spojenie medzi touto veľkou civilizáciou odsúdenou na zánik a Platónovou Atlantídou. Historici sa domnievajú, že okolo roku 1600 pred Kristom zasiahlo sopečný ostrov Thera mohutné zemetrasenie, ktoré vyvolalo erupciu, ktorá do atmosféry vychrlila 10 miliónov ton kameňa, popola a plynu. Tsunami, ktoré nasledovali po erupcii, boli dostatočne veľké na to, aby zničili minojské mestá v celom regióne, čo je devastácia, ktorá mohla spôsobiť, že Minojci budú zraniteľní voči útočníkom z gréckej pevniny.

6. Atlantída vôbec neexistovala – vynašiel ju Platón.

Väčšina historikov a vedcov v celej histórii dospela k záveru, že Platónov príbeh o stratenom kráľovstve Atlantídy bol fiktívny. Podľa tohto argumentu grécky filozof vymyslel Atlantídu ako svoju víziu ideálnej civilizácie a zamýšľal príbeh o jej zániku ako varovný príbeh o bohoch trestajúcich ľudskú aroganciu. Žiadne písomné záznamy o Atlantíde neexistujú mimo Platónových dialógov, vrátane žiadneho z mnohých iných textov, ktoré prežili zo starovekého Grécka. Navyše, napriek moderným pokrokom v oceánografii a mapovaní dna oceánov sa nikdy nenašli žiadne stopy po takejto potopenej civilizácii.