Facebook dokáže manipulovať so správami používateľov, vraj pre vyššiu bezpečnosť

Sociálna sieť Facebook momentálne prechádza pomerne búrlivým obdobím. Po tom, čo sa na verejnosť vyniesli prakticky spoločnosti Cambridge Analytica, Facebook padá čoraz hlbšie a hlbšie v popularite i hodnote na trhu.   Je nepochybné, že samotný Facebook neporušil zákony a ani sa nesnažil predať súkromné údaje svojich používateľov, ako by to radi videli jeho kritici… Prečítať celé
Vydané 6. apríla 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Sociálna sieť Facebook momentálne prechádza pomerne búrlivým obdobím. Po tom, čo sa na verejnosť vyniesli prakticky spoločnosti Cambridge Analytica, Facebook padá čoraz hlbšie a hlbšie v popularite i hodnote na trhu.

 

Je nepochybné, že samotný Facebook neporušil zákony a ani sa nesnažil predať súkromné údaje svojich používateľov, ako by to radi videli jeho kritici a konkurenti. V skutočnosti celý problém je iba odrazom samotného správania jeho používateľov a morálne nekorektných spoločností, ktoré využívajú medzery v bezpečnosti dát. Medzerami sú v tomto prípade údaje, ktoré používatelia zdieľajú vedome a cielene verejne bez ochrany vlastných záujmov.

 

Vývoj cien akcií Facebooku za posledný mesiac: sledujeme pád zapríčinený medializáciou bezpečnostných chýb sociálnej siete.

Vývoj cien akcií Facebooku za posledný mesiac: sledujeme pád zapríčinený medializáciou bezpečnostných chýb sociálnej siete.

Facebook je najnovšie postavený do celkom novej situácie, paradoxne preto, lebo sa snažil uplatňovať kroky, ktoré vedú k zvýšeniu súkromia. Sám Facebook pred časom tvrdil, že konverzácie používateľov nie sú sledované, zneužívané a ani inak použiteľné na komerčné aktivity, avšak technologický portál TechCrunch zistil, že dokáže vymazať už doručené správy zo schránok konkrétnych používateľov.

Chat na Facebooku nealternuje e-mail, avšak ľudia cez Messenger riešia množstvo súkromných, vysoko intímnych tém, ktoré nesmú byť žiadnym spôsobom ovplyvňované, cenzurované alebo inak organizované samotnou službou Facebook. Sociálna sieť teraz čelí kritike, že sa jej podarilo v rámci bezpečnostných úkonov odstrániť vybrané správy z archívu doručených správ. Znamená to, že vie zasahovať do inboxov svojich používateľov.

Vieme, že dnes to funguje tak, že môžeme celú konverzáciu alebo konkrétnu správu od istého človeka odstrániť z nášho inboxu. Je to jednoduché a vyzerá to tak, že táto správa už potom naozaj u nás v našom profile neexistuje. Musíme však akceptovať skutočnosť, že u druhej strany táto správa existuje aj naďalej. Práve takto je zabezpečená bezpečnosť správ, skrátka ani nám nikto nemôže z inboxu odstrániť prvky spoločnej komunikácie s ním.

Facebook to však vie a zrealizuje, hoci iba pri správach od samotného Marka Zuckerberga. Pre denník TechCrunch Facebook uviedol, že ide o opatrenie, ktoré sociálna sieť zaviedla z bezpečnostných dôvodov po hackerských útokoch na Sony Pictures v roku 2014.

 

pexels-photo-267482

Aktuálne sa od Facebooku očakáva, že bude robiť rázne a dôsledné kroky na ochranu súkromia svojich používateľov, zároveň však vykoná také kroky, ktoré nebudú môcť byť ľahko kritizovateľné alebo podozrivé. Skutočnosť, že maže už existujúce správy z inboxov svojich používateľov, momentálne popularite Facebooku vôbec nenahrávajú.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »