Skrytý poklad na zdravie a krásu, ktorý má doma každý!

V poslednej dobe sa stalo trendom používanie aktívneho uhlia na detoxikáciu organizmu. Aktívne uhlie je jemný čierny prášok bez zápachu, ktorý sa často používa na pohotovosti na liečbu predávkovania. Jeho vlastnosti pohlcujúce toxíny majú široké spektrum medicínskych a kozmetických použití, hoci žiadne nie sú vedecky dokázané. Čierny prášok zastavuje vstrebávanie toxínov v žalúdku tým, že… Prečítať celé

V poslednej dobe sa stalo trendom používanie aktívneho uhlia na detoxikáciu organizmu.

Aktívne uhlie je jemný čierny prášok bez zápachu, ktorý sa často používa na pohotovosti na liečbu predávkovania. Jeho vlastnosti pohlcujúce toxíny majú široké spektrum medicínskych a kozmetických použití, hoci žiadne nie sú vedecky dokázané.

Čierny prášok zastavuje vstrebávanie toxínov v žalúdku tým, že sa na ne viaže. Telo nie je schopné absorbovať uhlie, a tak toxíny, ktoré sa viažu na uhlie, opúšťajú telo vo výkaloch.

 

Ako sa vyrába aktívne uhlie

Aktívne uhlie sa vyrába spaľovaním prírodných materiálov bohatých na uhlík, ako je drevo, kokosové škrupiny, bambus, uhlie alebo olivové kôstky pri nízkej koncentrácii kyslíka.

Počas tohto procesu sa extrahuje vodík spolu s dechtom a metánom, čo znižuje jeho hmotnosť a zanecháva čiernu prevažne uhlíkovú látku. Táto zostávajúca látka dreveného uhlia sa potom aktivuje zmiešaním s určitými chemickými látkami alebo naparením pri veľmi vysokých teplotách, aby sa odstránili zvyšné neuhlíkové prvky.

Vznikne tak finálny materiál, ktorý je extrémne porézny s malými zákutiami a spája sa s mnohými prvkami.

Aktívne uhlie nasáva ďalšie prvky ako špongia a môže byť vyrobené do rôznych foriem.

 

 

Ako funguje aktívne uhlie

 

Aktívne uhlie sa viaže na chemikálie a toxíny, pretože pórovitosť aktívneho uhlia umožňuje adsorpciu rôznych látok.

Pri adsorpcii sa ióny, atómy alebo molekuly z kvapaliny, plynu alebo rozpustenej pevnej látky prichytia na povrch. Aktívne uhlie funguje tak, že zbiera molekuly, ktoré sa viažu na vonkajší povrch, na rozdiel od absorpcie, pri ktorej prvky prenikajú a rozpúšťajú sa do kvapaliny alebo pevnej látky, absorbentu. Aktívne uhlie má záporný náboj, takže sa naň viažu kladne nabité prvky a toxíny.

Pretože aktívne uhlie sa viaže na chemikálie a toxíny, môže byť užitočné pre rôzne aplikácie a procesy.

 

Použitie aktívneho uhlia

Aktívne uhlie je užitočné v mnohých vnútorných a lokálnych aplikáciách, ako sú:

  • Systémy na filtráciu vody
  • Kontrola jedov a liečba predávkovania
  • Starostlivosť o kožu
  • Deodoranty
  • Bielenie zubov

Použitie aktívneho uhlia v medicíne a zdravotníctve nie je novým objavom, pretože najskoršie zdokumentované klinické použitie sa datuje do začiatku 19. storočia na prevenciu otravy.

Ďalšie záznamy ukazujú, že Egypťania používali drevené uhlie na liečbu už v roku 1500 pred Kristom.

 

Jedy a liečba predávkovania

Keď sa toxické látky adsorbujú na aktívne uhlie, je vyplavené zo systému, pričom so sebou berie toxíny a chemikálie.

Jedným z najbežnejších použití aktívneho uhlia je núdzové odstránenie toxínov na liečbu otravy alebo predávkovania.

Aktívne uhlie môže byť užitočné pri liečbe život ohrozujúcich otráv spôsobených požitím rôznych liekov a drôg.

