Nemecký startup vyrába z odpadu materiál na 3D tlač

Všade počúvame o tom, že plasty a vôbec odpad je potrebné zbierať, recyklovať a využívať s mierou tak, aby nebolo zaťažované životné prostredie. V prvom rade je nevyhnutné zamedziť tomu, aby sa biologicky nerozložiteľný odpad nedostával do prírody, morí a riek, ale s tým, ktorý tam už je, si musia ľudia poradiť tiež. S veľmi… Prečítať celé
Vydané 9. apríla 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Všade počúvame o tom, že plasty a vôbec odpad je potrebné zbierať, recyklovať a využívať s mierou tak, aby nebolo zaťažované životné prostredie. V prvom rade je nevyhnutné zamedziť tomu, aby sa biologicky nerozložiteľný odpad nedostával do prírody, morí a riek, ale s tým, ktorý tam už je, si musia ľudia poradiť tiež. S veľmi smelou, ale predovšetkým praktickou víziou toho, ako by sa dala dramatická situácia s odpadom v prírode riešiť, prišla istá nemecká firma.

Startup s názvom Sandhelden je  v podstate úplne nová technologická spoločnosť, avšak jej ciele sa neuberajú konvenčným smerom tech-firiem. Snadhelden chce a vie vyrábať materiál pre 3D tlačiarne z už existujúceho plastového odpadu. Momentálne hľadá financie na svoj rozvoj na crowdfundingovej platforme Kickstarter.com.

 

The whole Sandhelden-Team

Tím nemeckej technologickej spoločnosti Sandhelden (foto: kickstarter.com)

 

Princíp, s ktorým prichádza nemecká firma, je v podstate veľmi jednoduchý: zúžitkovať už existujúci odpad na niečo nové. Aby to však bolo možné a dokonale bezpečné, je potrebné odpad perfektne rozložiť a pripraviť ho do podoby, ktorá je využivateľná inými technológiami – konkrétne 3D tlačiarňami. Z plastov vie firma s pomocou špecializovaných strojov vyrobiť veľmi jemný prášok, ktorý vyzerá ako múka. Tento materiál sa dá použiť na 3D tlač prakticky čohokoľvek – od hračiek cez pohyblivé mechanizmy, až po náradie pre profesionálov.

Zaujímavosťou je, že nemecký startup vraj dokáže recyklovať akýkoľvek plast. A tiež tvrdí, že sekundárne produkty z 3D tlače sú ďalej tiež recyklovateľné.

 

 

F1ef6c4e6e77f239f38f7aabb94af7c1 original

C9dcacf834bcdef81d807fae57fd2e8c original

Niektoré z prototypov produktov (umývadlo a misa), ktoré je možné vyrobiť 3D tlačou z materiálu z drvených plastov. 

69fbc4179238dc4653a5a2ca72ccd5a8 original

Ďalší z prototypov – v tomto prípade ide o estetický otvárač fliaš

750f7d846a09ead44d733500dcad1eb8 original

 

Krásne vázy, ktoré vyzerajú ako dielo umelca. Aj tieto sú vyrobené z recyklovaného plastu.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »