ENVIRO

Desať vecí, ktoré môžete spraviť aj vy pre „záchranu planéty“

Väčšinou sa nejedná o nič, čo by vás oberalo o čas a slobodu. Stačí sa trocha zamyslieť a začať konať ešte dnes.

Typický obraz smetného koša pred slovenskými domami a bytmi: plný odpadu, ktorý nie je separovaný a je ho zbytočne veľa.

Keď je reč o ochrane životného prostredia, obyčajne sa skloňujú pojmy ako automobilová, letecká a lodná doprava, priemysel, výroba, vysoká spotreba obyvateľstva, odlesňovanie a ďalšie. Je otázne, kto je vlastne pôvodcom vysokej spotreby a znečisťovania, či sú to jednotliví ľudia, ktorí vytvárajú dopyt, alebo výrobcovia, ktorí vytvárajú ponuku. Tejto téme sa už venovali v samostatnom editoriáli so sugestívnym nadpisom Kto môže za neekologické produkty, zákazníci? Autor príspevku si kladie otázky týkajúce sa pôvodu znečisťovania planéty, či sú ním dopyt alebo ponuka:

Svetový fond na ochranu prírody (WWF, World Wide Fund for Nature) zverejnil zoznam desiatich tipov, ktoré považuje za realizovateľné každým z nás, ak sa chceme podieľať na zlepšovaní kvality nášho životného prostredia. Naozaj platí, že ak chceme zmeniť svet, musíme začať od seba, a to v praktickom každodennom ohľade.

WWF sa zamerala na nasledovné tipy, ktoré by sme si mohli osvojiť všetci:

#1 Nepodceňujme silu nášho hlasu. Sme prvá generácia, ktorá vie, že ničí životné prostredie a zároveň prvá, ktorá vďaka internetu a slobode slova môže verejne vypovedať o týchto problémoch.

#2 Buďme informovaní a vzdelávajme sa. Čím viac vieme o dianí v našom okolí a moderných technológiách a výskumoch, tým viac vieme vnímať širší kontext.

#3 Máme byť politicky angažovaní. Tento bod nepochybne vzbudí aj vlnu nevôle, avšak je pravdou, že ak chceme naozaj dosiahnuť zmenu, musíme na ňu apelovať nielen na osobnej a lokálnej úrovni, ale aj na tej veľkej-politickej.

#4 Cestujme zodpovedne. Mohlo by sa zdať, že pandémia COVID-19 nás prinútila sedieť doma, lenže stovky miliónov ľudí na celom svete aj dnes jazdia autom iba niekoľkokilometrové trasy, hoci by ich v pohode zvládli pešo alebo bicyklom. Cestovať zodpovedne znamená využívať iné možnosti dopravy ako tie, ktoré sú v čase ich prevádzky záťažou pre životné prostredie.

Inzercia

#5 Stravujme sa udržateľne. Mať v jedálničku každý deň avokádo je fajn, je to zdravé, ale zrejme neudržateľné. Podporujme lokálnych dodávateľov potravín a stravujme sa v rámci možnosti sezónne. Je rozumné stravovať sa rozumne a s ohľadom na životné prostredie.

#6 Redukujme odpad. Nielen recyklácia, ale aj všeobecne zodpovedný prístup k tvorbe odpadov má zmysel. Čím menej odpadu vyprodukujeme v domácnosti, o to menej odpadu bude ležať na skládkach a ďalej sa šíriť do prostredia.

#7 Kontrolujme svoju spotrebu. Možno to vôbec nie je tak ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Redukcia svojej osobnej spotreby je kľúčom k udržateľnosti a podľa mnohých aj k lepšej slobode jednotlivca, ktorý stratí svoju závislosť v podobe nakupovania zbytočností.

#8 Hľadajme spôsoby, ako podporiť organizácie a jednotlivcov bojujúcich za zlepšenie kvality životného prostredia, vrátane ochrany zvierat. Dať peniaze je pre mnohých to najjednoduchšie, čo môžu robiť pravidelne.

#9 Sledujme dokumenty o stave životného prostredia od WWF: Living Planet Report – toto viac súvisí s bodom č. 2

#10 Staňme sa dobrovoľníkmi, osobne sa usilujme robiť niečo hodnotné, hoci aj na lokálnej úrovni.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.