Bom dia, Portugalsko

Priznám sa, že o Portugalsku ako o budúcej destinácii v mojom cestovateľskom portfóliu som nikdy neuvažoval. Lákali ma atraktívne a vyhlásené miesta. V máji tohto roku sa však môj záujem o krajinu na Pyrenejskom polostrove prudko zvýšil. Portugalsko sa mi dostalo pod kožu.     Na nasledujúcich riadkoch sa nebudem venovať metropole Lisabon či vínami […]

Autor
Dátum zverejnenia 19. októbra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Peter Fritz
Kreatívec, cestovateľ a milovník luxusu
Bratislava, Slovensko

Priznám sa, že o Portugalsku ako o budúcej destinácii v mojom cestovateľskom portfóliu som nikdy neuvažoval. Lákali ma atraktívne a vyhlásené miesta. V máji tohto roku sa však môj záujem o krajinu na Pyrenejskom polostrove prudko zvýšil. Portugalsko sa mi dostalo pod kožu.

 

 

Na nasledujúcich riadkoch sa nebudem venovať metropole Lisabon či vínami preslávenému Portu, ale dvom oveľa menším, no o to atraktívnejším miestam – starobylej Sintre a prímorskému letovisku Cascais, ktoré sú od hlavného mesta vzdialené necelých 30 kilometrov.

cascais2

Sintra – bývalé letovisko kráľovskej rodiny

Ak vás inšpiruje výhľad na krásnu okolitú krajinu alebo množstvo historických pamiatok, neváhajte ani minútu a opustite rozhorúčený Lisabon. Ja som tak urobil a neľutujem. Za prvú zastávku som si zvolil bývalé letovisko portugalskej kráľovskej rodiny Sintru. Po polhodine cesty som vstúpil do úzkych romantických uličiek mestečka položeného v náručí bujnej vegetácie. Okrem úchvatných scenérií ponúkali príjemný tieň, kde som si mohol vydýchnuť a ukryť sa pred dotieravými slnečnými lúčmi. Lord Byron nazval Sintru „slávnym Edenom“ a vôbec nepreháňal. Uličky lemované starými vilami, okrášlené vežičkami palácov, z ktorých mnohé by pokojne mohli poslúžiť ako predloha pre známe hollywoodske štúdio Disney, množstvo záhrad a parkov poriadne rozvírili hladinu mojej fantázie.

Sintra je predovšetkým miestom, kde sa snúbi história s pokojným vidieckym štýlom. Akýkoľvek zhon je tu „zakázaný“. Sledujte, inšpirujte sa, užívajte si. Hneď po príchode som našiel najbližšiu kaviarničku a objednal si „pastel de nata e bica cheia“ (košíček z lístkového cesta so smotanovým krémom s vajíčkami a škoricou a veľkú čiernu kávu) – čo je najobľúbenejšia kombinácia Portugalčanov. Po chvíľke slasti – skutočne, ak raz ochutnáte „pastel de nata“, budete zdieľať rovnaký názor – som sa vydal na jeden z kopcov nad Sintrou, kde sa nachádzalo bývalé arabské opevnenie Castelo dos Mouros.

 

Sintra 7

Výhľad na vzdialené okolie by uchvátil aj vás. Nemal som odtiaľ ďaleko ani k najčarovnejšiemu palácu Ferdinanda II. – Palácio Nacional da Pena, ktorý mnohí domáci nazývajú „portugalský Neuschwanstein“. Už z diaľky na seba upozorňoval kombináciou ružovej a citrónovožltej. A nielen farebná paleta vyzdvihuje jeho jedinečnosť. Samotná stavba, bývalý kláštor, je zmesou viacerých štýlov – neogotického, neomanuelistického, maurského a neorenesančného. Pestrými farbami vymaľované terasy, mytologické sochy, chrliče vody sú v dokonalom kontraste so sviežou zeleňou okolitých lesov.

Okrem spomenutých miest by som návštevníkom odporučil aj napríklad Palácio Nacional de Sintra, ktorý sa nachádza priamo v centre mestečka, či Palácio e Quinta de Monserrate. Mne už na ne nezostal čas. S ťažkým srdcom som opustil nádhernú Sintru a zostúpil k moru, do bývalej rybárskej dediny na pobreží.

Cascais_6

Cascais, perla na pobreží

Spomínanému mestu by som dokázal venovať niekoľko strán, pretože jeho atmosféra si to zaslúži. Ale priestor mi to neumožňuje, preto sa pokúsim vypichnúť aspoň to najdôležitejšie. Zo Sintry do Cascais nie je ďaleko, stačila mi na to necelá polhodinka cesty. V súčasnosti už ničím nepripomína ospalú rybársku dedinu, pretože sa pretransformovala na živé kozmopolitné mesto, ktoré si doposiaľ zachováva atmosféru aristokratickej minulosti. Odporučil by som vám prechádzky v uliciach, kde nájdete tie najluxusnejšie obchody a skvelé kaviarne a reštaurácie. Samozrejme, najväčším magnetom sú pláže v chránenej zátoke mesta, no rovnako aj v blízkej oblasti okolo Guincho (je súčasťou prírodného parku Sintra-Cascais), ktoré ponúkajú výborné podmienky na surfovanie či windsurfing. Mňa si získala aj časť Boca do Inferno (čeľuste pekla), kde som mohol obdivovať pobrežie lemované strmými skalami s početnými jaskyňami.

Zaujme tiež miestna kuchyňa typická morskými špecialitami, upravené okolie, golfové ihriská, no takisto nedotknutá príroda. Cascais si musíte vyskúšať na vlastnej koži. Ak sa preň rozhodnete, budete pociťovať nutkanie sa sem vrátiť.

Sintra 8

Fotografie: Visit Cascais

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019