Archeologický objav

Archeológov v Škótsku ohromili starodávne ľudské osídlenia

Tajomné škótske súostrovie Orkneje Orkneje, srdce neolitického severu či súostrovie ležiace v blízkosti severného pobrežia Škótska. Aj takto je známe tajomné súostrovie pozostávajúce z viac ako 70 ostrovov, z toho 20 z nich je obývaných. Najväčší z nich – Mainland (často označovaný ako „pevnina“) má rozlohu 532km2 a to z neho robí šiesty najväčší ostrov Škótska a desiaty najväčší na Britských ostrovoch. Čo… Prečítať celé
Vydané 19. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Tajomné škótske súostrovie Orkneje

Orkneje, srdce neolitického severu či súostrovie ležiace v blízkosti severného pobrežia Škótska. Aj takto je známe tajomné súostrovie pozostávajúce z viac ako 70 ostrovov, z toho 20 z nich je obývaných. Najväčší z nich – Mainland (často označovaný ako „pevnina“) má rozlohu 532km2 a to z neho robí šiesty najväčší ostrov Škótska desiaty najväčší na Britských ostrovoch. Čo sa týka počtu obyvateľov, na ostrovoch ich žije vyše 21-tisíc. V priebehu rokov sa stali magnetom pre archeológov, historikov, ale i iných bádateľov – to všetko z pochopiteľných dôvodov.

Súostrovie Orkneje Zdroj:sk.pinterest.com

História Orknejí

Zhruba pred 6-tisíc rokmi sa na Orknejách usadili ľudia z obdobia neolitu – „novej doby kamennej“. Títo ľudia boli prvými britskými farmármi, obrábali pôdu a stavali si trvalé obydlia, z ktorých mnohé stoja dodnes. Pozostatky ich živej kultúry boli preskúmané v dokumente od Smithsonian Channel s názvom „Aerial Britain: Scotland“.

Rozprávač v ňom poznamenal: „Tu sú ostrovy, ktoré ukrývajú mnohé tajomstvá – tajomstvá, ktoré sa pomaly odhaľujú a prepisujú historické knihy.“

Skara Brae

Skara Brae je veľká kamenná neolitická osada v zátoke Skaill na západnom pobreží ostrova Mainland. Osadu v Orknejách považujú mnohí za jednu z najpozoruhodnejších prehistorických pamiatok v Európe. V dokumente sa takisto spomínalo nespočetné množstvo relikvií objavených práve v Skara Brae.

„Ide o 5-tisíc rokov starú osadu, ktorú zvyknú nazývať škótske Pompeje“, poznamenal rozprávač. V podstate môžeme hovoriť o najkompletnejšej neolitickej osade v Európe.

Skara Brae bola uvedená do Svetového dedičstva UNESCO, ako jedno zo štyroch miest, ktoré tvoria „Srdce neolitických Orknejí“ (The Heart of Neolithic Orkney). Staršia než Stonehenge či veľké pyramídy v Gíze – aj vďaka tomuto dostala názov škótske Pompeje.

Osadu našli až v roku 1850, a to po búrke, ktorá strhla zem a odhalila kamenné štruktúry. Od toho času je klenotom ostrovov a ponúka okno do života pradávnych obyvateľov.

Každý z domov má rovnaký základný dizajn: jednu veľkú miestnosť vybavenú kamennými skriňami, komodami a posteľami rozmiestenými okolo štvorcového krbu. Vtedajší obyvatelia sa tam zhromažďovali okolo ohňa, aby sa zahriali počas krutých orknejských zím.

Osada Skara Brae patrí k najstarším a najnavštevovanejším v Orknejách. Zdroj:sk.pinterest.com

Broch of Gurness

Ďalšou pevninskou osadou je Broch of Gurness, ktorá pochádza z neskoršieho obdobia a bola postavená okolo roku 500 p. n. l. Uprostred tejto osady je umiestnená brož (kamenná dlažba)  alebo vysoká kamenná veža. Výskumníci sa domnievajú, že jej pôvodná výška mohla dosahovať cca deväť metrov. Podľa ich názoru osadu s najväčšou pravdepodobnosťou obývala „hlavná rodina“ či klan celého regiónu a mohla byť domovom až pre 40 rodín.

Broch of Gurness – ďalšia osada na pevnine. Zdroj:sk.pinterest.com

Orkneje – poklad archeologických vykopávok

Na mnohých miestach v Orknejách naďalej prebiehajú archeologické vykopávky. Koncom októbra tohto roka našli archeológovia odtlačky prstov na úlomkoch hliny, ktoré po sebe zanechal mladý učeň takmer pred 5-tisíc rokmi. Odborníci napokon odtlačky pripísali 13-ročnému chlapcovi. Odtlačky mladého muža (mohlo ísť aj o toho istého) a dvoch dospelých mužov boli predtým objavené na úlomkoch z keramiky v orknejskom Ness of Brodgar (archeologické nálezisko). Išlo pravdepodobne o situáciu, kedy skúsení hrnčiari ukazovali nováčikom ako tvarovať kusy hliny.

Archeologický inštitút University of the Highlands and Islands, ktorý vedie vykopávky, pripísal nájdenie najnovších odtlačkov odborníkom na keramiku – Royovi Towersovi a Janovi Blatchfordovi. Skúmali tiež zbierku úlomkov (fragmentov) v lokalite Svetového dedičstva „Srdca neolitických Orknejí“.

Inštitút ozrejmil, akým spôsobom boli schopní určiť pohlavie a vek osoby z jej odtlačku prsta. Išlo o dlhý rad ukazovateľov – napríklad vzdialenosť medzi článkami prstov sa zväčšovala s tým ako jednotlivec rástol. Mužské články prstov boli aj zvyčajne širšie, a preto bolo oveľa jednoduchšie ich identifikovať.

Zdroje: www.express.co.uk , www.bbc.com, en.wikipedia.org

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com