Muskov Neuralink

Má liečiť depresie, odhaliť blížiaci infarkt či zlepšiť pamäť. Mikrosenzor v lebke je už pripravený na použitie

Prvé správy o mikrosenzoroch, respektíve mikročipoch od spoločnosti Neuralink sme prijímali s potešením, ale aj nedôverou. Súčasná generácia sa značne zlepšila a predviedol ich sám Elon Musk.
Vydané 16. septembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Nesnažíme sa zháňať peniaze, ani robiť čosi podobné, ale hlavným účelom je presvedčiť skvelých ľudí, aby prišli pracovať do spoločnosti Neuralink a pomohli nám zrealizovať produkt – dosiahnuť, aby bol cenovo dostupný a spoľahlivý a aby ho každý, kto chce, mohol získať. Naším cieľom je vyriešiť dôležité problémy s chrbticou a mozgom pomocou bezproblémovo implantovaného prístroja. Realita je taká, že takmer u každého sa časom vyvinie nejaký neurologický problém – od malých, až po veľmi závažné. Dobrou správou je, že implantovateľné zariadenie môže všetky tieto problémy vyriešiť“, povedal na prezentácii nového produktu Elon Musk, ktorý je zakladateľom a tvárou spoločnosti Neuralink. Za samotným vývojom však nestojí, o ten sa starajú špecialisti, čo pripomenul aj v komentári.

Prvé verzie mikrosenzorov od spoločnosti Neuralink mali fascinujúce ciele, ale ich vyhotovenie nezodpovedalo očakávaniam väčšiny. Je to prirodzené, napokon vývoj zariadení tohto typu nie je záležitosťou niekoľkých mesiacov či zopár rokov. Vyžaduje si enormné finančné investície a predovšetkým tých najlepších ľudí na svete, ktorí za vývojom stoja. Hoci sa medzičasom na internete začala šíriť reportáž o tom, že vnútri spoločnosti to nie je tak ideálne, ako by fanúšikovia mohli dúfať, firma napokon prišla so zaujímavou novinkou. Novou verziou svojho mikrosenzora s názvom LINK v0.9.

V0.9 znamená, že sa jedná o stále predprodukčný model, ktorý je však podľa Muskovej prezentácie veľmi blízko k reálnemu využitiu na ľuďoch.

Nový senzor LINK je akési komplexné centrum pre zber údajov o mozgu, ale aj vysielačom, ktorý má byť schopný v určitej miere ovplyvňovať mozog. Musk na začiatku prezentácie uvádza, že by sa takéto zariadenie mohlo o postarať o riešenie neurologických problémov, s ktorými sa časom stretneme všetci. Jedná sa o depresie, stratu pamäte a sluchu, slepotu, paralýzy, nespavosť, závislosti, bolesti, úzkosti, záchvaty či ďalšie poškodenia mozgu. V súčasnosti sa už využívajú neurostimulačné pomôcky pre riešenie aj uvedených problémov, avšak malé zariadenie od Neuralinku s nepomerne vyšším výkonom ako sú v súčasnosti používané alternatívy má byť oveľa lepšie. A dostupnejšie.

Cieľom Neuralinku je spraviť liečbu problémov s pôvodom v mozgu dostupnou a jednoduchou. Vedľajším efektom pritom môže byť zlepšenie ľudských schopností, čo nám dnes znie ako hudba budúcnosti. Pre Muska, zdá sa, nič nie je priveľmi vzdialené sci-fi.

Zariadenie s veľkosťou 23 mm v priemere a 8 mm na výšku vyzerá ako akýsi gombík na kabáte. Vkladá sa priamo do lebky pacienta, avšak o implantovanie sa má postarať automatizovaná technika, výkon nevyžaduje celkovú anestézu a má sa jednať o zákrok takzvanej jednodňovej chirurgie, pričom po vykonaní zákroku pacient odchádza domov bez bolesti a problémov.

Inzercia

Znie to príliš dobre? Poďme na ďalšie avizované funkcie. Ak má pacient na hlave vlasy, tak nebude ranu po zákroku vôbec vidieť. Zariadenie je zdraviu úplne neškodné (aspoň to dnes vývojári tvrdia) a vstavaná batéria má vydržať jeden celý deň. Ako sa bude potom nabíjať? Predsa bezdrôtovo, a to počas celej noci pomalou indukciou. Z praxe vieme, že keď nabíjame telefóny indukčne, vzniká pritom dosť tepla. Či to bude aj prípad zariadenia LINK, zatiaľ nevieme. Očakávame však, že tento problém výrobca už vyriešil.

Z marketingovo pútavých funkcií by mohlo byť napríklad vysielanie hudby priamo do mozgu, a to bez použitia akýchkoľvek slúchadiel, len pomocou elektromagnetických vĺn. Teoreticky by sme takto mohli dosiahnuť aj simulovanie iných stimulácií, napríklad vône či chutí.

Musk to popisuje ako „smartfón v mozgu“.

Vývoj zariadenia LINK ďalej pokračuje. Zatiaľ prebieha na potkanoch a prasatách s pôsobivými úspechmi. Systémy vedia na základe signálov prijatých cez LINK predpovedať pohyb prasaťa, a to s vysokou presnosťou. Ďalší vývoj by mal prebiehať na ľuďoch, ktorí budú tí praví early adopters – ochotní stať sa testovacími králikmi pre dobro celého ľudstva.

Predstava sveta, v ktorom už nebude viac existovať epilepsia a ďalšie zdravotné problémy súvisiace s mozgom práve vďaka takémuto zariadeniu, sa blíži realite.

Samozrejme, na tieto produkty je potrebné nahliadať aj vysoko kriticky, pretože popri zaujímavo znejúcich výhodách budú musieť ľudia myslieť aj negatívne stránky, a to nielen tie filozofické, no predovšetkým praktické a každodenné.

 

Video z tlačovej konferencie, predstavenie zariadenia LINK v0.9:

 

Pokračujte na ďalší príspevok »