Aktívne uhlie by sa nemalo používať na odstránenie niektorých látok, ktoré možno považovať za žieravé, veľmi kyslé alebo veľmi zásadité.

 

Pleťová maska z čierneho uhlia. Zdroj: newsbytesapp.com

 

Aktívne uhlie a starostlivosť o pleť

Mnohé prípravky starostlivosti o pleť na báze čierneho uhlia sú dostupné vo forme pleťových masiek a čistiacich prostriedkov, ktoré absorbujú povrchové oleje, toxíny, nečistoty a liečia uštipnutie hmyzom alebo akné.

Jedna vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že aktívne uhlie nedokáže rozlíšiť medzi dobrými a zlými látkami, a môže absorbovať nezdravé aj zdravé oleje z pokožky. Masky na starostlivosť o pleť s aktívnym uhlím by sa mali teda používať iba raz, alebo dvakrát týždenne.

 

Zdravie obličiek

 

Aktívne uhlie môže pomôcť funkcii obličiek odfiltrovaním nestrávených toxínov a liekov.

Zdá sa, že aktívne uhlie je obzvlášť účinné pri odstraňovaní toxínov odvodených z močoviny, hlavného vedľajšieho produktu trávenia bielkovín.

Aktívne uhlie môže pomôcť zlepšiť funkciu obličiek a znížiť poškodenie gastrointestinálneho traktu, a zápal u pacientov s chronickým ochorením obličiek.

 

Črevná plynatosť

 

Predpokladá sa, že prášok z aktívneho uhlia dokáže narušiť črevnú plynatosť, hoci vedci stále nechápu ako presne.

Kvapaliny a plyny zachytené v čreve môžu ľahko prechádzať cez milióny malých otvorov v aktívnom uhlí a tento proces ich môže neutralizovať.

 

Hnačka

 

Vzhľadom na jeho použitie ako gastrointestinálneho absorbentu pri predávkovaní a otravách, z toho vyplýva, že niektorí ľudia môžu používať aktívne uhlie na liečbu hnačky.

Zároveň má aktívne uhlie málo vedľajších účinkov, najmä v porovnaní s bežnými liekmi proti hnačke.

 

Bielenie zubov a zdravie ústnej dutiny

 

Desiatky produktov na bielenie zubov obsahujú aktívne uhlie.

Mnohé produkty na zdravie ústnej dutiny, ktoré obsahujú aktívne uhlie, tvrdia, že majú rôzne výhody, ako napríklad:

  • antivírusové
  • antibakteriálne
  • detoxikačné
  • antimykotikum

 

Deodorant

 

Rôzne deodoranty s aktívnym uhlím sú široko dostupné. Drevené uhlie môže absorbovať pachy a škodlivé plyny, vďaka čomu je ideálne ako deodorant do podpazušia či topánok.

Uvádza sa tiež, že aktívne uhlie je schopné absorbovať prebytočnú vlhkosť a kontrolovať úroveň vlhkosti na mikroúrovni.

 

Infekcia kože

 

Na celom svete mnoho rôznych lekárov tradičnej medicíny používa prášok z aktívneho uhlia, ktorý je vyrobený z kokosových škrupín, na liečbu ochorení mäkkých tkanív, ako sú kožné infekcie.

Aktívne uhlie môže mať antibakteriálny účinok tým, že absorbuje škodlivé mikróby z rán.

 

Filtrácia vody

 

Ľudia už dlho používajú aktívne uhlie ako prírodný vodný filter. Rovnako ako v črevách a žalúdku, aktívne uhlie môže interagovať a absorbovať celý rad toxínov, liekov, vírusov, baktérií, húb a chemikálií nachádzajúcich sa vo vode.

V komerčných prostrediach, ako sú centrá odpadového hospodárstva, prevádzkovatelia často používajú granule s aktívnym uhlím na jednu časť filtračného procesu. Desiatky produktov na filtráciu vody sú určené aj na domáce použitie, pričom využívajú uhlíkové kazety na čistenie vody od toxínov a nečistôt.

Pokračujte na ďalší príspevok »