S týmito tipmi pre vás bude jarná únava minulosť!

Prečo sa často cítime takí unavení a vyčerpaní, a chýba nám motivácia napriek dlho očakávanemu prebudeniu matky prírody? Tento jav je známy ako „jarná únava“. Organizmus sa prispôsobuje zmenám počasia a čoraz dlhšiemu dennému svetlu – vaša telesná teplota stúpa, cievy sa rozširujú a krvný tlak klesá. Rytmus tela sa mení a zvyšujúce sa množstvo… Prečítať celé

Tento jav je známy ako „jarná únava“.

Rytmus tela sa mení a zvyšujúce sa množstvo slnečného žiarenia spôsobuje hormonálne zmeny v tele.

Vaše telo sa nedokáže adaptovať na túto zmenu za jednu noc, takže v dôsledku toho sa môžete cítiť malátni, menej motivovaní a unavení.

Dôležité je na jar vrátiť telu to, čo mu cez zimu chýbalo: slnko, čerstvý vzduch a stravu bohatú na vitamíny.

Ráno sa nám ľahšie vstáva, pretože je svetlo skôr.

Využite ranné hodiny na pohyb – jogu, chôdzu alebo beh, a namiesto jazdy autom choďte do práce na bicykli.

Choďte čo najčastejšie na čerstvý vzduch: telo pod vplyvom denného svetla syntetizuje hormón serotonín, ktorý zlepšuje náladu – známy aj ako hormón šťastia – a inhibuje produkciu melatonínu (hormónu spánku).

Uveďte svoj obeh do pohybu

Striedanie teplej a studenej sprchy stimuluje krvný obeh a zabezpečuje dobré prekrvenie pokožky.

Sprchovanie je najlepšie vždy ukončiť studenou vodou.

Posilní to váš imunitný systém a urobiť vás to odolnejšími voči chorobám, zlepší krvný obeh a zvýši úroveň bdelosti, čo vás pripraví na svieži a nabitý začiatok dňa.

Návšteva fínskej sauny, rímskeho parného kúpeľa alebo chodenie v studenej vode podľa Kneippa, sú účinné spôsoby ako prirodzene podporiť svoju energiu a elán.

Buďte aktívni

Zaviesť pravidelnú cvičebnú rutinu môže byť bolestivé, ale výsledky rozhodne stoja za to!

Môžete začať nenásilne, napríklad formou krátkych prechádzok alebo menších cyklovýletov.

Výborná je aj joga, ktorú tiež môžete cvičiť aj vonku a užívať si pri tom čerstvý vzduch a slnko.

Výber športovej aktivity je na vás, všetko, čo zahŕňa pohyb, zlepší váš metabolizmus a krvný obeh, vďaka čomu budete energickejší a motivovaní.

Vymeňte svoju rannú šálku kávy za matcha

Matcha je dokonalým zdrojom stabilnej energie.

Hlavný rozdiel oproti káve spočíva v spôsobe, akým čaj matcha dodáva kofeín do vášho mozgu.

Kofeín v matcha sa absorbuje a uvoľňuje pomaly v priebehu 6-8 hodín, čo znamená, že poskytuje udržateľnú energetickú podporu, a nie rýchly nárast, ani chvenie spojené s kávou.

Starostlivosť o pokožku

Dôležitú úlohu zohráva aj správna starostlivosť o pokožku.

V zime je pokožka obzvlášť namáhaná kombináciou suchého vzduchu spôsobeného kúrením a mrazivými vonkajšími teplotami.

Pokožka teraz potrebuje dostatok hydratačnej starostlivosti, aby zostala elastická a hladká.

Vyberte si a používajte vhodné produkty a nezabudnite pokožku vyživovažť aj zvnútra – pomocou vitamínov.

Čerstvé a zdravé jedlo pre viac energie

Doprajte svojmu telu starostlivosť aj zvnútra a sústreďte sa na konzumáciu čerstvých, zdravých potravín.

Telo potrebuje tieto živiny pre mnohé metabolické procesy, ktoré sa na jar aktivujú výraznejšie.

A čo viac: ľahkou stravou rozdelenou do niekoľkých malých porcií denne, uľahčíte telu tráveniu a pomôžete organizmu opäť dosiahnuť maximálnu výkonnosť.

Svoj jedálniček môžete obohatiť o šaláty, ovocie a zeleninu.

Obsahujú dôležité vitamíny, látky a minerály, ktoré telo potrebuje najmä počas prechodu zo zimy do jari.

Uistite sa, že aspoň jedna tretina vášho jedálneho lístka obsahuje čerstvú zeleninu a ovocie pre vitamín C.

Pre vitamín B1, základnú živinu pre nervový systém, konzumujte fazuľu, orechy, semená, ryby, bravčové mäso, špenát, špargľu a zrná.

Pite dostatok vody

Veta, ktorá tu je od nepamäti a zároveň nestarnúci hit – pite dostatok vody!

Voda čistí vaše telo, vyplavuje toxíny z organizmu a urýchľuje metabolizmus.

Nepodceňujte pitný režim, dehydratácia totiž môže spôsobiť skutočne nepríjemné bolesti hlavy a únavu.

Najjednoduchším a najúčinnejším riešením únavy môže byť práve pitná voda.

TIP NA ZÁVER

Urobte si krátku prestávku od každodennej rutiny: bez ohľadu na to, či ide o výlet do kúpeľov, sauny alebo o relaxačnú masáž – malé dávky wellnessu zvýšia vašu pohodu.

Doprajte si osvieženie: čerstvo pripravená ovocná šťava, chrumkavá zelenina alebo revitalizačný čaj so zázvorom a mätou, aktivujú telo zvnútra.