USA vs Čína

USA nemôžu prijať peniaze za TikTok, tvrdí Trump

Americký prezident tvrdil, že môže od TikToku alebo spoločnosti, ktorá ho kúpi, vynútiť špeciálnu platbu pre USA. Dnes sa ukazuje, že to nebude tak jednoduché.
Vydané 17. septembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Začiatkom augusta americký prezident Donald Trump vyhlásil, že mieni zabrániť TikToku, aby mohlo svoje služby prevádzkovať na území Spojených štátov aj tým, že od firmy vynúti špeciálnu platbu. Tá mala prejsť aj na prípadnú americkú spoločnosť, ktorá by TikTok pre miestny trh akvizovala, otvorene sa uvažovalo o Microsofte či Oracle. Informáciu vtedy priniesol aj denník Business Insider. Nebolo upresnené, o akú čiastku by sa malo jednať a či vôbec vláda Spojených štátov má právo niečo takéto vyžadovať.

Ukazuje sa, že nemá.

Amazingly, I find that you’re not allowed to do that, you’re not allowed to accept money,“ Trump povedal novinárom. V preklade to znamená, že s úžasom zistil, že nie je oprávnený prijať takéto peniaze. V skutočnosti to až také prekvapenie nie je, pretože takáto špeciálna platba vytvorená účelne kvôli jednej spoločnosti údajne nenachádza oporu v americkej legislatíve.

Spor medzi Donaldom Trumpom a aplikáciou TikTok je jedným z dôsledkov jeho politiky, ktorá bráni Spojené štáty pred čínskym vplyvom. Prezident aktívne zavádza opatrenia, aby Číne zabránil ďalej sa etablovať na americkom trhu, čo pred časom silno rezonovalo v súvislosti so zákazom značiek Huawei a ZTE. V prípade TikToku a jeho vydavateľa ByteDance má Trump obavy, že čínske autority môžu prostredníctvom nej zbierať informácie o Američanoch. Jedná sa o aplikáciu na zdieľanie krátkych videí jej používateľov, momentálne patrí medzi najvyužívanejšie aplikácie na svete.

Pôvodne sa mala aplikácia predať do rúk amerického kapitálu do 15. septembra 2020 s tým, že ak sa to nepodarí dotiahnuť do konca, aplikácia sa na území USA zakáže. Napokon sa nestalo ani jedno, ani druhé. Pritom práve Donald Trump sa dožadoval toho, aby sa v USA pôsobiaca pobočka TikToku dostala do amerického vlastníctva. Napokon však Trumpova administratíva zmenila názor a vyžaduje úplný zákaz TikToku, čo má docieliť aj avizovanou likvidačnou platbou pre USA.

Hodnota TikToku je podľa odhadov 50 miliárd amerických dolárov, podľa tvorcov je však táto čiastka značne podhodnotená.

Na tému USA verzus Čína, respektíve Trump verzus Čína, sme venovali zvláštnu pozornosť aj v nasledujúcich príspevkoch, ktoré vám rozhodne odporúčame prečítať:

Zákaz aplikácie WeChat môže uškodiť USA viac ako Číne

Inzercia

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

USA a Čína majú spoločné viac ako sa zdá

Ako nakupovať tovar z Číny vo veľkom a neprísť o tisíce eur?

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Outsourcing do juhovýchodnej Ázie nemá zmysel. Čína je pre Západ naďalej nenahraditeľná.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.